1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Факултет за психологија

Дискусија во 'Образование' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

  1. Diora

    Diora Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    5
    Како што велат при универзитетот на психологија треба да бидеш страшно редовен студент, и навистина многу време да вложуваш во учење.
    Башка што професорите си се катил луѓе со fucked up психа. Тоа дополнително ја отежнува ситацијата.
    Па, на крај може ќе излезам како клинички случај наместо како дипломиран психолог. Мала шала де :$ (се надевам).

    До сите кои се со иста намера - Универзумот нека ни е на помош! :whew:
     
  2. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Редовност се бара на сите факултети, така да и тука ова правило не е исклучок. Нормално можеш да имаш три минуси од предавања и три минуси од вежби. Плус некој може да те потпише, па ете си била присутна. А за учење, зависи кој предмет како. Имаш предмети кои без учење можеш да ги положиш. Ама тие се изборни. Затоа пак задолжителните си бараат учење.
    Ама на било кој факултет да одиш секаде си бара учење и тоа здраво учење. Ова не е средно. Нема веќе снаоѓања од типот на преписи и улижувања. Ок, еднаш, два пати ќе препишиш ама ќе те фатат кога тогаш.

    Во прва година навистина бев воодушевена од професорите. Од нивната професионалност и подршка. Ок, не беа сите до еден, ама пак не би да го потценувам нивното знаење.

    Верувај има многу кои дипломирале, а не се клинички случај. Ќе има моменти посебно во прва година кога ќе мислиш дека ќе побудалиш, ама баш тогаш сфаќаш колку уствари ти ништо не знаеш за самата себе. Е тоа ќе те тера да го сакаш факултетот уште повеќе.
    Ако се запишеш со љубов, верувај секој ден ќе ти цвета. Јас не ни забележав кога ми летна годината. Едвај чекам да се вратам пак...
    Ако имаш нешто да прашаш слободно пиши ми :D
     
    На macka5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Diora

    Diora Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    5
    Ми треба итен одговор на ова прашање што е можно побрзо!

    Дали тие листите што треба да се пополнат (пријавите со се уплатницата), мора студентот лично да ѓи подигне и мора да има исклучиво негов потпис на нив, или пак може тоа некој да го стори во негово име? На пример родител.
     
  4. Jasee

    Jasee Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    Zdravo na site..sakav da ve prasam kolku godini se uci psihologija na filozofski vo Skopje? fala mnogu od napred.pozz :D
     
  5. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    Четири години се учи додипломски
     
  6. AM1

    AM1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво сакам да ве прашам дали има начин во вториот уписен рок да се избери психологија, бидејќи на електронското пријавување психологија не е понудено како опција? :(
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Штом нема психологија, тогаш неможеш, ама најубаво прашај си на факултет. Лани во вториот уписен рок веќе немаше место колку што јас знам.
     
  8. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Нели на психологија како изборен предмет може да земеш Педагогија. Ако некој има слушано предметов кај Елизабета Томевска - Илиевска нека ми пише лп,да се информирам нешто :)
     
  9. sfgo

    sfgo Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво, сакам да прашам дали некој е запознаен дали е можно од друг институт да се префрлам на психологија, во студентски прашања ми рекоа дека во декември се праќа молба до декан, па до министерство и тие одобруваат. Исто така ми рекоа дека лани група на студенти се префлиле..и дали можеби некој од вас е запознаен со тоа, бидејќи кога би имала можност да се префрлам ќе мора да ги полагам сите предмети и за тоа треба да почнам да се спремам (плус тоа прва година сум).
     
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Лани доста се запишаа од страна (воопшто не беа студенти на уким).
    Ама чим ти кажале да пратиш молба и си студент на УКИМ мислам дека има огромна шанса да ти се прифати одлуката.Лани мислам само една студентка се префрли кај нас во 2 семестар ама незнам што како, немам муабет со неа.
     
  11. sfgo

    sfgo Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Фала ти многу, само уште нешто би сакала да те прашам, ако може да ми пратиш во лп некој линк или било каква информација за таа студентка што се префрлила лани, за да ја прашам подетаљно за процедурата.
     
  12. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Психолози доколку има некој ако сака да ми прати семинарска поврзана со психологија . Би ви била многу благодарна ! :)
     
  13. Sandra.123

    Sandra.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Здраво,
    јас сум четврта година гимназија и сакам да учам криминална психологија. Во Македонија (колку што истражував) нема таков баш смер така да ако некој знае да ми каже дали треба да се изучува неколку години психологија па после криминалистика, многу би ви била благодарна. :$
     
  14. sfgo

    sfgo Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Дали некој има изборен предмет психологија на семејството, ако знае кога е испитот. И ако го знаете e-mail на орхидеја шурбановска, пишете ми пп. Би ви била многу благодарна.
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Мацо извини ама несмеам таква работа да правам.
    Прва работа несакам да си го откривам идентитетот на било каков начин, ниту пак знам дали колешкава сака да прави муабет на таа тема и дали ќе ми излезе во пресрет зошто како што реков немам муабет со неа.
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Дали е вистина дека укинале просек за магистратура?
    И дали тоа важи за сите генерации што моментално студираат или само за тие што почнаа сега прва година?
     
  17. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.787
    Пол:
    Женски
    Jaс сум решена да се запишам на психологија,навистина сакам да го учам ова и подоцна нели да се занимавам со ова.Е сега би ве замолилa некоја да сподели искуство, тешко ли е, како оди изборот на изборни предмети, при уписи или?Кој изборни се подобри? Ви благодарам однапред :)
     
  18. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Убаво си избрала, и убаво е ако си решена да се занимаваш со темата и те интересираат повеќе информации :) Од мое искуство, јас навистина ја сакав психологијата и беше единственото нешто на кое бев решена да одам па затоа и ми беше многу интересно, забавно тоа да го учам, и лесно истовремено :D единствен проблем беше што не секогаш ми беше дојдено до учење особено ако професорот не ме мотивирал и од прва ми кажал дека сите ќе паднеме (и тоа се случува ) но не е ништо страшно ;) сите преживеале, па и ние нели :D Изборни избиравме на почеток на секој семестар, и најпаметно беше одење на оние каде што ќе одат помал број студенти ( најлесно се поминуваше :$ )
    Се надевам дека ќе имаш успешно студирање поздрав :)
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  19. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    А дали има факултет во Битола со отсек психологија или на Филозофски(или Филолошки беше?)има само? :^)
     
  20. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    даали ке примаат вонредно ?