1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети од организатор на свадби

Дискусија во 'Свадба' започната од nene88, 22 април 2014.

  1. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Драги мои фенинки,
    Во оваа тема можете да ме прашувате за се' што ве интересира околу организацијата на една свадба. Веќе една година работам како организатор на свадби и имам информации за се' што е поврзано со овој важен ден. Се' што ве интересира слободно прашајте. Совети за ресторани, музика, протокол на денот, декорации, матично, цени на услуги и се' што би можело да ви затреба :)

    Ваша,
    Нене
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Од преку 100 добри теми со свадбена тематика, сметам дека нема потреба од оваа тема. Најдобро би било советите да им ги упатуваш на девојките во оваа тема, така многу поефикасно ќе им помогнеш, а плус темата е збогатена со различни искуства.
    svadba/mi-trebaat-soveti-se-vo-vrska-svadba-t273/
     
  3. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е поедноставно да се задржи темава. Полесно ми е да надгледувам една тема и секој да добие одговор во најкраток рок, отколку да се бркаме низ темите. Ама доколку мислите дека е скроз дупла, нека оди во канта.
     
  4. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Штом не е избришана темава, да ја активираме малку :) Ајде, невестулки, пишувајте на која што и треба околу свадбата. Само за феминки бесплатни совети :inlove:
     
  5. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    ќе правам свадба со околу 600 гости сакам за сите да има посебни бомбони, но ти да не ме чинат цело богатство кои бомбони според тебе ми биле најисплатливи и како би изгледале да видам слика ;)
     
  6. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    За таа количина на бомбони може да се симне редовната цена. Поубаво би било да ми кажеш како од прилика би сакала да ти изгледаат бомбончињата, па ќе ти кажам од каде можеш да ги нарачаш и колку би те чинело :)
     
  7. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Јас би сакала за тоа да одвојам 200 евра , е сега да ми дајш идеа како да изгледаат и од каде да ги нарачам за таа цена
     
  8. bebuvce555

    bebuvce555 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ве прашам кое фото студио би ми го препорачале за да дојде да не слика во матично ?
    И дали знаете колку се чека за закажување во матично ?
     
  9. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    125парчиња/2250
    [​IMG]
    18ден/парче :)
     
  10. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Чекање за закажување во матично нема. Треба само да ја имате подготвено потребната документација ( изводи од Матична Книга на Родени не постари од 6 месеци, копии од личните карти, уплатници за извод од Матична книга на Венчани (50ден) и таксена марка (100ден), барање и изјава ( овие две ги пополнувате таму. ). Мора да бидете присутни двајцата! Матичарот на лице место ќе ви каже дали има слободен термин за датата што ја сакате. Тогаш се запишуваат ваши податоци и презимиња коишто ќе ги носите по склучувањето на бракот.

    Доколку сакате матичар на терен, тогаш има плус една уплатница и плус уште едно барање.

    Што се однесува до фото студиото, најчесто одат оние коишто ќе ја сликаат свадбата. Тоа никој не го наплатува дополнително.
     
  11. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    здраво nene88,ме интересира за вторава слика што ти е постирана за бомбончињава,дали ти ги изработуваш,или познаваш некој што ги изработува,исто и мене ми се ближи свадбата,ама не ми се фрлаат толку многу пари сакам нешто по скромно,а и баш така ги замислував,не сакам како прано што давале такви бомбончиња
     
  12. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Овие бомбончиња се од Делта прес. Се наоѓаат во ГТЦ. :)

    Инаку, јас не изработувам ништо. Јас сум организатор на свадби. Односно ја организирам и надгледувам целата свадба. Од ресторани, музика, китенки, бомбони, до маникир, шминка, одело... Комплет организација :)
     
  13. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Овие бомбончиња се од Делта прес. Се наоѓаат во ГТЦ. :)

    Инаку, јас не изработувам ништо. Јас сум организатор на свадби. Односно ја организирам и надгледувам целата свадба. Од ресторани, музика, китенки, бомбони, до маникир, шминка, одело... Комплет организација :)
     
  14. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    ме интересира дали доставууват до други градови ,или мораш лично да отидеш таму и да си купиш,и уште нешто само,дали внатре има бомбончиња или се само кутивчињава
     
  15. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Да, доставуваат и до други градови. Инаку цените за срце кутивчето се со бомбонче (освен за несклопените). Еве како варираат:
    Сребрено срце, бонбона и машна сатен 5 мм. = 18 ден.
    Сребрено срце, бонбона, машна сатен 5 мм. и штрас = 22 ден.
    Сребрено срце, бонбона, машна сатен 5 мм. и каменче = 24 ден.
    Сребрено срце, бонбона, машна сатен 5 мм. и ружичка = 26 ден.
    Бело/крем срце со бонбона и машна сатен = 15 ден.
    Златно перла срце, бонбона, штрас и машна сатен = 28 ден.
    Несклопено срце бело/крем = 6 ден., сребрено = 9 ден.
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Може ќе биде малку од помош, на алиекспрес има слични кутивчиња за бомбони, можеби и исте, а со доста пониски цени.
    Е сега доаѓаат несклопени, ама мислам дека тоа не е никаков проблем.

    http://www.aliexpress.com/wholesale?Sea ... 0520024804

    Еве, па разгледајте си.
     
    На nene88 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Супер се и тие од aliexpress, само пазете да не биде како со зелената венчаница! ;)
    Нарачувањето од интернет може да заштеди пари, но јас би ве советувала доколку нарачувате, да нарачувате дста време порано, во случај нешто да не испадне како што треба :)
     
  19. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Или да си купите од девојките што работат по дома, а не од ателје за свадби. И вака ќе заштедите некој денар :)
     
  20. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    епа ајде пуштете некој линкови што знаете некој девојки што изработуваат дома