1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препаративна vs Декоративна козметика ?

Дискусија во 'Лице' започната од rossonerka, 8 декември 2010.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Која козметика ви е омилена? На која и давате предност. Иако знаеме како жени и декоративна и препаративна козметика користиме.
    Но каква имате дома повеќе, каква почесто купувате, со која повеќе се оптеретувате? :lol:
    Иако речиси една без друга не можат, за една жена да е убава требаат и двете.

    Декоративна: пудри, маскари, кармини, сјаеви, коректори, сенки, ружеви, лакови ...
    Препаративна: креми, сапуни, гелови, тоници, млека за тело и лице, пилинзи, лосиони, маски ...

    Која ви е бар 1 % поомилена од другата? ;)
     
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Цели 5 минути се мислам на што сум повеќе, и заклучив дека исто сум и по двете. :lol:
    Али зависи и од периодот. Понекогаш ме фаќа иштав за шминки, има денови каде само купувам де сенка, де лак, де кармин.....
    Али има и периоди каде што како луда купувам млека за тела, маски, пилинг, креми...
    Според мене мислам дека барем 1% е поважно второто.
    Прво треба да и се пружи нега на кожата за да може да се шминка. Џабе ти еден тон шминка кога лицето нема да е негувано, и ако кожата на телото биде сува и никаква, а си се облекла најубаво.
    (тоа ти е како посран човек да ставил машна и одело, е не оди) :lol:
    И мислам дека барем мааалку повеќе сум по препаративната козметика. :)
    А после тоа иде перфектна шминка и се добива крајно добар изглед. :wasntme:
     
    На srcekrsacka, rossonerka и LivingGlam им се допаѓа ова.
  3. Glamour

    Glamour Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    42
    Секогаш сакам телото и лицето да ми се негувани. Откако погледнав имам некако помалку препарати за декоративна козметика. Не се шминкам толку многу, така да мојот конечен одговор е препаративна :lol:
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Повеќе трошам на препаративна козметика, секогаш имам квалитетен крем за лице во комплет со млеко и тоник, па маска, пилинг, разни потребни и непотребни глупости за тело... Мислам дека најголем дел од мојот буџет оди на тоа. Убаво рече Лакримоса - џабе е добра шминка на неквалитетна кожа. А здрава кожа изгледа убаво и "гола".
    Од декоративната трошам најмногу течна основа, маскара и коректор, и тоа ретко - еднаш неделно ако ставам, и за излегување. Другите работи (како компактна, моливчиња, кармини, сенки, палети...) ги купувам еднаш за подолго време.
    Ако би направила некоја споредба - 68.5% препаративна, 31.5% за декоративна :lol:
    Морам да напоменам дека ова е вака зашто поголем дел од времето го поминувам дома, ама наскоро кога ќе работам процентите би требало барем малку да се изедначат.
     
  5. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Препаративна, па декоративна. Нормално, комбинација од двете за супер изглед, но џабе е одлична пудра, ако има многу акни.
     
  6. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Кога прочитав одма знаев дека повеќе ја сакам препаративната . А и за да се нашминкам со колку сакаш скапа пудра треба прво да си го средам лицето . Искрено поубаво би се осеќала во своја кожа да немам шминка т.е. нели декоративна козметика а да знам дека сум си се средила цела - од глава до пети .
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  7. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    епаа преперативна па декоративна козметика :)
     
  8. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Повеќе користам препаративна козметика и го сакам природниот изглед, така што не употребувам многу шминка. Ама затоа на млеко за тело, креми за лице, крема за раце, гелови за туширање или за интимна нега, воопшто не штедам.
     
  9. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Повеќе трошам на препаративна козметика,го сакам природниот изглед и сакам лицето да ми биде нежно и меко.Обавезно во мојот несесер мора да има дневен и ноќен крем,пилинг,тоник за чистење на лицето и гел за миење.Тоа се задолжителни работи кои се потребни на моето лице и без него не тргнувам никаде,макар и на еден ден.
    Инаку од декоративните задолжителни ме се пудра,маскара и црно моливче за очи.Сенки и кармини не користам премногу,обично се шминкам за вечерно излегување.Преку ден најчесто преферирам да ставам маскара,креон и сјај за усни.Несакам премногу нападен,сакам едноставен и нежен изглед.А го заборавив руменилото за лице,тоа дава дополнителен шмек секако доколку не е премногу нападно и одговара на тенот.
     
  10. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    И двете ги сакам но сепак ја преферирам Декоративната :) Не знам зошто ама отсекогаш сум ги сакала шминките :lol:
     
  11. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    И двете. Сепак не кревам паника ако немам нешто од декоративната козметика, што се случува кога ќе снемам нешто од препаративната. Значи никогаш нема да си дозволам да немам млеко за тело, гел за туширање, лосиони за лице, маски... :)
     
  12. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    Јас повеќе сакам препаративна козметика. И повеќе ја имам, дури многу повеќе од декоративната.
    Не сакам многу шминки, затоа и не ги користам толку често. Ако пресметам во проценти, како што направи LivingGlam би дошло:
    75% препаративна козметика,
    25% декоративна козметика :makeup: ;)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bootilicious

    Bootilicious Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Препаративната козметика се вика "Бела" Козметика
     
  14. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    декоративна <3
     
  15. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Препаративна се разбира, па потоа доага декоративната :) :)
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    И двете :) Сепак, на препаративната козмаетика фрлам и повеќе пари, и повеќе внимавам, а од декоративна, купувам само она што ми треба и што ми е навистина потребно, не сакам да менувам 16 пудри, една ми е, таа :) Ајде, за нијанса повеќе препаративна :D
     
  17. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Препаративна дефинитивно, иако имам и од двете подеднакво.
    Млека, купки, масла, парфеми мх мх прекрасни мириси :) си се обожавам кога ќе си сесредам, пилинг, па купка, млеко или масло и парфемче за крај <3
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Препаративната е неизбежна ,ама подрага ми е декоративната ,и тоа далеку !
     
  19. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Дефинитивно препаративна 8)
     
  20. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    епа и јас во проценти ќе направам

    препаративна - 90%
    декоративна - 10%