1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во Плодност или Државна во Битола?

Дискусија во 'Бременост' започната од NewMommy, 7 јануари 2016.

  1. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Значи 5 дена уф... нез како ке издржам уште 2 дена сепак како о да е дома е подруго .. :|:hug:
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Др Марија Христовска, таа ми ги водеше прегледите после првиот скрининг. Инаку јас сум скоро 20 год кај Др Таше тој ме породи со првото дете во државна, но сега повеќе на ивф работи и ме упати после 12 недела кај Марија Христовска.
    Секоја чест на докторката. 24/7 достапна за се и сешто ми беше. Смирена, позитивна. На пораѓај цело време беше над мене. И секоја чест на бабицата која 90% од пораѓајот го изврши таа.
    Пак да би раѓала не се мислам за Истава екипа.
    Ти до кај си И каде сакаш да се породиш?
    Со лесно
     
    На Mala maca и *Mila24* им се допаѓа ова.
  3. Poklonce

    Poklonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    И мене ме води др. Марија Х. Навистина само пофални зборови за неа, секогаш смирена, објаснува се што и да прашаш, достапна постојано. Во среда здравје сум на преглед кај неа па ке ми каже кога треба да ме пораѓа. Немам искуство со пораѓај, но се надевам дека сум во добри раце
     
    На Mala maca и Presrekna им се допаѓа ова.
  4. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Jas sum.35nedela I sakam.vo plodnost da se porodam. So prvoto pred 2god se porodiv tamu no me poragase drug doktor sega se mislam kaj koj doktor da.odam
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Mene bremenosta mi ja vodi dr Kristinka i i prezadovolna sum.Isto 35ta sum od denes
     
    На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.450
    Пол:
    Женски
    Во понеделник породена царски во 22ч пуштена во петок во 10ч, бебе немаше жолтица
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Се породив во Плодност,и мое мислење е дека секоја мајка заслужува таков третман па дури и во државните установи. На жена што носи еден живот на овој свет потребна и е таа нега и ништо помалце. Можам да дадам пофални зборови до сите сестри доктори и цел тим и исто така да го пофалам анестезиологот др.Трајан Ивановски бидеќи немав прилика да му се заблагодарам за поддршката која што ми ја даваше во текот на пороѓајот. Сето тоа ми беше прекрасно искуство. Вреди секој даден денар, дај боже да може секоја мајка да си го дозволи тоа. Поздрав мамички ве гушкам
     
    На Mala maca, martty06, Thank you God и 7 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Сега баш бев Битола, и за ова се зборуваше, меѓу другото...
    Сите, ама сите кои можат да си дозволат да платат, во Плодност се пораѓаат.
     
    На Magic13 и NewMama им се допаѓа ова.
  9. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Nekoja mama sega brzo da se porodila vo drzavna bitola?
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Јас пред 14 дена
     
  11. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Kako stojat sega rabotite tamu?kakvi se uslovite?
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Условите од катастрофа малку полошо јас дури бев немаше топла вода 5 дена бев со царски во тие 5 дена идеа децата од пракса медицинско и демек ги местеа креветите чаршафи не менваа само го местеа ако дојди некоја нова со легнува на истите ужас .Бебето исто не капено едвај еднаш го зедоа демек го искапија таму кај нив... јас од како ме префрлија во соба почнав во депресии да пагам оти сварно никој не те гледа не го интересира дали треба нешто или не кажувам за кај што бев јас во одделот за царски рез . За разлика од тоа пред да ме однесат во соба на операција и во интензивна поминав супер докторот цело време беше тука ме посетваше ако треба нешто ми носеше ...
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Pocnuva panika da me faka
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Ке издржиш мајка ко ке појдиш дома ке се ослободиш посебно ко ке видиш како те гледа душичето само тебе и само со тебе се смирва ...
     
    На mamaibebe му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mamaibebe

    mamaibebe Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    @hristin4e se spremam za tamu...predhodniot poragaj koga lezev bev vo vip sobata super pominav..da si ja baram pak
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    незнам мајка јас сум незадоволна од сестрите и луѓето таму .... ако е подобро во вип барај ке кажиш за следно и јас ке барам :hug::l:
     
  17. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    Јас лошо поминав пред две години во вип собата. Добро беше што имаше клима и посета кога сакам,во тоа време сега може е сменето. Креветот беше скоро скршен ниту за лежење ниту за доење можев да се наместам од страв да не се превртам. Исто кога ме спремаа за царски супер поминав,во операциона супер со Вељановски,Чипуровска и Струмениковска. Во шок соба исто сестри сите услужливи. Хоророт почна на неонатологија од Мери и компанија сестри. Од гинекологија ме испуштија по два дена,ваму ќе ми се сили дур не научиш да доиш нема да те пуштам. Јас добра,дете добро таа ќе ми се сили. Реков дај документ да потпишам дека си одам пред да ти викнам и министер и се по ред,пошто вие требаше со сестрите да ми покажете и научите да дојам,а вие цигарите и спиењето. За пет минути ме пуштија,вика ќе се видиме пак. Реков наредно пак ќе одам кај лепотанот да родам и дирекно дома од вас аир не видов. Вика без доење ќе си го запустиш чупето,реков браво три дена тука не сте виделе ни дека е машко. Од инает да го дојам брадавици вовлечени не му даваа вештачко дете плаче гладно. Мажот ми му носеше неколку пати од дома. Кукаат им претеле,со тоа понашање и просење пари само за ќотек се.
     
    На Bebac, mamaibebe, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Исто исто сегде поминав супер само до моментот на префрлање всоба е тука кошмари стани сама ајде облеквај се јас 24ч не мрдната тие викаат демек ајде види се колкава си можиш да станиш тоа боли тие викаат сестри бараш нив ги нема ама то е ке помини... докторот иди вика ја има некој видено чепчиња нема примено 4 дена гладна седи и му викам дека сама на своја рака со зедов си ставив тој се чуди ама ши да прај ...
     
    На manako1 и tina2018 им се допаѓа ова.
  19. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    @mamaibebe Со лесно да поминеш. Да не мислиш те плашиме,само да си бидеш спремна на какви доктори ќе налеташ. И заборавив име од Охрид доаѓаше педијатарка единствено таа беше нормална и сестра Жаклина не просеја пари. Колку си покултурен со нив тие обратно. Сега да сум уште од пред врата ќе им свикам за да размисли убаво дали е дојдена на работа или во кафич.
     
  20. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    Пред царскиот имав две операции на миоми,ист рез,болка терапија,станување и закрепнување и затоа станувањето не би беше тешко. Анестезиологот од Скопје ми рече на таа болка терапијата што те следува е малку затоа ако имаш болки измеѓу инекциите напи се нешто против болка. Пиев бруфен и станувањето не ми беше болно,шетав нон стоп,се туширав,плус и дрен имав. Нели трипати имавме право во дента да го видиме бебето,одам тоа спие и од еден ќош жена без мантил чита списание и вика по мене:еј немој случајно да го разбудиш кој ќе ти го нишка. Таа да ти била сестра,викам ако има бебиња за нишкање донеси ги ќе ги нишкам,тоа што го читаш мене одамна ми е прочитано и си излегов.
     
    На hristin4e му/ѝ се допаѓа ова.