1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Целосна анестезија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од yana147, 29 април 2017.

  1. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Здраво

    На 2ри мај ќе се оперирам во Ремедика од жолчката. Не се плашам од операцијата туку од анестезијата, ми е страв да не не се разбудам.
    Има ли некој искуство со Ремедика и целосна анестезија?
     
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Будалче
    Немај гајле ке се разбодш и се ке биде добро, па затоа се анастезиолозите.

    Ништо страшно не е. И мене малку пред царскиот ме плашеше анастезијата, ана нема ништо
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2017
    На ♡BuBaLe♡, *Amethyst*, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.804
    Пол:
    Женски
    Ке заспиеш лесно,додека ти прават муабет наеднаш само ке заспиеш.

    И ке се разбудиш секако кога ке дојде време за тоа.После анестезијата може да ти биде лошо,да повраќаш ама тоа кратко трае
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2017
    На ♡BuBaLe♡, okcenzi и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  4. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Анестезијата е најмал проблем. Нема ништо да осетиш, одма ќе заспиеш.
    Јас после анестезија се разбудив наспана како никогаш до тогаш :)
    Само совет ако сакаш. Немој да пиеш вода после операцијата. Жедна ќе бидеш многу, ама издржи
    Многу ќе ти се повраќа инаку.
    Со среќа и без страв.
     
  5. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Воопшто не е страшно, веднаш ќе заспиеш. И немој потоа вода да пиеш никако, цело време ќе повраќаш ако се напиеш. Со мене едно девојче се оперираше во ист ден, потоа се напи вода и цела ноќ повраќаше. Инаку многу лесно се опоравува од операцијата, посебно ако се оперираш лапароскопски. Јас ни 24 часа не лежев во болница :)
    Со среќа.
     
    На ToksycznaReakcja, Ketchup и okcenzi им се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.844
    Допаѓања:
    133.009
    Пол:
    Женски
    Еве нешто за целосната анестезија

    Мое искуство повраќањето нема врска со водата. Јас ненапиена вода почнав да повраќам, цимерката ни после вода не поврати. Мене медицинската сестра ми донесе вода после повраќањето и ми рече да си пијам по малце. Ми студеше коа се свестив. Рамената и вратот не ме болеа. Не можев да зборам туку шепотев, ама за 2-3 саата ми се пушти и гласот. Вртоглавици немав ни по првото станување.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Да... и тимот таму се супер! Пред три год. таму се оперирав со целосна анестезија и немав никакви проблеми. Јас се разбудив малку уморна, но секој организам не е ист! Без гајле и со среќа :)
     
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    со ремедика не ама со систина да, истиот страв го имав и јас, ми се смееја сестрите тогаш..ке се разбудиш како нема, јас после двете анестезии немав никакви проблеми како повракање . мачнини, исто ко да не ни имав примено анестезија :)
     
  9. Olie Libera

    Olie Libera Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Целосната анестезија сама по себе не е опасна ако се следи протоколот од анестезиологот, ризикот како што велите да не се разбудите е многу мал речиси никаков. При заспивање не е страшно тоа се случува бргу исто како кога нагло ќе ви се приспие, тешкотиите се при будење ама и тоа не е толку страшно се издржува. Анестезијата како и пијанката секој ја поднесува на различен начин.
     
  10. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    4.367
    Пол:
    Женски
    Мајка ми правеше операција во Ремедика со целосна анестезија и не се пожали воопшто дека и било лошо после будење. Индивидуално е, на кој како.
     
  11. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.008
    Допаѓања:
    34.178
    Пол:
    Женски
    Не е ништо страшно, одма заспиваш :)
    Лично ја кога се разбудив, се чудев кај сум, многу повеќе ми се вртеше отколку што имав мачнини.
    Немај гајле, се ќе биде во ред.
     
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Два пати сум примила општа анесетезија и тоа за Царски рез. Двта пати со различен анестезиолог и двата пати беше различно. Првиот пат не можев да зборувам. Дури и сама се смеев под маската за кислород заради тоа што тие ме прашуваа како сум а не ме разбираа што им зборувам јас. Втората анестезија пак ми влијаеше на очите. Не можев да го стабилизирам погледот скоро 2 часа откако се освестив. Како пијана, гледав ама ми се превртуваа очите и не знаев што гледам. Сега се смеам на тоа.
    Инаку јас немав никакви мачнини после освестувањето. Ниту повраќање, ниту болки... Сум слушнала како се гушат после анестезија и сл глупости ама не доживеав ништо од тоа. А заспивањето е веднаш, мирно. Интересно ми беше кога ја родив ќерка ми, анестезиологот ми рече „Добар сон, се гледаме за брзо„ и ми ја стави маската.
     
