1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување...еден куп прашања?

Дискусија во 'Бременост' започната од tarantula, 14 декември 2009.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Многу, многу полесен, иако како што вика Симона нема правило, има и исклучоци.
    Јас можам да кажам само дека породилните болки не беа ни 30% од тоа што го претрпев со првото дете. Со првото мислев ќе си удрам глава од ѕид, ми се тресеше цела снага при секоја контракција. На бокс напињав 2 саати, бев многу исцрпена откако заврши сѐ. Ми рекоа дека на сликите сум изгледала страшно (после пороѓајот, со бебето во соба).

    Со второто болките ги претрпев "од нога", имав сила дури и шали да кажувам, и сѐ заврши за 3 саати, од прва контракција до искачање. Од седнување на бокс до искачање на бебето буквално 5 минути. На сликите од бокс сум свежа и насмеана, се гледа дека не сум не сум се мачела :D
     
    На Kaetana, srekice, Adeline и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.550
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Кај мене ништо, иста песна беше :D Цервикс не пушташе, долго грло на матката, абер немав да се отворам. Една недела незнам колку прегледи вагинални окркав (од кој неколку беа баш за помагање да се отворам), ама ништо. А си реков родив 4400 бебе природно, вториот пат ке биде песна, има да му текне во 38ма да искочи... многу мислев :lol: Ме задржаа веќе со надносено, прст два едвај отворена после милион прегледи, примив провокации и по 3ч болки јаки стигнав на 3 прста (facepalm) Пукна водењакот со премногу заматена вода, мекониум и завршив итно царски ;(
     
    На Adeline му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам мамички, се надевам кај мене ќе е полесен вториов пат:worried:
     
  4. rustika

    rustika Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    jas za prvoto bebce od prva bolka do poragaj 6 sati vkupno. A za vtoroto od prva bolka do poragaj saat i pol. Se se slucuvase brzo i mislam deka na pat ke se porodev. Na site mu posakuvam kako mene da se porodat ( a bebceto bese 4380 tesko)
     
    На t-sweet, Lepoticata, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Mapuja

    Mapuja Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Devojki jas imam prashanje ako ima nekoj tuka da mi odgovori... Imam bolki na sramnava koska, ne mozham da se vrtam od edna na druga strana vo lezhenje, i stanuvanjeto mi e tesko. Mi rekoa deka mozhe da sum otvorena, a da nemam bolki ( ne doktor, nego od mene od tebe muabet). Prashanjeto mi e dali da odam vecerva na pregled ili da cekam ?
    Inache sum 39ta nedela i 3 dena.
     
  6. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Најдобро да си појдиш.Секако си више 39 та недела.Со првото јас не осекав никакви болки а на контрола појдов со 8 прсти отворена.Добро кај мене и други работи имаше ама сакам да ти кажам дека можно е
     
    На crazylady и Mapuja им се допаѓа ова.
  7. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Незнам дали досега се дискутирало овде за тоа...
    Ме интересира мислење од мајки кои искусиле и природен пораѓај и царски. Кој би го одбрале како подобра варијанта?
    Знам секој различно поминува, но баш ме интересира мислење.

    Има ли таква мајка да сподели?
     
    На Only1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Јас бев со царски во систина,си поминав преубаво.Све беше организирано буквално све и беше супер.Брзо станав и се опоравив.Да раѓам,пак би сакала таму и би одела со песна.Секое добро
     
    На Only1, Nina1985 и Lorins им се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.697
    Зависи каде ќе се пораѓаш и каков доктор/ бабица ќе имаш.
    Во Македонија веројатно можеш да си избереш начин на породување и царски е една од опциите, тука кај што живеам јас- не баш, односно за царски треба да има издржана медицинска индикација. Ама доктор убаво ми ги објасни сите ризици и можни компликации, ме советуваа дека природно е подобро.
    Ако се спремаш за прво породување, ти го разбирам прашањево, ама не постои еднозначен одговор.
     
    На lackygirl, Lorins и Kitten им се допаѓа ова.
  10. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски


    Да се убацам, до сега во мк незнам да одела пациентка на гинеколог и да има речено добар ден докторе,јас сакам царски да се породам страв ми е природно. И докторот да рече,може ми одговара.:?:
    Ако има некоја таква слободно нека пише болница и доктор....
    Затоа што по ново наведуваат зошто се прави царски рез,сигурно не постои дијагноза :сама си сакаше оти и беше страв....
     
