1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

По колку време тестот за бременост дава точен резултат?

Дискусија во 'Бременост' започната од praski4ka, 15 декември 2009.

  1. praski4ka

    praski4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    42
    Vaka,me interesira dali nekoj znae da mi kaze po kolku vreme od za4nuvanjeto,testot za bremenost moze da pokaze to4ni rezultati???Koga mi zavrsi,vo plodnite denovi mnogu se trudevme,pa sega sme vo neizvesnost i me interesira dali morame da 4ekame do sledniot mesec,ili...???

    Odnapred Blagodaram
     
  2. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    Насекаде каде што имам читано се препорачува да почекаш со тестот до првиот ден откако ќе ти задоцни менструацијата т.е две недели по зачнувањето. Тогаш започнува да се создава хормонот hCG (ако си бремена) и тестот за бременост го покажува неговото присуство.

    Некои тестови полесно го откриваат присуството на hCG и може да покажат позитивен точен резултат и порано.

    Со среќа ;)
     
    На Slonce91 и meme21 им се допаѓа ова.
  3. praski4ka

    praski4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    42
    A dali e moznost prvite simptomi kako vrtoglavici i gadenje da se pojavat po samo 4-5 dena od za4nuvanjeto???
    Lele,neznaete kolku sum nestrpliva....A za testot,ako e za4nato na 12,13 ili 14ti,koga moze da pokaze to4ni rezultati???Sepak ke moram da 4ekam do datumot na mese4niot ciklus,ili...???ne te razbrav bas.Sepak fala na odgovorot
     
  4. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    jas prvi simptomi imav posle mesec dena, treta nedela od bremenosta... inache imam neredoven menzis i nemozam da znam dali mi kasni radi shto sum bremena ili ne.... posle 2 nedeli napravi test, ako si bremena mislam kje pokaze
     
  5. Iveee

    Iveee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    mora li tolku dolgo da se ceka za tocni rezultati,sepak toa e dolg period :) :worried:
     
  6. anakaterina

    anakaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zdravo! Jas sum nova na forumov i se zacleniv bidejki sum 4 nedeli veke bremena imam nekolku prasanja i sakam da se konsultiram so poiskusni. Pred nekoj den bev na bazen i sega mnogu se mislam da ne napraviv golema greska i se nerviram.Ve molam da mi kazete ako znaete nestoo vo vrska so ova !
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anakaterina

    anakaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    A vo vrska so gore navedenovo prasanje posle kolku vreme testot pokazuva bremenost jas mozam da vi go kazam moeto iskustvo, odnosno jas napraviv test posle 25 den od ciklusot i mi pokaza pozitiven.
     
  8. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Ne e greska sto si bila na bazen ama moj sovet e da ne odis drug pat zasto ne e bas sigurno kolku e cisto i ne mi se veruva deka nema bakterii.Bi trebalo da si povnimatelna i misli i za toa malo gravce sto raste vo tebe.
     
    На Jeta84 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. xixiiii

    xixiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    imam edno prasanje:imav dobieno pred 1 den mi zavrsi menstruacijata,ne dobivam redovno,dobivam so pomos na apcinja,sega posle ovaa menstruacija sakam dali mozam da ostanam bremena slednive nekolku dena mislam deka se najplodnite,sakam bebeeeeeeeeeeee......VE MOLAM ZA SOVET: DALI MOZAM DA SE OSLOBODAM OVAA NEDELA ZA BEBENCE? :)
     
  10. ana100

    ana100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0

    uf najdobro ti e da se sovetuvas so lekar stom nemas redoven ciklus.sepak probaj i so sreka,se e mozno :)
     
  11. ana100

    ana100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    mislis 25ti den otkako ti zavrsi ciklusot ili otkako ti docnese 25 dena?? malku me zbuni :D i cestito bebence :)
     
  12. angelat

    angelat Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    1
    i jas imam edno prasanje...imav seks so mojot decko pred dva-tri dena pred da treba da mi dojdi menstruacija t.e. 25-26 den od ciklusot(mojot decko svrsi ednas no ne vo mene no ne se izmi ili izbrisi od spermata i po dva casa povtorno imavme seks bez kondom) .....sega sakam da napravam test zatoa sto mi kasni menstruacijata 4 dena, ama kako sto vidov do sega testot treba da se napravi po 2 nedeli ... kazete mi dali ima sansi da sum bremena ...se nadevam ne zosto ne mi izgleda logicno no sepak se plasam :( ve molam za odgovor pozz
     
  13. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    ZDRAVO NA SITE

    BI SAKALA DA SLUSNAM NEKOLKU MISLENJA VO VRSKA SO MOJOT PROBLEM:
    POSLEDNO IMAV CIKLUS OD 25 DO 30 AVGUST. OKOLU 5 SEPTEMVRI ZABELEZAV DEKA CUVSTVUVAM BOLKA I ZGOLEMENI I TVRDI GRADI, POTOA CESTO ODENJE VO WC; A I MI SE ZGOLEMI APETITOT... VEDNAS SLEDNIOT DEN NAPRAVIV TEST MEGUTOA IZLEZE DEKE E NEGATIVEN. SI POMISLIV DEKA E RANO, PA POCEKEV DA POMINI USTE EDNA NEDELA, I VO TAA NEDELA GI IMAV ISTITE SIMPTOMI I MI SE POJAVI USTE NEKOJA TAPA BOLKA VO DOLNIOT DEL NA STOMAKOT KAKO PRED DA DOBIVAM CIKLUS MEGUTOA NE TOLKU JAKA. DENES NAPRAVIV POVTORNO TEST I POVTORNO NEGATIVEN, A SIMPTOMITE SE POVTORNO ISTITE.

    STO MISLITE ZA MOJOT PROBLEM DALI E RANO ILI?
    SLEDNIOT CIKLUS TREBA DA GO DOBIJAM PO PRAVILO OKOLU 20, 21 SEPTEMVRI, BIDEJKI DO SEGA IMAM MNOGU REDOVNI CIKLUSI

    ODNAPRED BLAGODARAM NA SEKOE VASE MISLENJE
    POZDRAV
     
  14. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    angelat i jas se najdov vo slicen odnos so mazot mi kako i ti so tvojot partner....pa ete sega tie se moi simptomi ako gi procita pogore....znaci i dvete mora da cekama parem den-dva da ni kasni menstruacijta.
    poz do tebe
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Почекај уште малку.
    можеби тие симптоми се бидејќи си се проладила или нагло ти се зголемил апетитот. ;)
     
  16. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    bluberry mislis gradite stanuvaat tvrdi, bolni na dopir 5-6 dena po zavrsuvanje na menstruacija i zgolemen apetit e od preladenost...negogas od preladenost se odi poveke vo wc ili boli malku dolniot del na stomakot....???? ama drugo soznam...
     
  17. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Не зборувам дека и мене ме факале такви периоди.Се проладувам и на секој пола саат во веце,или пак има периоди кога ми се отвори апетит и јадам се што ќе видам.А понекогаш ми отечуваат градите онака без причина и ме болат.
    Сега кај секој човек е различно,нели?Јас зборувам за мене индивидуално.Ти почекај уште некој ден и провери.
    Ако сакаш потоа пиши ми да знам што како,па за нареден пат да си знам :D :D :D
     
  18. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    5 до 10 минути
     
  19. bubuu

    bubuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    4
    Би сакала да прашам , имам нередовна менструација кога мозам најбрзо , мислам за колку дена да го направам тестот? за да показе точен резултат? бидејки неможам да чекам на задоцнување на менструацијата зашто тоа може да биде мн касно
    ве молам за одгвор ви благодаарам однапред
     
  20. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    Драга Бубу,
    без разлика колку и да имаш нередовна менс., после 14 дена од "ризичниот" однос - тестот покажува точни резултати!
     
    На bubuu му/ѝ се допаѓа ова.