1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Разлетана наелектризирана коса

Дискусија во 'Коса' започната од baguf4e, 30 мај 2010.

  1. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога ја мијам косата ја мијам со шампон и балзам за волумен од авон оној на адванс техникс но секогаш ми е мн. разлетана утредента кога ќе станам (понекогаш ја оставам природно да се суши,а поретко ја сушам со фен).Никогаш не ја оставам мокра и така да легнам на спиење....Советче?? :$
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јас после миење ставам спреј од Глис. А ако ти е многу наелектризирана стави силиконски капки и ќе се смири ;)
     
  3. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Ставај помалце шампон и не ја миј косата толку често.
    Остави ја нека се измрси малце....
    И можеби тие шампони не ти одговораат на косата :^)
     
  4. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Пробај со восок, но внимавај да не ставиш на коренот, за да не ти се измрси! Поззз
     
  5. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    стави на четката со која ја чешлаш косата лак, па потоа исчешлај се ;) :D
     
    На shiningstar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Стави силиконски капки или масло, било какво, само малце за да не ти се измрси, неколку капки ...
     
  7. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Багуфче, мојот фризер вели дека тоа е можно од миењето на косата со премногу топла вода.
     
  8. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Сигурно е од пречесто миење, или шампон кој не ти одговара, секогаш го користиш истиот , или менуваш често? Стави лак на четката и така чешлај се, и не ја миј толку често некогаш пушти ја да се измрси малце, бидејќи не е убаво пречестото миење.
     
  9. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.589
    Допаѓања:
    3.259
    Земи влажни марамчиња и исуши ги. Кога ќе ти е наелектризирана косата, само помини ја со сувото влажно марамче. Или можеш да ја поминиш со крем/восок за коса... или ако немаш при рака, крем за лице или раце ;) :hai:
     
  10. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Баге, доколку уште не си нашла решение можеш само на четката пред да се исчешлаш да прснеш парфем или лак за коса и да се исчешлаш. :) Јас правам вака секогаш, а ако е многу наектрилизирана, прскам лак на рацете, па поминувам со прстите низ косата. ;)
     
    На Jasmin19 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Мене ми се електризираше обично од фенот, ама сега купив еден со јони , супер е, немам таков проблем.
    Ама ти од друга страна пишуваш дека ретко ја сушиш со фен.
    :^)
    Што знам, некое средство на Нивеа против електризирање на косата и би било во ред мислам.
    Или можеби не ти одговара шампонот.
    А не ја плескај многу со восоци, капки и такви додатоци, од електризирана коса можеш само да си навееш друг проблем - мрсна коса. :devil:
    (од искуство ова).
     
  12. SweetCandy

    SweetCandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    20
    Баге :D Јас мислам дека ти е од шампонот.И јас ја користев таа колекција и да ти кажам косата ужасно ми беше наелектризирана.Пробај ако не смени,миј се со некој друг.Или пробај ги претходно наведените совети,како ти одговара така.
     
  13. Ridis

    Ridis Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Наелектризирана коса

    кога ќе се избањам ја оставам косата да ми се исуши и после си легнувам кога ќе станам сабајлето од спиење и косата ми е крената цел ден у вис ;( ве молам помогнете ми незнам дали е до шампонот, незнам до што е ама ве молам помогнете ми :$ позз до сите
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Наелектризирана коса

    Можеби ти е од шампонот ако често ти се случува, смени го шампонот па ќе видиш резултат. По маркетите има и средства за тој проблем, па можеш да разгледаш дали ќе најдеш нешто.
    Јас приметувам само во зима кога е ладно и кога носам дебели блузи (од волна ли се, памук ли појма немам) кога ги соблекувам знае да ми се наелектризира косата, ама тоа е само моментално дејство.
     
  15. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Наелектризирана коса

    И јас го имам овој проблем. И не е до шампонот, каков и да користам ми штрчат неумни влакна |(
    Вака ја средувам: На тенок чешел (оние што се за тапирање) прскам лак за коса. Само не треба многу да се напрска, сосем малку е доволно. Нешно со чешелот поминувам кај наелектризираните влакна во коренот на косата. Треба да се внимава зашто ако ставиш многу лак - косата ќе ти се залепи, и не треба класично да чешлаш, туку само површински да поминеш со чешелот (не да го ставаш целосно в коса).
    Сфати некој што сакам да кажам? :D
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Наелектризирана коса


    ДААААА, правиш облак од лак за коса и поминуваш или застануваш во него :rofl: Или, прскаш лак за коса на далечина од 30-40 цм и не ја чешлаш туку и со прсти можеш да ја обликуваш
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Додека е полу сува испрскај ја со лак, ќе ти остане на место така. Мене порано ми успеваше, потоа прекинав да користам, ми се потроши и ме мрзеше да купам друг. :D
    И избегнувај фен. :) Особено ако имаш виткана коса! :!:
     
  18. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    По некоја случајност и мене од шампоните Advance tehnique од авон ми се разлетуваше косата .
    Имав од тој во зелено шише Daily shine, го фрлив во канта ,не одговараше за мојата коса.
    Мојата коса е чудна ,ако и ставам маска наместо да ми спласне и да биде потешка мене ми е ваква
    [​IMG]
    :D
    Користам шампон и регенератор од Shauma за нега и регенерација и немам гајле ,
    само мал проблем ми прават антенчиња од влакната кои ми паднаа пред зимата како листопадна грмушка бев едно време .
    Малку неубаво изгледа бидејќи подолг период паѓаше и имам влакна со различни големини али ќе пораснат .
     
  19. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    И јас го имам овој проблем... А дојде есен , зима косава ми е катастрофа!! Многу ми е наелектризирана ни лак ни гел ни помада ни ништо не помага :( :( неможам да ја трпам цело време ми се мотка околу лицето ме нервира .. незнам шо да и направам ... а и вој период обично некако по сува ми е косата врвовите поточно..
     
  20. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846

    Пробај со спрејов за оштетна коса. Имаш и за фарбана и за нормална, во сите поголеми маркети се наоѓа по цена од околу 150 денари. Ја омекнува и и дава влажност. Мислам дека ќе ти биде подобра. :)

    [​IMG]
     
    На Hell0.kitty му/ѝ се допаѓа ова.