    На Spidy и Lorins им се допаѓа ова.
  11. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    Ова ќе ми биде втор пораѓај, но на првиот не знаев што ме чека и бев храбра. Поминав и породилни болки, затоа што требаше природно, но завршив на итен царски.

    Не живеам мк. Само сакав искуства од мајки кои поминале и еден и друг начин на пораѓај и кој би го одбрале како подобар.
    Секако, секој различно поминува и има различно гледиште.
    Имам страв сега од природен, па можеби би собрала храброст... во секој случај знам дека не можи да се бира.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.697
    Одбери си добра болница, најдобрата во твојата околина. Уште подобро ако можеш да си договориш доктор за породување. Секогаш може да излезе нешто непланирано, никој тоа не може да ти го гарантира ама важно е да знаеш дека си во добри раце. Не мислам дека има подобар начин, секој случај си е индивидуален. За породилни болки сигурно можеш да си избереш епидурал или нешто слично за ублажување болки. И овојпат ќе бидеш храбра, нема место за страв(fingers).
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    И јас ќе се убацам. СЕКОЈА пациентка која влегла во систина ремедика и плодност и сакала да се породи царски поради икс причини, се породила царски :)
     
    На Ambra20, An-na, Spidy и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Може дека јас бев со предходна дојагноза дека морам царски,па низ муабет као дали е страшно природно да се породи една жена добив одговор као не,имаме епидурални дрн,дрн.... ова ремедика. А на отпусното ми ја пишува дијагнозата зошто е правен царскиот.


    Затоа помислив дека не е така едноставно...
     
    На Lorins и fana им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Лично имам пријателка која плати приватна болница само за да може да ја породат со царски. Причината беше повеќе од банална- да не ѝ се раширела вагината |(
     
    На Happyinlove и Lorins им се допаѓа ова.
  16. Nina1985

    Nina1985 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    222
    So sinko sum porodena prirodno pred 13god.koga za epidural se znaese mnogu malku.So kerka mi se porodiv pred 1mesec carski.E sega jas koga bi ragala 3to odma bi odela carski.Mnogu polesno pominav carski od prirodno.Bolki nemav posle carskiot osven na stanuvanje sto me bolese ranata ali ne bea nesto strasni.No sepak kaj sekoja zena e razlicno...
     
    На betty oh, Martka, Lorins и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.445
    Пол:
    Женски
    Јас премногу сакав природно, на царски ниту еднаш не помислив во тие 9 месеци, арно ама никако се слегуваше бебето, беше високо, се отворив 8 прсти, а дури чекав анестезиолог од 18 до 22ч согурно и 10 прсти се отворив, болки имав прво провокација потоа мои природни болки но џабе, не и не нејќеше да слези синко. И така завршив со царски, преплашена, изгубена, незнаев кај сум. Бебе 4300г со 54см. Многу ме болеше раната 2 недели бев в кревет. Битола- државна болница.
    Да можам да бирам за второ пак би побала прво природно.
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Мене се уште ми е многу рано за породување,но сакам да си соберам што повеќе информации и да споредам ваши искуства. Ме интересираат неколку работи.
    Би сакала да можам природно да се породам и со анестезија (не локална), сакам епидурална. Ако во случај биде царски рез ако така каже доктор тогаш нема што да бирам се знае како оди.
    Ме интересира каде се пораѓавте и какви резови имате. И да е природно и да е царски секако ќе има шиење. Имам слушано за некое таканаречено ласерско или лепенка или како и да се вика, тие конци не се ваделе. Каде можам така да поминам со тоа? На државно, на приватна клиника? Сакам да знам каде ве пораѓале и така ве сошиле, тоа ми е многу важно, убаво да бидам сошиена да не ми се инфицира после да не си отварам и други проблеми. За болки не знам дали да прашам претпоставувам секакви мислења ќе има,сите различно доживуваат. За третман и за услови знам дека во приватните клиники е подобро, но искрено мене ми е важно самиот пораѓај добро да помине,да ми олесни,и убаво да ме сошијат на крај.
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Ако имаш желба за анестезија или царски, тоа само во приватна клиника. Државно не те прашуваат што сакаш, освен ако дебело не подмитиш некого, а ако веќе даваш пари оди си на приватно место да молиш некого.
    Инфекција секаде можеш да фатиш, ама статистички на приватно помала е шансата само затоа што помал обрт на пациенти имаат од државните клиники.
    Со царски немам искуство, ама природно се породив во Чаир, ме породи др Илиевски, сечена сум и шиена, ама ништо не се познава.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    16.337
    Пол:
    Женски
    Може и природно да се породиш а да не те шијат.