1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс со женско: да или не?

Дискусија во 'Секс' започната од malecka15, 29 ноември 2009.

?

Би имале ли секс со жена?

  1. Да, би сакала да пробам

    1.010 глас(а)
    44,4%
  2. Не, никако

    1.040 глас(а)
    45,7%
  3. Веќе сум имала

    227 глас(а)
    10,0%
  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Што ти менува? Значи на крај пак се доаѓа до заклучокот дека хомосексуалноста е стара колку и човекот, т.е. колку и хетеросексуалноста.
    Што ти менува толку тој период кај што не била развиена свесноста? Во тоа време си останал да живееш? Ти менува нешто тоа што некое женско одлучило да не ја возбудуваат сексуално мажи (без разлика дали причината е биолошка или социолошка), освен фактот дека никогаш нема да ја имаш?
     
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Што подразбираш под токсична женственост? Превисоки штикли, премногу шминка, прекратки сукњи, објектификација на женското тело? Затоа што тоа се одлики што се поврзуваат со женственоста.
    Се сложувам, и машкоста и женственоста се проблеми. Сите родови стереотипи се проблем.
    Што убаво се сложуваме :)
     
    На VoodooGirl и Nausicaa им се допаѓа ова.
  3. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Moжеби тоа може да биде точно, не го негирам.

    Не се сеќирај, никогаш не би бил заинтересиран за тебе ако тоа ти е грижа. ;)
     
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Уф, ми олесна.
     
    На Platysma, VoodooGirl и WildMk им се допаѓа ова.
  5. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Баш сакам девојки кои носат штикли и сукњи иако би бил наречен шовинист баш поради тоа. Сепак некои девојки се убави на свој начин.

    Дури и да се ослободиме од сите стереотипи сепак постојат биолошки разлики помеѓу мажите и жените.
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Никој не рече дека не си шовенист. Тоа што ти сакаш, женските носат, не го менува фактот дека се патрихална измишљотина и дека носат безброј здравствени проблеми, ама ги носиме.
    Не знам друго суштество што свесно се повредува за да биде убаво некому.
    Никој не ги негира биолошките разлики. Постојат кај сите животни, не само кај нас. Биолошките разлики се нешто што не може да го промениме, ама стереотипите се тоа што мораме да го отфрлиме.
     
    На VoodooGirl и Nausicaa им се допаѓа ова.
  7. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Аkо е измишљотина зошто тогаш сеуште ги носат кога имаат слобода да не го прават тоа? Бидејќи со тоа ја изразуваат нивната женственост и изгледаат попривлечно за спротивниот пол. Исто така помеѓу жените секогаш постои натпревар за привлечност затоа е битно како изгледаат пред другите жени. Се согласувам дека ако тоа им прави здравствени проблеми дека не треба да го прават.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Гледаш што убаво сам си одговори.
    Не ги носат за себе, ги носат за да изгледаат поженствено (родов стереотип) и попривлечно за СПРОТИВНИОТ ПОЛ. Значи, ги носат за да ги задоволат мажите, а не самите себе.
    Апсолутно се согласувам. И сето тоа е производ на родовите стереотипи.
    5388171_orig.png

    Шубаво се сложуваме за сѐ :rofl:
     
    Последна измена: 12 април 2019
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Не е тоа заради патриархалното општество туку самата жена сака да го привлече вниманието на мажот и обратно. Дали мислиш дека ако престане да постои патриархалното општество дека наеднаш жените ќе ја изгубат желбата да бидат привлечни за мажите?


    Другарчиња станавме, уште да се заследиме. :rofl:
     
    Последна измена: 12 април 2019
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Нели ти убедуваше дека се дотеруваш/шминкаш/незнамшобеше, за свое задоволство, а не за да им се допаднеш на спротивниот пол?

    Или јас грешно го разбрав постов?
     
