1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

RH-Фактор и бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од bibikim, 14 декември 2009.

  1. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Значи ако жената е Rh-, а мажот Rh+, само тогаш може да настанат компликации кај второ, трето, четврто дете... или кај прво дете ако мајката претходно имала абортус со дете Rh+.
    Ама тоа во денешно време многу ретко се случува, бидејќи постои вакцина што ја прима секој жена со Rh- фактор што родила дете со Rh+ фактор. Така да место за паники нема! ;)
     
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    една другарка несакаше да ја прими вакцината кога остана бремена со второ иако докторот и кажуваше дека треба и така остана па си роди здраво бебе
     
  3. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Шансите да се роди "неарно" бебе се многу мали. Така да не значи дека ако не се прими вакцината сигурно детето ќе биде болно. Со секоја наредна бременост шансите за да се роди здраво бебе се помали :)
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.724
    Мене искрено ме чудат жените кои не сакаат да ја примат инекцијата. Ако знаеш дека ќе ги намали шансите да имаш проблеми следен пат, не гледам зошто не би ја примила.
    Не сум слушнала да има некои страшни и чести несакани ефекти, не сум ни читала, а немам ни намера затоа што секој лек има несакани ефекти.
     
  5. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    11
    Здраво јас сум Rh негатив а маж ми е Rh позитив и затоа во 7 месец кога бев бремена примив вакцинаи да чукнам во дрво имам си керкичка 1 месец и супер е.

    А дали е точно дека тие што биле Rh negativni со партнери Rh позитивни многу тешко можеле да добијат второ дете и можело да дојде до компликации на плодот?
     
  6. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    zalno ama taka e prvata bremenost ne e strasna stom te vakcinirale ama pri vtora bremenost veke nastanuva rh inkopatibilija sto znaci deka e mnogu opasno za plodot i moze da dojde do hemoliza a sto e najzalno bremenosta moze dobro da pomine i da nema znaci do poslednite meseci kade sto tvoite antitela ke navlezat vo krvotokot na deteto i ke dojde do aglutinacija prosto kazano ke bide bolno.no moze i da se rodi zivo bez ostetuvanja i dokolku se napravi tn eksangvinotransfuzija na vreme sprovedena novorodenoto moze potpolno da se izleci.postojat mnogu nacini i najdobro e licno da se obratis kon tvojot maticen ili doktor pa da prasas toa e dolga tema..pozdravce i zdrava i ziva kerkickata da ti bide..pozdravceeeee :*

    [mod-kirilica:1c6wu5zq][/mod-kirilica:1c6wu5zq]
     
    На peperutkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69

    Искрено сметам дека нема врска тоа, и јас се изнаслушав муабети на таа тема и можам само да ти кажам дека умот му го извадив на мојот гинеколог бидејки јас сум исто така негативен фактор, а сопругот е позитивен, имав една неуспешна бременост пред неколку месеци, па ми ставија Рогам инекција за секој случај после киретажата која беше неминовна, гинекологот ми кажа дека задолжително се става доколку после пораѓај детето е со позитивен фактор, а ако е со негативен нема потреба, доколку си примила после пораѓај немаш проблем, а доколку твојата ќеркичка е негативна тогаш не ни имало потреба.
    За наредна бременост да не се секираш ЌЕ БИДЕ ( мајка ми е негативен фактор како нас, па ме има мене, па намерен абортус без примање Рогам, па брат ми - позитивен фактор, па не сакаше да прими после него Рогам оти не сакала повеќе деца, па уште еден намерен абортус после тоа), нема врска тоа со факторите. Тоа со факторот знае да направи проблем во тек на бременост, но се испитуваат тие антителата во текот на бременоста, па ако се покаже некаков проблем до 26 недела се прима инекцијата и тоа е тоа.
    Не се секирај, направи си муабет со матичниот гинеколог истото ќе ти го каже.
    Поздравче
     
