1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Некои луѓе претеруваат со чистењето и сакаат се дома да им биде под конец (особено девиците мислам :) )
    Ме интересира вие дали сте преокупирани со тоа или во границите на нормалното?

    Јас лично во границите на нормалното... доволно за да е средено, но има периоди и кога се ми е расфрлано (како на пример кога ќе бев во сесија - ми недостига тоа чувство). Понекогаш плакарот ми е под конец, понекогаш катастрофа и не можам ништо да најдам :o
     
    На gjoker4e и sweetie 981 им се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.751
    Допаѓања:
    65.207
    Пол:
    Женски
    Jas za po doma sum labava,nekoas mi e sredeno nekoas ne,ama na rabota mora se da mi bide pod konec i jas kako sto sakam inaku skrenuvam i se deram po se zivo i divo :)
     
    На bertold му/ѝ се допаѓа ова.
  3. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    DOMA NE MI E SEKOGAS SE NAJCISTO, MEGUTOA NA RABOTA MORA DA BIDE ! :lol: :lol: :lol: TOA E -TOA
     
    На bertold му/ѝ се допаѓа ова.
  4. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Posvetuvam mnogu golemo vnimanie na higienata.
    Doma mi e cisto ,ama so dete od 2 godini ,kolku ke uspeam da sredam,tolku,.ama sepak e cisto.
    Denes pravev generalka,so brisenje na prozori ,vrati ,tepisi ribanje ,kupatilo i koga zavrsiv pominav niz hodnikot i mi mirisase kako koga se vselivme,pa mu kazav na mazot mi ,a toj se iznasmea i mi vika deka sum FANATIK :lol:
     
  5. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    E pa nie doma chistime 1 nedelno, ne se zamarame mnogu dali e sredeno...Imame kuche i neznam kako ama sekoj shto vlegol kaj mene doma prashuva shto koristime shto mirisa taka ubavo....ahahah.... pamtam majka mi porano (pred kucheto) puzeshe po zemja i prepoznavashe koj kaj se cheshlal i mu padnale vlakna po zemja... sega so kuchencevo malce ottrpna, ama stanot seushte si mirisa na chisto....tajnata mislam deka e vo procedurata so omeknuvachot za alishta.... koga kje stavi omeknuvach cheka vodata da zavrshi da teche vo fiokata od mashinata i ja gasi na 10-15 min.... alishtata pa i cel stan mirisa taka ubavo.. :)
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ima razlicni finti..
    Nemoj da mislis deka jas sum samo so krpa i cetak..generalkata bese za Nova Godina :lol:
    Inace jas koga go brisam parhetot vo vodata osven sredstvo stavam i nekolku kapki od etericno maslo od lavanda i mirisa mmmmmmmmmmmmmmmm..
    Probajte nekoj ako sakate ,ne e mrsno nisto posle!
     
    На Elenota му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    ako sega nekoj ne daj Boze mi dojde na gosti mislam deka ke propadnam vo zemaja od sram! sobata mi e ludnica...pred pola cas dojdov od rabota i ne namestiv niti obleka, niti tasna, se mi e rasfrleno! inaku ja sreduvam sobata sekoj den (mislam gi mestam rasfrlanite raboti, go mestam krevtot) a generalka najcesto pravam vo nedela koga temmelno si cistam se! ne sum nekoja golema pedanterija ama sepak sakam da mi e sredenko!
     
    На sweetie 981 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    MINA sekoja cest sto sam si ja cistis sobata..
    Jas koga ziveev so majka mi ne si ja sreduvav sobata ...NEKOGAS ke mi teknese i se ke svetnev..pa majka mi koga ke videse se krstese.....
    Inace ne sum pedanterija ,ama sum mnogu temelna i se cistam vo najsitni detali ,pa mi odi ne cel den tuku cela nedela;(((
    Sega so malo dete doma i plus so ovie virusi,epten mi e strav i samo cistam...Mana mi e sto nemozam za generalka da si zemam zena ,pa da mi olesni so cistenjeto ,nego nekako ne mi e po kef,da ne kazam deka se gadam koga drug mi cisti,pa kako sto cistam jas mi se cini nikoj :lol:
    Preporacuvam...samo pomos-zena za cistenje ...koga ke se mazite i ke imate cela kuca na odrzuvanje...NE KAKO mene :D
     
  9. Chic

    Chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Често средувам, ама колку ми е средено е прашање! :lol: :lol: :lol:
    Мојата соба и сега да ја средам до после ќе ми биде растурена. Таква сум :lol: :lol: :D
    Но сепак и да отидам било каде, кај другарка на гости и да не им е нешто средено воопшто нема да замерам, доволно е да биде чисто во рамки на нормала!
    И кај мене кога доаѓаат најблиските другарки воопшто не замеруваат доколку ми е расфрлено, а за тие што не им е пријатно така им кажувам ден пред тоа да ми кажат дека ќе дојдат за да си исчистам хахаа :lol:
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    не ми е проблем да е растурено се додека нештото не лежи на земја. е тогаш веќе се вадам од такт и додека не го кренам не сум мирна. ми се случило да станам од спиење за да го кренам пенкалото што ми паднало на тепих.
     
