1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прогласена епидемија на морбили

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 јануари 2019.

  1. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    @Мариаа.
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.
  2. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    После се што се случи,и родители кои бараат врски, и градинки кои кршат закони, срам да им е! Ај не им е гајле за другите деца , ама за своето зарем не мислат? Ја тупиме можда, ама со ваков менталитет многу брзо и други епидемии може да се направат. Ама ај секој со совеста.
     
    На Цвет88 и fana им се допаѓа ова.
  3. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    23.743
    Пол:
    Женски
    Барам врски зошто идам да аплицирам за бебе кое има 4 месеци и веќе примено сите вакцини што се до сега во календар, пред да појде во градинка ќе виде примена и мрп, а тие ми викаат без мрп нема аплицирање.
    Треба срам да ми е или? :wasntme:
     
    На drugarka, Minnie-e, ocicka2014 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    Мислам не беше за тебе тоа напишано.
    Јас запишав бебе од 4 месеци тогаш, па не ми побараа ништо. Само име презиме, мат. Број и тел за контакт.
    Во 3 градинки ја запишував, нигде не ми бараа вакцини дур не тргна, кога тргна, првиот ден однесов картон за вакцини.
     
    На Spidy, karak и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  5. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.199
    Допаѓања:
    23.743
    Пол:
    Женски
    Еве мене пред некој ден така ми рекоа. Лични карти од родители, извод, барање, фотокопија од вакцинален картон и на крај потврда за мрп вакцина. Пишував и за која градинка се работи. Кога прашав како да вакцинирам бебе од 4месеци со мрп само ми дигнаа раменици.
     
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
    Трескаат зелени па кога ќе сфатат што рекле ќе креваат раменици, најлесно е.
    Проста маса мајко мила:|
     
    На Sexybaby86, Coco31 и Мариаа. им се допаѓа ова.
  7. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Не, не треба да ти е воопшто срам тебе. Затоа што реално е така како што си рекла, ти ќе си го вакцинираш.Воопшто не сакам да се изразувам како погоре,ама ме нервира стварно, како не им иде ум? На оние што намерно не сакаат да вакцинираат на време без никави причини.Во градинка одат и бебиња под година што автоматски не можат да примаат ммр.Значи заради таквите сега многу мајки треба да чекаат година за да ги запишат во градинка. Така излегува спрема ова што ти го кажале. А породилно е девет мес. И сега кој што нема друг начин зар треба отказ да.даде.Донекаде и ги оправдувам градинкиве зашто веројатно така прават за свеста да се крене. Извини ако се најде навредена од нешто, воопшто не ни помислив на твојот коментар.
     
    На Spidy, Мариаа. и fana им се допаѓа ова.
  8. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Мајчички, имам едно прашање, сте го праќале ли поголемото дете во градинка, а да имате дома новороденче ? Со второ сум бремена, па ме интересира како постапувате ? Оно ако се плашам знам полошо ќе биде, и си велам и Ромине среде зимо се со бебиња наваму натаму, ама сакам да прочитам ваши мислења и совети :*
     
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Првите 2-3 месеци дома седеше, после ја пратив. Ама она и така се погоди и претходно да седи дома затоа што беше претходно болна, па јас бев на одмор, така што не ѝ направив прекин поради малото.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Го пуштав големиот во градинка цело време, од раѓање на малото, пауза направив само во декември, малото имаше три месеци, седевме кај моите месец дена. Не сме имале проблеми.
     
  11. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Фала ви :* :hug:
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Imam edno prasanje sin mi ima 4 god go nemame nikako vakcinirano. Pred nekoe vreme bevme na kozen lekar poradi lisaj koj go dobi od mace doktorot primeti edno crvenilo na prstot i rece ova mi lici na ekcem toa poleka se povlece, no odednas vo rok pd dva dena dobi nasekade nekoj osip koj e blago crven i malku potecen ali najmnogu na trupot kaj kicmata na zadniot del od nozete pod gazeto pod pazuvite (se pojavi denes)i se cese ... nema temperatura vesel e siigra sto moze da e? Imame termin vo ponedelnik kaj maticen no me interesira nekoj so slicno iskustvo ? Mozno li e da se morbili ? Kako pocnuva taa zaraza koi se simtomite ve molam za iskustva ....zasekirana sum :(
     
  13. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.951
    Пол:
    Женски
    Јас би отишла одма на итна. Денес е петок. Понеделник е за повеќе од два цели дена. Може не е е ништо ама под итно на итна.
     
    На AraZaho и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ако се чеша не се морбили, и обично се со висока температура. Некоја алергија е ова, носи дете на дежурен да ви дадат терапија.
     
    На AraZaho му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AraZaho

    AraZaho Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Fala vi za mislenjeto morame da cekame do ponedelnik imame togas termin... ziveam vo Avstrija i ovde dezurno ti e za hitno skrsena raka noga visoka temperatura ne bi mozele da mi pomognat nesto ne e takva rabotata ... denes e ok ne kasla nisto apsolutno ... vo pon ke mu vadam krv ke baram uput za kozno...
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    И за алергија е често итен случај, не дај Боже да се влоши да дојде до гушење, ќе чекаш дома термин? Не би рекла.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.106
    Допаѓања:
    164.672
    Чекај немавте вие корона? Или нешто сум измешала?
     
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    И да имаат/имале, што има врска со прашањево?
     
  19. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Осип по телото е еден од симптомите на Ковид.
    Неповикана јас.
     
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Првпат слушам. Од кога ова инфо?