1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хормонална терапија за раст

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од inimini, 10 јануари 2012.

  1. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Дали знаете за хормонална терапија за раст.
     
  2. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Чудно никој ништо не напишал на темава прашувајте, кажете ваши мислења
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Веројатно прашањево се однесува за дете, односно за раст во висина во однос на возраста? во тој случај прво треба да се направат испитувања на клиниката за педијатрија во скопје, оддел ендокринологија.
    Прво треба да се исклучи конституционално низок раст, како и ред други причини за низок раст пред да се премине кон терапија со хормони.
    Јас толку знам :)
     
  4. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    нов одговор нови мислења
     
  5. Royal

    Royal Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    Вака ,како што ти кажаа погоре прво треба испитуванје на детска клиника на ендокринологија.потоа се дава терапија .ама два три дена траат испитуванјата ,барем со нашиот случај така беше.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    да на детска клиника се вршат испитувањата-ги врши др. Мирјана Кочова-најдобра е , заедно со др. Гучев
    кога бев во пубертет-12-13, почнав да ги примам тие инекции(како пенкала се) оние за дијабетичари и на времето беа огин скапи, ама што е најважно ми помогнаа, и пораснав 30-34 цм. Благодарение на нив имам сега нормална висина164 цм :) што е нормална висина за една девојка

    п.с.
    од време на време се врши ренген на дланките(во мегу просторот во коските се гледа дали имаш шанса да пораснеш или не.
    со срека :*
     
  7. nnikola01

    nnikola01 Нов член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас сум машко и висок сум 177 цм. Дали може на 18 години да се примаат тие инекции?
     
  8. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    @srcekrsacka ако може да те замолам за инфо за докторкава околу стручноста, пристапот и сл. наидов на твојот пост барајќи мислење за докторката пошто имаме закажано консултација кај неа.