1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ѓумбир

Дискусија во 'Диети' започната од Dala, 4 април 2013.

  1. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Бидејќи во темата Морална поддршка се разви мала дискусија за ѓумбирот,еве тема. :hai:
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    е ај администраторот нека ги префрли мислењата.....

    иначе јас незнам дали е од ѓумбирот (нарвероватно е) кога ќе се фатам на половина осеќам голема разлика и тоа во рок од неколку дена.....
     
  3. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    и има резултати од ѓумбиров? :D
     
  4. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Пишав и во друга тема, го пијам повеќе од недела дена, кај мене нема сеуште никакви резултати а да не заборавам да споменам дека сум на некој посебен режим што јас самата си го измислив. лебот ми е исфрлен од исхрана некои 3 недели, со благото се борам уште, ама не го конзумирам како порано, на пример кога ќе ми се пријаде благо сркнувам една лажичка крем (ова се случува еднаш во денот) или јадам една бонжита. Доручекот ми се состои од мусли и јогурт, ручекот тоа што има дома, а за вечера не јадам ништо или ако ми се пријаде јаболка, зелка, морков или маааааалку пуканки со маслиново и малку сол. Не знам можеби грешам некаде ама кај мене нема намалување на тежината.
    Во 150 мл. топла вода ставам пола лажиче ѓумбир во прав, го оставам да се подолади, го прецедувам и му додавам еден цеден лимон. И нормално на екс, не можам да се навикнам на вкусот. Која е вашата постапка во врска со ѓумбиров, да не треба свеж корен да земам па да делкам па да варам :lol:
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Јас не ја оставам водата да се излади (поентата е БАШ во топлата вода, ги разработува цревата и го чисти и неутрализира организмот) и не го цедам воопшто ѓумбирот.
    Значи, во топлата вода, цедам 1 лимон, ставам лажиче ѓумбир и мавам на екс :D
     
    На cresa-jagoda, girl1985, Serafima и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Благодарение на Moira еве и мое позитивно искуство со ѓумбирот.

    Почнав да го пијам кога Moira првпат посочи на него како делотворен зачин :) . Го пијам веќе месец и пол на ист начин како и таа. Цедам еден лимон, додавам 250мл топла вода и една полна лажичка ѓумбир во прав, без да го процедувам. Во меѓувреме внимавам на исхраната ама не премногу и вежбам 5-6 дена во неделата. Резултатот е и повеќе од очигледен, можеби немам многу намалено во килограмите (дали 1 кг) но затоа во обем има и тоа доооообри резултати :) .

    Благодарам Moira за несебично споделеното искуство :* .


    Moira за претседател !!!!!!!! :bow: :party:
     
    На TheEkaterina, cresa-jagoda, girl1985 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    хахаххах добро е ова Моира за претседател :rofl:
    значи моја е грешката што го прецедувам и што го пијам изладен, од утре значи без прецедување и топол ќе го пијам, фала за советот.
    И уште едно прашање, колку пати на ден пиете, јас пијам само сабајлечки и тоа наместо кафе, може да се пие и повеќе пати?
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    kakov gumbir? zacin ili svez?
    od kade go nabavuvate kolku pari
     
    На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Можеш ако сакаш и 2-3 пати, јас само на сабајле го пијам, на гладно, иако ми се има случено неколку пати да се напијам и попладне, ако сум јадела нешто тешко, и одма ме смирува.

    SunnyGirl2 ѓумбирот е во прав, на Виталија, го има во скоро сите маркети, и е околу 120 денари.
     
    На Chupe и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
  10. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да пијам од 21 март.
    И јас го пијам како Moira ама прво ставам лажичка ѓумбир, па топла вода и на крај цеден лимон. :D

    Пијам насабајле на гладно, еве сега си го пијам, и мене ми има многу убав вкус, таков некој ориентален. Вчера немав лимон и направив без лимон ама не можев да го пијам така, немаше вкус, баш таа комбинација на кисело и луто е тоа што го прави добар за пиење.

