1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Презреана плацента

Дискусија во 'Бременост' започната од romanka123, 1 март 2016.

  1. romanka123

    romanka123 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    38 nedela i 4 dena, konstatirana prezreana placenta. Ima li nekoja slicno iskustvo? Pricina mozna od cigari. Ima li prostor za panika?
     
  2. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Мoјaтa беше 3 степен зрелa уште вo 36,5 г.н , a се пoрoдив вo пoлни 38,6г.н ми имaaт кaжувaнo декa бебетo тoгaш не дoбивaлo дoвoлнo хрaнa не се плaши , мoжнo е дa си се пoдoдиш денoвиве .
    П.С : Инaку јaс не пушaм цигaри .
     
  3. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Темава ич не е активна, но ако некоја случајно види нека каже искуство. Мене ми била презреана, веќе сум 40та недела но уште од одамна ми кажа матичната дека ми била како на пушач, а не сум. Дали е опасно многу. Бебуш си е 3200.
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Јас сум 37ма, мене ми кажаа зрела 3ти степен и дека најверојатно нема да издржам до термин. Ако дознаеш нешто повеќе те молам да ми пишеш и јас прашував ама не добив одговор. Бебето сега е 3200 во 40та недела? Конкретно ме интересира колку качило на килажа од 36та, дали презреана постелка значи дека не качува?
     
  5. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    И јас пак со исторо прашање како вас..менс од 33 недела ми рече дек ми е 2-3 степен зрела плацентата и тогаш прв пат беше помал за една недела и еве сега сум 38+ од денес и баш сабајле бев на цтг бебуш е околу 2900-3 кг. (иначе во 36 недела беше 2.650) сеуште крева на тежина ама не многу како и претходно ама ме теши што сепак не заостанува..И гинекологот го прашав дали е се во ред дали добива кислород и храна рече не ни е сега толку битна плацентата колку што е да има доволно плодова вода и цтг да е во ред...ама не ми спомна ништо за дек нема да издржи до термин (термин ми е 29.04) И јас не сум пушач
     
    На Maja92@ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.366
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Мислам ти немаш место за паника и онака кај да е при крај си и бебуш си е таман со кила..мене ми рече нема да е големо бебе оти и јас не сум голема :D така да не се замарј и спремај си се уште малку и ќе си го галиш бебушко:inlove::inlove:
     
    На Jana06 и Maja92@ им се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Некогаш нема врска и жени што не запалиле никогаш цигара во животот, имаат предвреме зрела плацента, а некои пушат како Турци, па се е во ред. Мајка ми пушела кога била бремена со мене и јас сум се родила околу 2 кила, докторите ја карале и затоа во втората бременост воопшто не пушела и брат ми е роден многу поголем.
     
  8. Sanemsi

    Sanemsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    И мене ми имаат речено дека р можно пред термин да се породам заради плацентата, дека ми е прва бременост ме интересери дали тој пороѓај исклучиво царски се прави или имат голема можнот во 38г.н да добијам болки и нормално да се породам?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мене со првото ми беше цела калцификати и лакуни (ваљда така се викаа) уште од 36та, многу презреана ми беше на крај, 41 се породив и не излезе постелката од мене (природно се породив), па ми ја исчистија со целосна анестезија. Рекоа баш така како да сум пушела 3 кутии во ден ми била(не сум пушач), деформирана дури, а бебе 4400 го израсна :D
    А 35 36 ми рекоа спреми се порано може ке раѓаш баш поради тоа, дека зрела скроз ми беше ептен рано, ама нема правило :) Џабе 5 недели спремно се ми беше, пукнав од чекање хахаха
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Леле сличен случај хахах.. И јас веќе немам трпение и нерви да чекам, се повеќе страв ме фаќа и на психа ме удри. А спремна сум уште од 37ма недела.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Ке биде, денови ве двојат од запознавање :inlove:
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.