1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Што кога те споредува со неговата мајка?

Дискусија во 'Врски' започната од 2468, 27 јануари 2010.

  1. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    so decko mi sme vo vrska 5 god i duri pred nekoe vreme taka iznervirano mi prizna deka sum bila kako negovata majkaa :( sto nego ocigledno mu preci toa :? sigurno nenamerno sum napravila za taka da izgledam a i po kazuvanjeto izgleda imame ist karakter :roll: sto da pravam? mi rece da se msenam zasto go kritikuvam kako nea, go sovetuvam kako nea, razmisluvam kako nea... a ne sakam taka ama ete ocigledno isti sme :( mu rekov ajde ok, nema da ti pravam poveke taka :( ama koj znae dali ke izdrzam da ne pravam taka. pa takva sum , sakam se najdobro za nego, sakam da e sreken...zasto go sakam!!! :roll:
     
  2. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    мене дечко ми да ме спореди со мајка му би ми било комплимент со оглед на тоа дека жената готви феноменално, не кажува гачки те прилично е тивка, од работење растур праи а е и исклучително паметна.. е сеа тоа во брак е малу грозна ситуација пош споредувањето ваљда би се однесувало на тоа: мама вака готви, мама вака дома прави
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    2468 дечко ти го рекол тоа затоа што можеби му е преку глава дојдено мајка му нон-стоп да го советува и да му кажува што да прави, па кога е со тебе сака да се опушти и да ужива малце. Не му замерувај.
     
  4. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    ama go razbiram jas potpolno, ama nekako mn grubo mi go kaza toa i duri solzi mi nadojdoa ;( i mi rece deka site sme taka napnati i istiot muabet go pravime...duri i pobara da ja relaxirame malku nasata vrska?! :? :evil: koj znae zasto mu e potrebno relaxiranje koga jas ne go drzam vo okovi :evil: pomos ve molam! :(
     
  5. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    не се секирај можда си му кажала нешто што мајка му нон стоп му го кажува и ти рекол дека си како неа тој знае дека мајка му не му мисли лошо па така да и ти не му мислиш само му треба време да сфати
     
  6. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112
    Хм. Маче нема причина за фрка. :mrgreen:
    согледај ги сите можни причини. ;)
    Може денот му бил тапа. :?
    Може си му кажала нешто што го докрајчило па ете ја кажал таа причина.
    Може мајка му мнг го тормози па нервозата ја истурил врз тебе.
    Со Искрен разговор решете го овој мал проблем.
    И едноставно кажи му што мислиш,и зашто воопшто се однесуваш така кон него за да свати дека НЕ СИ МУ МАЈКА туку си му ЖЕНСКА и дека му го мислиш само Најдоброто !! ;) позз.
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.713
    Допаѓања:
    150.525
    И друга да најде и таа ќе биде иста како мајка му...му нема спас,така да му кажеш!
     
  8. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Биди среќна не ти рекол се облекуваш како мајка ми :D друго свати го како комплимент
     
  9. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.111
    Хехе! Бившиот, неколку пати ме имаше споредено - во позитивен контекст, ради амбициозноста, тврдоглавоста, уметничките наклоности... И не ми пречело, ок си е жената :)
    Сегашниов дечко не споредил, ама знае да ми рече : Е аман де, исто ко мајка ми збориш!
    Нормално, жени сме, имаме карактеристики што и нивните мајки ги имаат. Дали претераната грижа,(мајчинскиот инстинкт работи во нас, тоа е тоа) или едноставно кога му досаѓаме со зборување, ним им личи тоа на основната ролја што ја имаат по дома, и затоа споредуваат. Страшно е само ако тоа се претвори во непријатна споредба, нешто кое пречи (мамини синови и мажи со Едипов комплекс не би сакала да ме споредуваат со мајка им - тоа е исто како да му кажете на дечко ви - леле, ама си згоден, исто како татко ми! Бизарно нели? :? )
    А и психологијата докажува дека предодредено е во антрополошки контекст, (не во сите случаеви, нормално) да бараме партнер асоцијативен на нашите родители.
     
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Баш тоа мислев да го кажам.СКоро секогаш е така,барем кај луѓето што јас ги познавам.Еве и дечко ми вели дека во многу размислувања сум како мајка му,се грижам за него исто како неа,висока сум како неа.Е сега жално е што е почината па не можам јас да ја запознаам.А можеби и затоа тој сака да личам на неа :( како и да е мило ми е.
     
  11. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    PU,PU,PU SKRAJA DA E NA MAJKA MU DA GO POTSETUVAM!
    KE ZEMAM KE SE POLEAM SO BENZIN I BUFFFFFF! :lol: :lol: :lol:
    Inace sega seriozno...
    Toa sto go potsetuvas na majka mu e normalno,posto sekoj maz ustvari bara nesto slicno na majka mu O.K VO POZITIVNA STRANA!
    Znaci majka mu na sekoj decko mu e reper za sovrsena zenska licnost,pa koga ke vidis i ne e taka loso!
     
  12. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Точно!А знаете ако добро размислам,овој мојов сие инаетчија како брат ми,слични се,па значи и јас сум си нашла некој сличен на моиве дома :lol:
     
  13. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Samo jas FALA MU NA BOGA si najdov maz koj e susta suprotnost od tatko mi.....
    Ama pa maz mi e dobar kako dedo mi sto bese dobar,a jas izrasnav so baba mi i dedo mi,pa koga ek vidis sekoj si bara ona sto ceni dek ae dobro ,a go imal kako dobar primer pred sebe!
     
  14. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    мене баш ми се бендисва кога ке ми речи иста ко мајками си ... :D ама ко ќе се мажам мислам дека би ми пречело тоа за некои работи.... ама само за некои :D
     
  15. Jacy

    Jacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    9
    Majkata na mojot decko e pocinata i on sekogas mi kazuva deka ona bila najdobra ,bila najvredna najubavo gotvela i red drugi raboti ..... i kako nituedna zena nemoze ad bide kako majkamu sto strasno me nervira !Obicno mazite se mamini sinovi i privrzani so niv pa mozebi sporedbata so negovata majka mozes da ja svatis kako kompliment:)
     
  16. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.957
    Пол:
    Женски
    За некои работи може да ми годи, но за некои може и многу да ме нервира.
     
  17. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    Двајца браќа се, ама мојов е поприврзан и ај да не речам залепен за мајка му а сака да почне брачен живот. Јас готвам а тој да сум правела како мајка му, е не може! јас подобро знам да готвам, литература и списанија имам читано и што ли не,на интернет читам и поинвентивна сум и знам оти имам пробано што таа знае да прави , една пита и ништо друго и тоа без квасец ја прави , да ти биде потешко на желудникот ништо друго, ама ете тоа е, јатрва ми што ништо не прави освен готови пици поарна е и попрошетана е.
     
  18. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Бегај од него.
     
  19. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Зависно од тоа каков е неговиот однос со мајка му...во мојот случај тој и мајка му се во топ односи а и често му се случува да ме спореди со неа и според мене тоа е добар знак
     
  20. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Јас и она воопшто не може да се споредуваме зошто ни најмалку не сум како неа.
    А ако веќе го направи тоа или ќе си преќутам ако е за добро или ќе се скараме малку ако не е.
    Во секој случај знае дека подобро би било ако не ме споредува. :lol: