1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Славење на верски празници за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од orevokrsacka, 15 април 2020.

  1. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    8.460
    Во четврток и петок оние верници кои ќе отидат во црква се молат да го почитуваат препорачаното растојание меѓу себе, и да носат маска и ракавици. Внатре во храмот ќе бидат пуштени само одреден број на верници, другите ќе бидат пред храмот, исто на препорачано растојание. Веројатно колку ќе излезат во меѓувреме, толку ќе бидат пуштени да влезат, како по маркети и банки што функционира.
    Во сабота, недела и понеделник на службите во црква ќе биде присутно само свештенството, без верници бидејќи е полициски час.
    Од вторник натаму, ќе важат истите препораки како за претходно.
    За сите православни верници, во 23.45 часот во сабота, излезете на балкон со запалена свеќа, поминете го времето до 24.00 часот во молитва, испејте го велигденскиот тропар (Христос воскресна од мртвите, со смрт смртта ја победи, и на тие во гробовите живот им даде).
    Среќен и благословен празник, молете се крепете се меѓусебе, посебно во вакви невремиња. :)
     
    На Victorian, Jane.Birkin, Feminka22 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Од уставот е ова. Не биле пишувани со мисла за пандемии...чак и во војна, во турско време што се вика, и комунистичко (кога се забранувало), црквите биле отворени и народ се збирал. Играле важна улога низ историјата. Никому не му текнало дека е можна ваква ситуација. Сепак, повикаа да се почитуваат мерките. Забраната за движење е една од нив. Па ќе видиме.

    Оревокршачка, од МПЦ ли е тоа?
     
  3. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    8.460
    Конкретно од програмата на црквата "Свети Петар и Павле".
     
    На cresa-jagoda и zhap4e им се допаѓа ова.
  4. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    Жабче јавно изразувањена мислата и вероисповеста не мора да значи одење во свет храм. Никаде небсе потенцира тоа, значи може да се забрани ова.
     
    На Victorian, Purplelilac, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  5. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не знам во Италија како беше, @vitamina да сподели искуство. Ги затворија храмовите?
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    Затворени се. На стримови имаа миса и седеа дома.
    И Папата држеше вака миса.
     
    На Victorian, Feminka22, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Јас мислам слободно да остават кој сака да си иде во црква. Тој што е спремен да стави во уста лажица која ја излижале милион луѓе во време на пандемија, си заслужил да добие корона.
    Мене во нормални услови ми е гадно тоа што сите бацуваат икони, а не па сега....
     
    На Jane.Birkin, FreeMind, Jana06 и 13 други им се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Значи само ние најголеми верници, алал да ни е. Ене читам и у Германија биле затворени такоџе
     
    На elenaxbbg, cresa-jagoda, Esmeralda-MD и 4 други им се допаѓа ова.
  9. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Власта има апсолутна моќ во вонредни ситуации, како и во оваа, тука секуларноста паѓа во вода.
    Ова е чист дипломатски потег. Сепак таа проста раја од луѓе е гласачко тело и тоа незанемарливо, а избори кога тогаш ќе има.

    Кој сака нека се навреди, ама јас дигнав раце од убедување на кременковци зошто треба да се избегнуваат масовни собири и зошто не треба поготово во време на пандемија да кусаш од иста лажичка со илјада други гнаси од луѓе. Кога самите не им доаѓа у глава, труби до сабајле, џабе е.
    Колку и да е сурово, и 500 заразени и 500 жртви да има од нив, око нема да ми трепне.
    Амин. -.-
     
    На Victorian, elenaxbbg, CameliaMiller и 20 други им се допаѓа ова.
  10. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ма тука ако се затворат има војна да избие....ако не избие, сите плукајте ме :drunk:
     
  11. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Нема, ако тоа се спакуваше на начин на кој јавноста ќе го прифати.
     
  12. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.323
    Пол:
    Женски
    Во Уставот пишува јавно изразување на верата,мислата,вероисповеста,ама не пишува какво изразување,дали вербално,дали невербално или двете,па некој може да си толкува дека државната власт не смее да му задира ни во кажувањето молитви,ни во одењето во црква и бакнувањето икони.
     
    На emiliana и zhap4e им се допаѓа ова.
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Не е така, Јуле. Затоа што и црквите се отворија со сите мерки за гарантирање заштита од ширење - минимум луѓе. Иако прво затворија. Во полициски час се даваат дозволи за движење на вработени во фирми итн. Ваљда сите имаат протоколи со кои и гарантираат дрн дрн.. ако и црквата ете се држи до тие протоколи, јас ко поединец доставам барање и миоа ме одбие, можам да тужам за спречување на моето право според уставот? И тоа што не е дефинирано како идење во црква, како ти ќе го спречиш мојот начин на изразување..
     
  14. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Абе какви тешки фанатици се има. Еве фејзбукот мој не го отварам, треба каша попара да направам, све да избришам. Викаат многу луѓе, абе нема таква сила која ќе ме спречи мене во црква да не одам....ќе си одам и крај. И што понатаму???
     
    На ane.bella и Amelia им се допаѓа ова.
  15. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Пола од тие верници шо запињаат за црквиве ако почитуваат еден заповед од 10те да ме обесите на мудата на Букефал на плоштад
     
    На LittleChili, Dream-Girl, elenaxbbg и 34 други им се допаѓа ова.
  16. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Ништо од тебе. Требаше државата да се договори со МПЦ да се држи богослужба само со свештени лица во црквите, без верници.
     
    На Amelia и Konfetka им се допаѓа ова.
  17. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ќе се види утре, задутре колку ќе има. Друго не знам, шо се однесува до мене, треба да се затворат.
     
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Мрѓа, 24вести ..ваљда ќе зборат и за ова..сега.
     
  19. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.754
    Допаѓања:
    40.213
    Пол:
    Женски
    Утре ако се разболат ако дојде време да биде ставани на респиратор нека се откажат од тоа, поради такво курчење.
     
    На Алисија, Konfetka, emiliana и 3 други им се допаѓа ова.
  20. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.166
    Допаѓања:
    234.954
    Жабче, на крај ете сите ќе бареме дека правата ни се ограничени и за секое едно нешто ќе бараме потврда. Дали според ова значи дека може и во сабота да одиме на црква оти ете не смеат да ни ограничат одење во црква? Едното е контра другото.

    Како може сите останати држави да затворат цркви, храмови, ние не. Сега се вадеме на Уставот и на правата, кои претходно ги кршеме ако имаме потреба и ако целта ги оправдува средствата.
    Можеме и сега кога е загрозено јавното здравје.
     
    На candy.cane и queen19 им се допаѓа ова.