  13. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Јас имам две искуства со целосна анестезија во Ремедика. Првото беше поради хистероскопија, второто беше киретажата после породување. И јас исто се плашев дека нема да се разбудам, ги пукнав анестезиолозите. Веројатно и трет пат кога би одела, пак би ми било страв, ама тоа само затоа што си правам црни филмови во глава.
    Затоа и двата пати ми беа многу страшни, ме фаќаше паника пред да ми ја стават анестезијата и дигав притисок. Ама ете, се разбудив и првиот и вториот пат и се беше ок.
    Еден од анестезиолозите, се презива Крстевски, а не знам како се вика - е срцка жива. Ќе те смири, ќе те охрабри и ќе те убеди дека ќе се разбудиш. А кој и анестезиолог да ти се падне ќе ти го каже истото што и мене - до сега не им се случило да не им се разбуди некој.
    Ти го разбирам целосно стравот, ама имај го ова на ум. Сите се разбудиле, ќе се разбудиш и ти :)

    Едит: Сега гледам дека операцијата ти е денес. Веројатно веќе поминала :) Пиши ни искуство...
     
    На Elenpelen, Aleksandar1212 и Dust им се допаѓа ова.
  14. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Целосната анестезија е побезбедна за разлика од спиналана, под претпоставка да не сте алергични на некој од анестетиците. Но алкохоличарите и наркоманите се случува потешко да се будат или пак се будат со извесни непријатности (мачнина на пр.) но тие поминуваат.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    И јас мислев нема да се разбудам и лекарите нешто не беа позитивни :))) но после 4 часа се разбудив , само што неможев да зборувам убаво 2 дена и уште имам кано некоја " моментална асма" губење воздух што знам кано да го објаснам . Се на се не е страшно толку , колку што е во нашите глави.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Pomina se I jas se razbudiv samo si go slusnav imeto pomina se GI otvoriv ocite ne mi se matese ama ne mozev da zboram I me gusese ali kratko po dva saati dobiv macnini I povrativ ali vo globala pomina dobro mnogu vi fala na podrskata pozz

    Devojki normalno li e sto me boli vratot I zglobovite I uste me boli stomakot do koga e normalno da se ima bolki
     
    Последна измена од модератор: 6 мај 2017
    На *Amethyst* и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  17. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.677
    Пол:
    Машки
    Нормално е тоа дека телото било подолго време во иста положба, па си почнала да ги чувствуваш и останатите делови од телото после анестезијата. Знаеш, анестезијата не е само да те успие, туку и да ги блокира центрите за болка. Така да деновиве комплетно ќе престане дејствието на анестезијата и телото ќе почне нормално да чувствува и функционира.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.440
    Пол:
    Женски
    yana147
    Можеш слободно да испиеш Кафетинг Голд - златниот.
     
  19. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Zdravo kazete mi sto pravam so zglobovite strasno me bolat i vratot me boli kupiv blok maks ne pomaga a nejkam da pijam ketonal oti mi e osetliv zeludnikot imam gastritis i izbegav apcinja i kolku dena e normalno da me boli ranata od operacijata
     
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    За два месеци треба да правам операција на гради и нели под целосна анестезија си, а операцијава е покомплицирана и ќе трае неколку часа сигурно. До сега два пати сум била под анестезија, првиот пат не сум ни знаела дека ќе ми стават анестезија, а вториот поминав лесно (минус тахикардиите пред да се успијам, мислам цел живот ми помина пред очи :D), после тоа одма се разбудив и телефонот го фатив да се јавувам. :D Ама тоа беше процедура од 15-20 минути, не беше операција и сега за ова ми се вртат ептен црни сценарија, дека нема да се разбудам, дека ќе се угушам во текот на операцијата, или дека нема да фати убаво анестезијата на време па ќе бидам полусвесна и ќе осеќам болка кога ќе ме сечат а нема да можам да им кажам за тоа... Па си викам до компликации некои да не дојде од операцијата, па после да не ми биде многу лошо, не знам од каде ми е всаден овој страв толкав, ама чим уште од сега вака се осеќам, можам да замислам кога ќе ме внесат во операциона сала, ќе им се онесвестам таму.. Не знам како да се смирам на оваа тема. :(