1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ADhD attention deficit hyperactivity disorder

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Johndeer, 18 ноември 2019.

  1. Johndeer

    Johndeer Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    Zdr, jas sum 28 godisen, i prema nekoi online testovi svativ deka imam adult ADHD. Molim vas ako do sega noki ima slicno ili slusnato da pisuva. Inace ADHD e mentalen problem nekoi sto cesta pati go ima kaj deca do 12 god a posle so tek na vremeto se isgubi ama pa i sprotivno moze da ne se gubi i da prodolzuva i istoto se manifestira na mnogu nacini.prm . Ne mozes da sedis na edno mesto, kogaj rabotis si rabotis kako da si so motor ne znaes da prestanes i ne se osekjas kako umoren, isto imas problem vo relationship nevozen mnogu gubenje na koncentracia itn. Fala odnapred
     
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не онлајн тестови.
    Дијагноза може само психијатар да постави.
    Онлајн ако гледаш, се' и сешто може да 'имаш'.
     
    На Rose96, theowndemon, Alisa22 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Johndeer

    Johndeer Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Машки
    @WildMk sve te razbiram megutoa sekoj si znae za sebe cuvstva i tkn. Inace psihiatar ne e za takvi bolesti mislem deka neuropsihiatar ili slicno nesto ne me fakjaj za zbor. Jas si imam zakazano na 25 vo Skopje kaj Silvana Markovska Simoska.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И неуропсихијатар е опција...
    Добро е што си закажал :hug:
     
  5. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Порано клиника за неврологија и психијатрија беа заедно и од таму и називот невропсихијатар. Сега кога се поделија и затоа е само психијатар. Исто мислење со членката имам. Посебно кога станува збор за психичкиот домен кај човекот многу лесно може да ги "препознаеме симптомите" кај нас, а всушност тоа да не е точно. Сепак психијатар би ти помогнал.
     
    На Elenpelen и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
  6. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    АДХД не е толку едноставна дијагноза што може да се добие со решавање на онлајн тестови. Да беше така ќе се користеа онлајн тестови наместо ПЕТ и МРИ. Ако можеш да работиш без престан како немаш концентрација? Проблеми во врска може да има од разни причини па и од избирање на погрешен партнер. Тоа што имаш многу енергија треба да пронајдеш и начин како да ја трошиш истата. Нервозата може да биде и од хормони. Не избрзувајте со заклучоци и дијагнози, оставете го тоа на стручните лица. А од друга страна најчесто се работи на однесувањето (ретко се препишуваат лекови за хиперактивност) и може сосема нормално да се функционира.
     
    На JuLleE и Just.do.it им се допаѓа ова.
  7. ivanana3

    ivanana3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ако можеш да работиш без престан како немаш концентрација?

    Тоа е дел од АДХД, се вика хиперфокус. Но, секако, најдобро е да се посети психијатар. Само не знам колку се запознаени кај нас со овој синдром, дали го признаваат и дали има соодветни лекови.
     
  8. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Се дават лекови, на деца капки и ги прават децава тотално успорени (спијат каде ќе им дојде и кога ќе им дојде без разлика каде се и дали е соодветно местото за спиење) и неспосподобни за извршување на било која задача. Третманот за АДХД до пред 2-3 години беше ужасие, што од страна на докторите што од средината, не верувам дека се има нешто драстично сменето во послениве години. Возрасните речиси и да не ги третираа, затоа што сметаа дека тоа е само изразено кај децата.
     
    На ivanana3 му/ѝ се допаѓа ова.