  8. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    11
    ЗДРАВО ГРЕШКА СУМ НАПИШАЛА КЕРКИЧКАТА МИ Е 1 ГОДИНКА, НЕ 1 МЕСЕЦ И ТАА Е 0 НЕГАТИВ КАКО МЕНЕ , РЕГАН ПРИМИВ ВО 7 МЕСЕЦ, СЕ НАДЕЕВАМ КОГА ЌЕ СЕ ОДЛУЧАМ И ЗА ВТОРА БРЕМЕНОСТ КЕ БИДЕ СЕ ВО РЕД. ОНАКА ПРАШУВАМ ЗОШТО ВО ПОСЛЕДНО ВРЕМЕ СЕ ИЗНАСЛУШАВ НА СЕКАКВИ МУАБЕТИ СЕПАК ФАЛА ПОЗДРАВ
     
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас знам, штом си примала инекција, нема да имаш проблем за втора бременост.Ама сепак ќе треба да биде следена со поголемо внимание. Мислам дека се прават и некои испитувања за тоа плодот кој Рх фактор го има примено.
     
  10. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    здраво феминки еве и јас ке го споделам моето искуство.Јас сум негатив а маж ми е позитив фактор.За време на првата бременост во 21 недела примив инекција и веднаш после породувањето бидејќи првото дете ми е со позитивен фактор.За време на втората бременост истотака примав во 21 недела но после породувањето ми рекоа дека не треба да примам бидејќи второто дете ми е со негативен фактор како мене што значи дека ако некогаш се одлучам за трето дете ке нема никакви последици.
     
  11. taci831

    taci831 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    jas sum 0+ a maz mi B+ dali ke ima nekoj prolblem bri zabremenuvanje zosto sme rh + i dvajcata
     
  12. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    нема проблем ако е се во ред со вас јас и мажот ми сме 0+ и двајцата и јас мислев дека е лошо и го прашав докторот тој ми рече уште подобро бидејќи сте иста
     
  13. macence666

    macence666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    А дали знае некој колку чини таа инекција??
     
  14. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Ако прашуваш за Рогам мислам дека е околу 50 евра.
     
  15. viki-nikolovska

    viki-nikolovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    15
    здраво на сите,ме интересира нешто,јас сум рх-,а маз ми рх+,за првата бременост не примив вакцина и се беше ок,детето е рх-,а сега не знам дали за вторава бременост треба да ја примам вакцината,а пак др-от ми вика зашто и во првата бременост не сум примила вакцина.Ве молам за мисленје.
     
  16. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    јас сум рх-,маж ми рх + и примив вакцина во 28 недела,е сега ако детето се роди рх+ тогас мора накасно после порагај 72 часа да примам уште една вакцина,ако пак детето е рх- тогаш не примам вакцина,пак прашај за мислење од друг гиниколог
     
  17. padme1517

    padme1517 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    14
    Аkо и второто дете ти е рх - нема потреба да примаш инекција.
     
  18. Elona

    Elona Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    9
    Zdravo na site .
    Jas sum Rh - a soprugot mi e Rh +, bez problem ostanav bremena ,prva bremenost mi e i momentalno sum 27 nedela bremena. Bremenosta mi e super do sega bez nikakov problem pa zdravje ke vidime maliot so koja krvna grupa ke bide . Samo me buni toa sto dosega doktorot ne mi spomenal nisto za primanje na vakcina ili bilo kakva terapija.
     
  19. smajliX

    smajliX Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    29
    Јас мислам дека вакцината се прима после првата бременост и тоа ако детето е рх+, или евентуално ако жената имала пред тоа абортус, после абортусот.
     
  20. fancyyGirl

    fancyyGirl Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Иста крвна група

    Со дечко ми имаме иста крвна група 0+
    Минатата година абортирав и после тоа ми ставија инексија за со наредното дете да биди се во ред.сега повторно сум бремена,3-4 недели, немам појдено на гинеколог.а имам слушнато дека ако се иста крвна група парот пред да забремени девојката треба да појди на гинеколог да и стават инексија а јас не појдов..постојано ми се повраќа,неможам да јадам..можеби организмот не го поднесува бебето или..?:worried: и дали можи да се роди детето со некои аномалии(недај боже) ве молам дајте ми совет!ви благодарам!