1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказни за добра ноќ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theunforgiven, 14 септември 2016.

  1. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Ноќна тема.

    Да си посакаме самите себе (а и на некој друг) или пак на некој (или сите) од форумов.

    Преку фотографија, текст, песна, приказна, поезија... Нешто топло и релаксирачко за убав крај на денот и уште поубава и помирна ноќ.

    Бидете креативни и фини.
    ____________________________________________________________________

    Воедно, слободно можете да кажете како вас, порано, кога сте биле мали, ве заспивале. Дали можеби се сеќавате на некоја приказна која што ви ја кажувала мајка ви или баба ви? Песничка? Омилен цртан филм без кој не сте можеле да заспиете?

    Ако сте родител, тогаш како вие го заспивате вашето дете...
     
  2. Daisy10

    Daisy10 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2016
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Мене обично ме заспивале со нани нани бебенце, а кога сум потпораснала без томи џери не сум можела да заспиам и уште ги чувам цедињата, а секако и нинџа желки ми беа омилени сите епизоди ги чувам.Една од омилените приказни ми била мечката и волкот измислена од дедо ми.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Јас многу често знам да се потсетам на некои такви моменти, иако биле поодамна... Како блицови ми се отпрвин, а потоа добиваат и детална слика. Знам дека и мене ме имаат заспивано со „Нани нани бебенце во шарено кебенце...“ , а знам дека многу сакав баба ми и мајка ми да ми ја раскажуваат приказната за Црвенкапа. Делот со лошиот волк секогаш ми беше највозбудлив и нејинтересен. Ова сега ми текна, сигурен сум дека ќе се сетам и на други детали...
     
    На Dabria му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.050
    Допаѓања:
    76.046
    Пол:
    Женски
    Мене не ми требаа приказни, само нишкање. :lol: И некоја играчка до мене.
    Многу сакам кога спијам со внукот и му раскажувам приказни ама мене попрво ме фаќа сон отколку него. :D
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Кога бев малечка моите ептен беа зафатени со работа што и немаа време да ми раскажуваат приказни многу многу,во принцип си бев спанка и лесно заспив без многу перипетии :D
    Арно ама сега затоа јас кога ги заспивам внуците им пеам песнички или приказни.
    На Внук ми хит му стана приказната за Црвенкапа,уште од бебе ја обожаваше,не му ја кажував онака оригинално туку со измени од памет,и сега ја знае верзијата дека Црвенкапа кај баба и носела вино,сок,леп и смоки :D:rofl::rofl:
    Кој знае уште што не ќе ми текне8)
     
    На theunforgiven, HUNK и Crna Dama им се допаѓа ова.
  6. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.310
    :rofl::rofl::rofl:

    [​IMG]

    Инаку, баба ми ни измислуваше приказни, со мене и брат ми како главни јунаци...
     
    На Waka-waka и theunforgiven им се допаѓа ова.
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Аиии кога ќе се сетам на приказните што ми ги раскажуваа, убавини. Кога попораснав, сама си читав приказни. Уживав во нив.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.