1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хидрокела

Дискусија во 'Бебе' започната од emilijamak, 18 март 2014.

  1. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Здраво мамички, денес бевме на педијатар и му установија на синчето мое хидрокела или вода во тестисите. Дали некоја од вас се има соочено со вакво нешто?
     
  2. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    HIDROKELA

    ме заинтригира и набрзина прогуглав.од тоа што го прочитав само се повлекува околу една година старост.
     
  3. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    HIDROKELA

    taka pisuva deka najcesto no ima i isklucoci deka ne se povlekuva i deka se odstranuva so hirurski zafat... skraja da e
     
  4. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    HIDROKELA

    ајде мисли позитивно.се ке биде во ред.
     
  5. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    HIDROKELA

    моети синче има и педијатарот ми кажа дека нее ништо опасно и дека самото по себе до 6 месец треба да
    се повлече па се надевам дека ке биде така
     
  6. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    mene mi dadoa upat za urolog, em za kilata em za toa sto pileto ne mu e otvoreno kazete mi mamicki kasnam li so otvaranjeto bidejki bebeto mi e predvreme rodeno vo 32-33 nedela do pred nekoj den pominaa dva meseci odkako e roden a trebase da se rodi minatata nedela ako racunam prema data na raganje mislam deka ne kasnam so otvaranjeto, na minatiot pregled pred dve nedeli gi prasav doktorot- pedijatar dali da go otvaram mi rece pocekaj posle tri meseci denes istiot toj doktor go potegna koziceto i vika zatvoreno pa vikam ne sum mu go otvarala voopsto maka macime so grcevi i na sekoe soblekuvanje vristeme kako zaklani i ova dopolnitelno ke mi otezne rabota ....ajde ke vidime urologot sto ke kaze,
     
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ама што напињаат толку со тоа кожиче???
    И синко плачеше ,вриштеше на бањање и пресоблакање
    Јас почнав од 4 до 8 го отворивме
    Ќе биде, не е страшно
    Почекај да се стабилизира убавиот и ќе почнеш
    При бањање полека-полека ќе биде...поздрав
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    и нас на првиот преглед ни казаа дека имаме кила т.е. вода во едниот тестис, но ништо страшно таа се повлекува до годинка искрено без паничење, ете ние сме 10 месеци и мислам дека веке ни ја нема затоа што ни рекоа дека е повлечено. така да не паничи а во поглед на отварањето ке си се отвори ете почни си од сега ништо страшно, ние па како се залетавме му го отваравме сега слабо, но како почна да си го фака и сам ке си го отвори. така да каков уролог, тоа тек после година.... а скоро на сите им се отвараат. не паничи
     
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    na urolog me pratija za kilata da go vidat ako nema zijan iako e malo sepak eden pregled i konsultacija so strucnoi lice ne skodi, mene pedijatarot iskreno me ispanici denes
     
  10. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    во оваа мила наша државичка кај тројца различни доктори да одиш сите тројца различно ке ти кажат и не ка знаеш кој пат да го фатиш.единствено нешто за кое досега сум добила ист совет од др.во советувалиште,матичен педијатар и патронажна сестра е да не го гибам курето.ама за ништо досега немале исто мисленје.и јас ке ги послусам не гибам.нити мајка ми чепкала нит свекрва ми па ниту на мм ниту на брат ми фала богу не им фали ништо.
     
  11. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207

    ne mu go otvaras voopsto????
     
  12. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    ne.bez 10 dena 6 meseci ke pravi.ne cepkam kaj sto nemam rabota :D ama ti velam taka mi rekoa site dr.
     
  13. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas poznavam zena ima dve bliznacinja veke vtoro odd se koga ja prasvame prv pat slusna za toa voopsto ne i se pipkani, ne mi e jasno i kako toa na sestra mi i na snaa mi decata im gi otvaraa po hirurski pat koga pravea godina a toa ne sakam da me snajde deca kako zaklani placenje na sekoe mockanje, epten golemi traumi
     
  14. Prolett

    Prolett Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2019
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.529
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички.
    Неодамна пишав дека моето бебе има хидроцела. На уролог го носевме пред недела 2 пат на контрола. Др рече ок е ќе се повлече. Нема потреба од ништо.
    Пред тоа, правевме ехо на тестисите. Само едното каналчњ затворено беше, а сега спомна кога го пипкаше дека е отворено. Редовно мокри.. Не е многу, дека е намалено. И за кожичката на капење да ја отвораме, ние ја отвараме чат пат. Инаку ништо друго. Рече ок е.