  11. ninuska

    ninuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ZNACI JAS VO PRINCIP PRAVAM RAZLIKA POMEGU RASTURENO I NECISTO!KAJ MENE DOMA NAJCESTO E RASTURENO (IMAM DVE MALI DECINJA)AMA NECISTO NE SMEE DA BIDE.NE RADI NESTO DRUGO TUKU EDNOSTAVNO ME NERVIRA KOGA SI GLEAS TV OPUSTENO VRTIS POGLED KON PROZOR I IMA STO DA VIDIS!!!!!!! POSLE TOA NE TI E RAAT SEDENJETO I KAFETO SAMO MISLIS DEKA TREBA DA STANES I DA IZBRISES!TAKA DA SE TRUDAM KOLKU MOZAM NAVECER KOA KE ZASPIJAT DECATA DA SI ISCISTAM ZA SABAJLE KOA KE STANAM DA SI PIAM EDNO,,RAAT,, KAFE:)))))
     
  12. Meggy

    Meggy Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    387
    Јас неможам да поднесам несредено да ми биди дома, кога ќе ме мрзи да суредвам и чистам седам само пред компјутер да не гледам неред, и после станвам и се под конец :D . Исто обожавам да чистам ко ќе сум нервозна или под стрес, ме смирва некако :)
    ПС. Девица сум во хороскоп :lol:
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Мене најголема желба за чистење ми се јавува кога имам за учење :lol: :lol:
     
    На Vik'Toriah му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    собата си ја средувам еднаш во неделата а обично дојдам од школо и само фрлам насекаде :lol: :lol: бомба ми е ама не се замарам мене не ми пречи кој му пречи нека не доаѓа :lol: :lol:
     
  15. srnicka24

    srnicka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    45
    аххх..ова е болна тема за мене..јас по природа сум перфекционист и сакам секогаш се да ми биде средено...на залост ја делам собата со сестра ми која е уметник..па мо`ете да замислите...она у`ива во расфрлено...јас не мо`ам да поднесам..и секој ден има ојан..јас само си ~истам она си растура.. :?
     
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.736
    Јас чистам два пати неделно, и тоа еднаш темелно, и еднаш само правосмукалка и прашина. Многу прашина има кај нас, морам. Дури се мислам и три пати неделно да почнам. Е прозори бришење многу мразам, и тоа да бидам искрена не го правам баш често. Мразам завеси перење, и се мислам да ги исфрлам од дома, како што го направив тоа и со теписите :lol:
    За чистење ВЦ сум фанатик, секој ден чистам. Некако го доживувам како извор на нечистотии и одвратно се чувствувам ако не ми е чисто... башка децата фаќаат, па мора.

    Е за средено, не баш :D . Со две деца, троа потешко, а џабе се вадам на децата кога и во спална често ми е хаос.

    Инаку мнооооооогу мразам да чистам, и не знам зошто не земам жена за чистење... ама некако сам кога ќе си фатиш... друго е :D
     
  17. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Јас обично си ја чистам собата кога треба да ми дојде некој на гости :lol: Ама понекогаш и онака ми доаѓа желба да зачистам нешто, ама реткооо :)
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Сакам да ми е чисто секогаш,ама кога ме мрзи или кога не стасувам,мајка ми е тука :mrgreen:
    Е таа е веќе фанатик по чистота.Како и да е наутро најчесто си го средувам креветот,редовно и помагам на мајка ми,ама најубаво ми е кога средувам алишта.Тоа веќе ми е посебен ритуал :D
     
  19. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    леле не зборувајте за чистота јас сум фанатик, сакам се да ми е под конец, за тоа често се караме со сестра ми бидејки собата ја делиме и јас и ги средувам и нејзините работи, и си имам дупла работа, али незнам не ми претставува некојпроблем, саакм се кога ми е цисто, без разлика дали ке седам сам или ке имам гости мора се да ми е под конец, и кога доааЃаат гости кај сестра ми од срам да не биде несто како Што треба и јас и тогаш ја цистам собата, таа си нема гајле али јас каква сум педантерија си работам хехехеххе :D :lol: :rofl: :P
     
  20. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234

    Хаахаха,исто како јас и сестра ми,таа сака се да и е под конец :) Средувам секој ден,ама пак ми е расфрлано во собата,не знам ни јас како :^) А кога одев на работа,јас најмногу се нервирав ако некој не беше педантен и не средуваше,секогаш јас чистев :D ,а дома ми се има случено во мојата соба како бомба да паднала :D
    А некако најголема желба за чистење имам навечер :^)