1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агенции за недвижности

Дискусија во 'Дом' започната од irena.1, 29 јануари 2013.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ајде да споделиме искустава со агенциите за недвижности. Мислам не е зборувано за ова на форумов, можеби некому ќе му користи што ќе купува стан или деловен простор. Јас имам хорор искуство. Контактирав со повеќе од 10 агенции. Повеќето ми оставија впечаток дека си "играат" агенција. Прво работат и попладне и сабота, па после испаѓа не неможе попладне и сабота. Ќе ми речеа ќе ти се јавиме утре, и ги нема една недела. Им беше наведено не приземје и не поткровје, абе прво нешто што ми нудеа беше приземје и поткровје. Кажав трособен, одиме да го видиме, тој двособен, ми вика па еве овде ќе го преградиш :@ Сите некако по иста филозофија се водат.
    И на крај хоророт. Најдовме стан, агенцијава го викна човекот што го продава,се договоривме , цена, услови се, подадовме рака и дадовме капар на агенцијата. И се договоривме имаат еден месец они да ги средат документите. Помина месец абер нема да се јават, се јавувам и таа вика ауууу па имаме проблем се искомплицира, каков проблем бе па што не се јавите да известите. Е инвеститорот несакал да го даде по таа цена. Па трчи, пусти капарот да си го вратиме. Женската си лапна пари и уво не ја боли. Па како продаваш и се договараш за нешто што уште го немаш :!: . Па нели агенција за посигурно, побезбедно, јас да не трчам туку они, наплаќаат 2% (околу 1000 евра испаѓаше да им се плати), џабе. И на крај дирекно кај инвеститор од агенција ни А не сакам да слушнам.
     
    На Волкот, okcenzi и <3 pleza4e <3 им се допаѓа ова.
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не потпишавте договор за капарот?
    И мислам дека во ред е да го кажеш името на агенцијата, за да знаат и другите :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marchesa

    Marchesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    965
    Јас прашував пред некое време тука, на форумов, за искуства со агенции за недвижности и никој не ми изреагира. Убаво што си ја отворила темава :)
    Нас ни требаше агенција бидејќи продаваме многу атрактивен имот во Скопје и искрено долго време се мислевме на која агенција да го довериме, баш поради приказните како твојава. Се надевам дека не ја утнавме агенцијата иако до сега ние најдовме повеќе заинтересирани луѓе отколку тие. Ама не можам да кажам ништо лошо затоа што до сега се многу коректни луѓето, а и бидејќи се работи за деликатен имот не очекуваме чудо па преку ноќ да го продадат.
    Ќе видиме за некое време како ќе се покажат ама убаво би било да напишете тука од кои агенции сте задоволни, кога веќе не ги кажувате тие од кои не сте. ;)
     
  4. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Се согласувам со коментарот на Ирена.1 повеќето си играат агенции за недвижности. Краен непрофесионализам, само трчаат по провизии а ништи немаат стаботено како што треба. На повеќе наврати сум била во директен или индиректен контакт со агенциите за недвижности. Значи прават договори за купопродажба а немаат вработено ниеден правник, договорите им се катастрофа, не им е битно како се составени. Па не е се еден терк, секоја купородажба си е случај за себе. Јас лично не би препорачала ниедна агенција, подобро ќе си читам огласи и сама ќе се ја завршам работата.
     
    На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Платено на агенцијата. Значи не на продавачот. И со неа, да потпишано. Си ги вративме, меѓутоа имаше нервоза и неспиење. Со продавачот неможеше ништо да се потпише затоа што уште они средуваат документи. Муабетот ми е нивниот однос како да продаваат на тезга на пазар, (всушност и на пазар треба серизност) незнам со што да споредам. Абе ако си рекол ќе се јавам, крај јави се макар и да ми откажеш сите си имаме обврски. Ако има проблем, јави се извести ме, па јас да одлучам.
    Се мислев дали да ја кажам јавно, несакам антиреклама да правам има луѓе работат по агенциите од тоа живеат. Јас бев генерално незадоволна од десетина агенции нема да ги пишам, ама оваа со хороров беше АМБИЕНТ
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Страници со огласи за станови и куќи, не преку агенција, туку на кои страници можам да гледам?
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    ми треба хитен одговор дали знаете некоја агенција што идаат по куќи и зимаат проценка лолку треба да се продаде куќата?
     
  8. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
    Има ли некој да има некакво искуство со Citylife Агенција за недвижности. ?
     
  9. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ha,tipichno e ova za agencijata AMBIENT I gazdaricata Vesna(kolku me drzi memorijava) ...prevarantka i manipulator vo sekoja smisla...prashajte gi i vrabotenite tamu dali I koga zemale "plata" I koja "tortura " ja dobivaat od nea ,pa I do koj stepen ima sobrano "takvi kapari " ..profesionalizam 0..samo se ushte se chudam kako seushte I opstojuva agencijava..
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. VMP

    VMP Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    51
  11. Libra ❤

    Libra ❤ Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2022
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво дали има некој искуство со агенција Каза Миа
     
  12. Mongolka

    Mongolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2021
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    571
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може некој да сподели искуство за било која агенција за недвижности со која соработувал и има позитивно искуство?
     
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.241
    Јас имам позитивно искуство со Дом и дизајн.
    Испаднаа високо професионални, од моментот на нудење на недвижноста па до моментот склучување Договор кај адвокат (си имаат тие свој), постојано беше со нас агент кој договараше термини и не состануваше со другата страна.
    Е сега, провизија земаат, ама пак бркаат работа од почеток до крај.
     
    На naturallmess, cresa-jagoda и Mongolka им се допаѓа ова.