1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хистероскопија

Дискусија во 'Бременост' започната од nilanani, 13 октомври 2011.

  1. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Како помина? Само дијагностичка беше или имаше нешто потреба да се средува?
    И прашај го докторот за инвитро дали да продолжиш со Микрогинон, да не треба со Цикло.
    Докторот што ме правеше хистеро ми рече да го прашам докторот за инв. со што да продолжам и Трајковски рече да продолжам со Цикло два месеци.
     
  2. Gertruda2018

    Gertruda2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас останав бремена веднаш после отстранувањето на септумот, претходно имав спонтани, но имав и генетска мутација ама примав соодветна терапија за неа
     
    На ...Arthemisia... му/ѝ се допаѓа ова.
  3. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Колку што разбрав само дијагностичка со скречинг... а ми рекоа да го продолжам микрогинонот... а во мегувремено се консултирав и со Трајковски нема промена на терапијата штом била дијагностичка... само да ве прашам колку дена ќе имам од крварењево ?
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  4. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Да го продолжам микрогинонот и за 3недели да одам за отпусната листа и ке видиме што понатаму...
     
  5. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Јас мислам дека септумот не е причина за забременување туку најчесто за спонтан колку време се обидувате? За почеток почни со фоликуметрија ,видете дали фоликулите растат до потребната големина па пукаат барем така ќе ги знаеш точно плодните денови,по мое нешто има. Ти можеби имаш овулација но дали е зрела јајцеклетката?
     
  6. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Денес завршив со микрогинонот... за колку дена да очекувам циклус кој веројатно ќе се разликува по хистероскопијата?
     
  7. Lavica 344

    Lavica 344 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2019
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Јас добив за 4 дена
     
    На Lavica344@ и princess5 им се допаѓа ова.
  8. Sienna_MK

    Sienna_MK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некоја има правено хистеро во Њу Борн? Ме интересира која е цената таму :)
     
  9. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Мила Трајковки тогаш ми рече кај нас е 20и нешто илјади а на гак или чаир 2-3000 и ми го препорача докторот... е сега твое е да си одлучиш ако сакаш и кај нив...
     
    На Sienna_MK му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Јас правев во Њу Борн платив 27 000 и искрено не згрешив инаку цените докторката ми рече се од 24000 до 27000, 24000 плаќаш ако е дијагностичка т.е ако не најдат ништо за отстранување а 27000 ако има нешто. Јас имав септум и сенхии бидејќи предходно ми се случи биохемиска бременост а после хистероскопијата имам успешно инвитро. Ти посакувам среќа каде и да се одлучиш
     
    На Spiritus, Sienna_MK, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Кај мене нема уште единствено денес на бришење ко капка кафеавко но нема нишш др... веројатно кај и да е ке дојде... но како ти беше тебе нормално обилно или малку ?
     
  12. Piccola

    Piccola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    108
    Здраво девојки, не сум многу активна на форумот но гледам колку сте сите храбри и позитивни, секоја ви чест. Сакам да прашам за искуства. Во плодност ми открија ендометријален полип 10мм. Докторот ми препиша Примолут нор таблети за да го исфрлам преку циклус, ако не се отстрани сам, ќе мора да се прави хистероскопија.и кажа дека таа е причината зошто не останувам бремена ☹️ Дали има искуства кај некој да исчезнал полипот само со користење на таблети? И дали знаете колку е цената за хистероскопија во плодност? Ви благодарам однапред.
     
  13. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Јас имав полип пред 3 години од прилика и примав терапија, не се сеќавам каква, после 2 месеци ми исчезна полипот, и по 2 месеци пак се појави. Совет од друг доктор беше да се отстрани со хистероскопија бидејќи со терапија не му се уништувал коренот. Мене ми правеа киретажа тогаш на ГАК.
     
    На Piccola му/ѝ се допаѓа ова.
  14. @Iv

    @Iv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Здраво!
    Едно прашање до сите што имате правено хистероскопија на кој ден од циклус обично се прави. Јас бев некни на доктор и ми кажа само да направам екг и крвна група, брисеви имам. Па да појдам гладна и жедна за на анестезиолог да ми земаат крв. Планитам утре да го завршам оваа и вторник или среда да одам ск да ми земаат крв. Мене треба да ми дојде некаде за 5 - 6 дена. Може ли некоја да ми каже како оди постапката. Одам кај др. Зоран во Чаир.
     
  15. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    И јас треба да одам на крај на месецот за прв пат кај него. Како помина? Само разговаравте или и те прегледа?
     
  16. @Iv

    @Iv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Прв пат бев средината на јануари тогаш ме гледаше на ехо абдоменално, пошто одам јас за аномалија на матка и се гледа на ехо. Некни бев со извештај од хсг. Инаку е фин доктор, смирен, добар, услужлив јас така би го опишала. Овде на форумов читав доста позитивни искуства од кај него.
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам за Др калчовски дали некоја од вас има искуство со тој Др за хистероскопија прашувам за една роднина
     
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Јас правев минатиот Месец ... одличен доктор...
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. parisian chic

    parisian chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. :)
     
    На @Iv му/ѝ се допаѓа ова.
  20. @Iv

    @Iv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    230
    Пол:
    Женски
    Ај јас пак да прашам на кој ден од циклус се прави хистероскопија?