    На Disconnected, baba Rada и BoneMachine им се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Убаво го разбра постот.
    Многу пати сум рекла дека никој не се дотерува за себе. Де ма, и во 40ката истиот муабет ми го имаше "лајкнато".
    На страна муабетот што го имавме за шминката :rofl: тоа од чисти инает беше, еве признавам. Ти остро, јас уште поостро :$
    Јас се шминкам за да не познаат другите дека не сум спиела ни 5 часа :rofl: надвор од утринско шминкање (кое и онака е минимално), ретко се шминкам за други прилики, освен ако е некоја посебна прилика. На шминката гледам како експресија, а не како начин на маскирање и разубавување. Немам проблем било каде и било кога да излезам без шминка, ниту некогаш некој морало да ме чека со саати да се нашминкам. Си ја сакам природната убавина, ама некогаш се срамам од тоа што се познава дека пак не сум се наспала :rofl: Факт е дека постојат жени што не можат да си замислат да излезат без шминка, да ги види некој без шминка, па дури и нивните партнери. Истражувања покажале дека постојат жени што стануваат 10 минути до пола саат пред партнерите, за да бидат нашминкани кога господинот се разбуди, оти срамота женско без шминка.
    За облека, да, секогаш сум дотерана ама тежам кон и почитувам униформираност (hence муабетот зошто подржувам дрес кодови кои се еднакви и за двата пола).
    Не знам дали некој од машките колеги се шминка за да прикрие дека не спиел, ако се шминка, би знаела ли? Сигурно не.
    Не сум толкав шминкач ко што се направив тогаш :rofl:
     
    На christinnn и WildMk им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Ау Ружо :drunk:

    Заборавам :D
     
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Си остарела :rofl:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не ставив релевантни извори, ниту се потрудив да оставам простор за такви при репликата, од една едноставна причина - зошто точно од старт знаев дека ти ќе ме цитираш за истата, иако неповикан. Ги известив и членовите за метата. Знаев(ме) дека ќе наседнеш.
    Као, не те опоменував за изворот на статиите од твоето истражување пред три месеци за на крај...да ја направам истата грешка. Но, драго ми е што го потцени мојот увид за критички суд.
    Ова нека ти биде ,,простувам, ама не заборавам лекција". Sorry, but not sorry you dirty..ra*ed penguin. :)

    За останатите постови и реплики на темава слободно можеш да ме демантираш, и посочиш некаква противречност. До тогаш останувам на првобитниот став дека и покрај обидите во 2018-2019 година, научно да се поткрепи генетската (сексуална ориентираност/предодреденост на макробиолошко ниво нема успех). Иако, е во процес на утврдување ама не со полиамери како другар ни Реј-Мен што тврдеше. Дотогаш, остануваат психолозите, феноменолозите и биологичарите на ставот дека не можaт да утврдат дали хомосексуалноста е сo сигурност вродена или стекната.

    You don't say?
    Oкеј, ова ти е legit забелешка, мора да признаам. :handshake: 8)


    Aj мајката. Демек се најде навреден. Ти можеш другите со свилени рукавици да ги вреѓаш на дипломатски начин преку вршење психолошка опсервација и давање коментари од типот ,,премногу си нарцисоиднa" а ние не смееме?
    Арапски Емирати - двојни аршини ту мач?

    Оди барај жени со здолништа и штикли. Не ми се троши веќе време, ми беше досадно тој ден.
    Ако имаш нешто паметно да реплицираш, а сметаш дека е важечко, ќе бидам тука да продискутираме.
     
    Последна измена: 13 април 2019
  15. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    На VoodooGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    WOW!!! Навистина не очекував ваков пресврт. :headbang: Како што примети, откако го прочитав ова ми требаше неколку дена да се опоравам за да можам да ти одговорам. Овој plot twist ќе се памети во историјата на фемина.

    Биолозите. Еднина е биолог, ако беше биологичар тогаш би било како што напиша.

    You're welcome.

    Jас никого не нападнав се додека не бев нападнат.

    Очиглено е дека ти си мотивирана од лична одмазда. Спротивно од тоа што го напиша дека не се замараш со мене, приметливо е дека верно ми ги читаш сите мислења и го споделуваш твоето мислење за мене со други пријателки на форумот за потоа да ме нападнете. Бидејќи тие обвинувања се лажни никогаш нема да ви успее.

    Не разбирам зошто сеуште си вознемирана за нешто што сум ти напишал пред 4 години на форумов. Get over it. Зарем немаш живот надвор од фемина?

    Јас не можам да ти го трошам времето ако ти самата си одлучила да пишуваш.

    Сметам дека мислењата ми беа толку важечки што ти самата се откажа од изворите кои ги сподели на темава.

    Нека им е со среќа, следно на твоја глава.
     
  18. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.032
    Допаѓања:
    6.600
    Пол:
    Женски
    Da. Sakam da probam.
     
    На Avionka, ana anuska, Đanaa18 и 13 други им се допаѓа ова.
  19. Disconnected

    Disconnected Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Sex со женско е закон! :l:
     
    На SexyySexyy, Đanaa18, bigblue и 12 други им се допаѓа ова.
  20. MarijanaKolevska

    MarijanaKolevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Sekako:)
     
    На Avionka, SexyySexyy, ana anuska и 13 други им се допаѓа ова.