1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пена за виткање на косата

Дискусија во 'Коса' започната од Mimi, 10 ноември 2009.

  1. Mimi

    Mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    75
    До сега никогаш не ја виткав косата со дифузер и една пријателка ми препорача да ја правам така, па решив да ја послушам. Сега проблемот е каква пена за коса да користам. Имам не многу виткана коса и не знам дали да користам пена за виткана коса или некакава друга. Дали пените за виткана коса се само за природно виткани коси со локни или можат да се користат за да направат локни?
    Ако некој користел нека даде некаков совет.
     
  2. irena

    irena Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    26
    Re: Пена за виткана коса

    јас имам виткана коса и користам Taft за виткана коса (сината). супер е. не ја прави косата тврда.
     
    На angelche16 и andreina им се допаѓа ова.
  3. kate

    kate Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    29
    Според мене не е важно дали пената е наменета за права или за виткана коса. Најважно е до колкав степен ја стврднува косата.
    Ако ја користиш за виткање, најдобро е да си земиш пена со 4-5 степен на фиксирање. Од Taft мислам дека црната е за најсилна фиксација.
     
  4. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    се согласувам со кате. исто важно е кога ја ставаш пената. јас имам забележано дека ако ставам пена на мокра коса после ми е мека, а ако ставам на посува - косата ми станува тврда како да сум ставила гел.
     
  5. leniang

    leniang Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Da no Tftot potoa lepi, jas ne go najdov modulot za mojata kosa 36 godini. Navistina ne znam sto e dobro a probav se i sesto i vo momentov doma imam 8 raboti za vitkana kosa, no probaj taft mislam deka se e individualno.
     
  6. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    а можеш да пробаш и со крем за коса јас порано ја носев косата виткана и употребував од сансилк крем за виткана коса ја прави косата помека не е толку тврда како со пената пробај
     
  7. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Да ама сега ги нема баш сансилк :roll: и јас користев крема за виткана од нив ама :? Ама добро имам скоро слична замена за таа, можеби за нијанса послаба крема, од Рамстор маркетот ја земав, турска е! Ај ќе ѕирнам како се вика и ќе ве обавестам! А инаку и јас ја користев од тафт пената сина и ок ми беше, сеа моментално ја користам зелената за волумен и малку ми прави мокар ефект, што не ми се свиѓа, ама претпоставувам дека многу ставам и затоа :D
     
  8. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    П.С. Идејата за дифузер ти е навистина супер! Знам по мене ама моментално ми цркна фенот кај што ми одговара дифузерот ;( и тапа!
     
  9. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    Хеј цури :!: , и јас имам средно виткана коса, поточно брановита и цел живот се мачам со дифузери и пени. Дифузерот е супер работа а за пена, моментално ја користам плавата од Тафт, со портокалово капаче што е и ептен ми се супер, локните ги прави баш дефинирани,лесни и не лепи. Добар совет е пената да се нанесе на полу мокра коса, тогаш ефектото е подобар и не е косата сплескана ;) :D
     
  10. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    i jas isto koristam sin Taft
     
  11. Lady-Mistique

    Lady-Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    За Taft пената можам да кажам дека е одлична, базирано на сопствено искуство ... но откако ја пробав пената на Garnier со екстракти на бамбус, на дофат ги имам и двете, Taft за поскротен стајлинг а Garnier за полежерен... Со Garnier косата е видливо помека, свиленкаста и сјајна ... ;)
     
  12. ayla

    ayla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    се сложувам со вас и јас го користам синиот тафт.. до сега е најдобриот кој сум го користела.. се држи до природното... значи не ви е косата ко штиркана туку делува природно :mrgreen:
     
    На nattyge му/ѝ се допаѓа ова.
  13. iris

    iris Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    jas imam mnogu vitkana kosa, i koristam nivea za vitkana kosa,pena e odlicna,a toa so lepenje zavisi kolku ke stavis,ako ti e sredno vitkana kosa stavaj pena na vlazna kosa,ne na suva,i uzivaj vo svoite lokni :D :D :D
     
  14. mariija

    mariija Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    A kade moze da se nabavi difuzer i kolku cini odprilika,jas ne sum koristela a gledam go falite dosta.Pozz
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.105
    Aj kazete kako po gjavolite da go koristam so toa spicovite,kolcinjata cudni.Smejte mi se ama stvarno poim nemam.Si kupiv fen so jonizator so trista marifeti pa i toj naviodniot difuzer.I sega Lilit,si se izbanja i takva spremna,ziva radosna ke ja pravi kosata so difuzer,demek loknite poubai ke mi bile (imam branovita,bezobrazno isprekrsena kosa) i stojam pred ogledalo,prikaciv toa dodatokot,demek difuzerot na fenot,stojam so toa silcite,fenot duva,jas poim nemam sto treba da pravam.Tatko mi pominuva se krsti,vikam Mamoooooooo dojdi,taa pa beter,mi vika ne mi se znaesuvaj,zemi ko covek vitleri na lepenka da si gi definiras sarmite i ne izvodi...ok!:)))
    Neuka sum,pomognete!
     
  16. peperutka1981

    peperutka1981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    5
    Jas koristam poveke proizvodi kombinirano :) definitivno samponot od panten za lokni potoa na mokra kosa sun silk za vitkana kosa (odnovo moze da se najde po prodavnicite) potoa pena za vitkana kosa na nivea i na kraj samo i seto toa znaci na vodena kosa mislam vlazna i potoa so krpa samo ja fakam kosata pramen po pramen i ja ostavam sama da se susi bez difuzeri i loknite mi se prekrasni. Inace imam talasesta kosa koja na vakov nacin mi stanuva vitkana. na kraj od koga ke se isusi moram da prsnam malce lak od mn daleku najcesto taft zelen ili bel za da mi drzat loknite.
    pozz
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    користам крем за коса Hobby (мислам дека вака се вика) и мене ми е супер, косата ми е мека и супер ми ги оформува локните. Но на мојата другарка воопшто не и делуваше така да, зависи од косата.
     
  18. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Косата ми е права,но често ја виткам.За виткање на косата прво користев пена Интеса,но не беше доволно ефикасна откако ќе ја извиткав косата по саат време го губеше волуменот.Сега користам Тафт од оној златниот мислам дека беше екстра стронг.Тој е супер.Косата го задржува својот волумен и по одредено време.А тоа за лепење на косата се согласувам и со другите е од нанецување преголема количина на пена.ПОЗЗ
     
  19. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Леле ТАФТ партали прави во Македониа :lol:
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    MakedoniJa
     
    На Daniella му/ѝ се допаѓа ова.