    Инаку го купив од аптека, на Виталиа е, околу 120-130 денари, не ми текнува точно.
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Извинете за офф топик :$


    Moira со среќа мандатот :D
     
    На midnight.flower и Moira им се допаѓа ова.
  12. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Кога го читав ова прво прочитав: „... ставам лажиче ѓумбир и мавам на секс“ :lol: :$ и си помислив: „аууу ама афродизијак!“ :D

    Јас конзумирам, веќе некое време - но не секој ден (заборавам некогаш), свеж корен од ѓумбир (рендан) помешан со мед - по една лажица на сабајле (на гладно) - добро е за имунитет, а и вкусно е. А лимонада (со една лажичка мед :!:) пиеме со сопругот, еве веќе година дена - секое утро.
    Ама сега почнав да држам диета, па од ѓумбирот со мед не јадам, а во лимонадата не ставам мед, па си мислам да си купам и јас ѓумбир во прав и да почнам да си ставам по малку во лимонадата :geek: - нема да е лошо. Па може и поефикасна ќе ми биде диетава :?: .
     
    На ilipili и Moira им се допаѓа ова.
  13. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Ама и стварно е афродизијак [​IMG]
     
    На ilipili и Annath им се допаѓа ова.
  14. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас го пијам еве веќе недела скоро две, и иако последниве денови имам менструација се осеќам доста послабо и неподуено. Внимавам на храна, прженици избегнувам, леб на минимум, многу вода и зелен чај и искрено штета што немам вага, па морам да харикирам но моја проценка е дека барем две килца сум послаба. Стомакот не ми подуен но и добар дел од спојлерите ми го нема, претходно кога ќе се фатев со раката во тој дел, полна ми беше со салце, сега имам (да не претерувам) сигурно некои 50% помалце. И нозете ми се врааќаат во нормала, претходно ми беа онака дебелки и опуштени, вчера облеков хеланки и одма другачија слика.
    Е сега и Петко го натерав да пие, тој има проблем со одење во ВЦ но после ѓумбиров редовно оди, и он е подослабен, значи има резултати.

    Рецептата на Моира е со лимон и топла вода, јас почнав да пијам само млака вода и ѓумбир но многу тешко го прифаќав, после првата голтка ми предизвикуваше нагони за повраќање, па со сила го пиев т.е. буквално бутав, но Петко пробал со ладна вода и доста поприфатлив вкус има па сега така го пиеме. Можеби подобро е со млака вода, подобар ефект на прочистување дава ама неможам, ме малтретира и згадува така, и неверувам дека и би се навикнала на тоа.

    И да ај молим ве стајте некоја слика од тој од Виталија и точно во кој маркет каде го има, јас минатиот пат се убив од барање во Рамстор во Лисиче и на крај земав мали кесички на Алкалоид мислам дека се, таков само најдов, прашав вработена за другиов само бледо ме погледна ко ураниум да и побарав.
    Имам уште една кесичка од маливе па треба во набавка да одам.
     
  15. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Некој ќе мора да го слика дома ураниумот и да ја закачи сликата тука, оти на нет не се наоѓа ни за лек
     
  16. Libera

    Libera Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.907
    Пол:
    Женски
    ^ Јас имам во плаво пакување, од Гиго маркет (во Драчево, на друго место каде имаат продавници не знам) го земав, не сум прошетала по Веро и Тинекс да видам дали има. Цената беше околу 115 ден.

    [​IMG]
     
  17. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Овие двеве работи ко кај мене дома да се сликани, баш тоа користам :D

    Најубава, а лимон цедиш?
     
  18. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Јас повеќе од 1 недела пијам наутро, ама со ладна вода, не знаев дека требало со топла. Голема грешка е?
     
  19. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Не, така се погоди периодов да немам лимон дома, па само ѓумбир и вода.
    Ефективност не му намалува, еве тој и вака дава резултати, само можда со лимон боље би било.
    Ај деновиве кога ќе идам по ѓумбир ќе земам и лимон и така да пробам.
     
  20. Libera

    Libera Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    1.278
    Допаѓања:
    5.907
    Пол:
    Женски
    "Млака или топла (но не врела) вода служи како „бојлер“ во желудникот и тој не мора да се мачи да создава топлина при варењето на храната, што значи не мора да ви троши дополнителна енергија. Значи млаката вода го олеснува работењето на желудникот. Затоа и во традиционалната кујна најчесто се јаде топла супа пред главното јадење. Доколку не сакаш да пиеш млака вода со лимон пред вообичаениот сок, тогаш во сокот додади малку цимет или ѓумбир, и тие ќе ти го загреат желудникот. "

    http://www.surovoivkusno.com/zoshto-tre ... -so-limon/
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.