1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

The Act

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од staycalm, 6 мај 2019.

  1. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.999
    Допаѓања:
    22.512
    Пол:
    Машки
    The Act е американска криминална драма базирана на вистинска приказна која што имаше премиера на 20 Март 2019, на телевизиската мрежа Hulu.

    Првата сезона е базирана на вистинскиот живот на Џипси Роуз Бланшард и убиството на нејзината мајка, Ди Ди Бланшард, којашто пак е обвинета за злоупотреба на нејзината ќерка со измислување болести и хендикепи како директна последица на нејзината болест Munchausen syndrome by proxy.



    Серијата на моменти е многу тешка за гледање бидејќи станува збор за вистинска приказна, меѓутоа апсолутно вреди да се изгледа. Пренесувањето на приказната, глумата, емоциите, се' е одлично изведено!

    Според мене една од најдобрите серии што излегоа годинава.
     
    На Victorian и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Вчера ја завршив серијава, ќе се согласам дека е една од подобрите во последниве година две.
    Серијава одлично соодвестува со оригиналната приказна од вистинскиот живот, прикажана во документарец, не ми се допаѓа кога режисерите ќе се изгубат во импровизации и надавање на елементи, што во случајот не беше така, толку едноставно, а сепак пре емотивни моменти, кои ја даваат комлетната слика.
    Предобра глума од страна на сите глумци, поготово главните ликови Диди, Џипси и Ник.
    Тажна приказна, со ептен damaged ликови, на крајот не знаеш дали си задоволен од исходот или не, пошто не постои свесно направени дејствија од ниту еден од ликовите, туку под тешки околности, оштетено ментално здравје и злоставување со години.

    Погледни го и документарецот.
     
    На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Ја имам изгледано серијата како и многу документарни за случајот. Ми се допаѓа серијата ,но секако во серијата има додавано и други работи поради драматизација и ми пречи што многу судат според филмот ,мислат се што виделе на филмот е вистина а има многу работи што не се .
     
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    На пример што?
    Пошто го гледав и документарецот, ептен ми се совпадна филмската верзија со реалната..
    Дури и физички соодвестуваат ликовите.
     
  5. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Па на пример дека здраствената состојба на Диди не била толку лоша како што е прикажана во серијата . Лаптопот и телефонот не ги купила со украдените пари од мајка и туку се подарок од татко и. Николас никогаш не се јавил на телефон на Диди да каже дека се заедно. Сцената со пушење марихуана и правење тетоважа исто така е драматизација. Тоа со забарката и која колата не е вистина. Тоа со забите кога и паднаа исто откако јадеше благо не е вистина туку забите почнале да и паѓаат поради лековите. Има уште други работи ама моментално не ми текнува баш.