1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Би правеле ли повторно свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од rrrrrrrrrr, 22 септември 2014.

  1. rrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    168
    Девојки, сите вие што веќе сте правеле свадба и сте поминале низ свадбената еуфорија, што мислите сега за тој чин, дали вреди сето потрошено време, пари, стрес и доколку ви се врати времето дали повторно би правеле свадба?

    Слушам различни мислења од оние кои се задоволни од свадбената церемонија, но исто така многубројни се и оние кои викаат дека се' околку свадбите е претерано и се трошат премногу пари и енергија за неколку саати.

    Ме интересираат вашите искуства т.е. постискуства :lol: дали доколку ви се врати времето повторно би правеле свадба? ;) :*
     
    На kolovoz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    Дефинитивно не, освен ако не извадат некој прирачник како на пример: how to survive your wedding :dance:
     
    На rrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.279
    Пол:
    Женски
    искрено јас повторно би правела.
    се омажив пред 10 години.тогаш немаше премногу претеруванја во однос на свадбите .сега има многу новитети во изведбите ...а и цените се тродупли....ама пак би направила и би се водела по девизата -пушти ги нозете колку што ти е долга чергата ;)
     
    На coolgirl123 и rrrrrrrrrr им се допаѓа ова.
  4. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    ми се допаѓа темата.
    Јас не сум мажена ама навистина и мене ме интерсира ставот на оние кои имаат направено свадба, така да дефинитивно ми се допаѓа темата.
    се надевам дека ке има повеќе одговори ;)
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.501
    Пол:
    Женски
    И тоа како! Се договоривме со мм здравје, за десет или 15 години пак некоја таква прослава да си направиме. Преубаво беше, ептен со лесно помина, најнезаборавниот ден во мојот живот. :)
     
  6. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Дааа :clap:
    Ние правевме свадба пред еден месец, и може зошто сега скоро беше, ама јас мислам дека дефинитивно вреди да се има тој ден на сконцентрирана и максимална радост и исполнетост :) Јас не можам да опишам колку бев среќна, како никогаш, и сакав само да играм и да се смеам :). Секако не може да не се забележи тоа што се спремаш спремаш толку гужва паники мислења одлуки, и после на крај за неколку саати се ќе помине.. :) Ама сепак мислам дека вреди и тоа како!

    Ние морам да кажам не правевме никакви адети зошто сме од различни градови, и веќе се имавме регистрирано, па на денот на свадбата имавме само венчавка и после во ресторан. Бевме свежи, одморени и многу расположени и мислам дека така беа и сите гости :). Можеби имаше удел тоа што иако посветувавме време на секакви детали, мислите ни беа дека главниот дел е венчавката, и целта на сѐ што правиме е да добиеме благослов и од Бога за нашата заедница, и да се молиме да ни се умножува љубовта.. А потоа беше многу убаво да се сподели таа радост со сите.
    А парите секако ќе се потрошат и пак ќе се појават, на моменти многу се сомневав за некои одлуки кога трошевме многу пари, за музиката, за фустанот :$ , но сепак радоста покрива сѐ и трошоците се забораваат а прекрасните спомени никогаш! :)
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Не. Веројатно затоа што се одлучивме да не ја правиме ни првиот пат. :D Не сакам гужви, комплицирани организирања, еуфорија за небитни работи у нашиот иден брачен живот. А искрено, скратувањето на тој (реално голем за наши стандарди) трошок се виде многу корисно и добредојдено во почетоците на нашиот брачен живот. А за блиските, ако навистина сакаат да се порадуваат со мене, нема потреба од повод. Ако некој сака да се дружи со мене, нема да чека да му платам порција во кафана за да се видиме.

    Пред да бидам сфатена погрешно, тотално ги респектирам оние коишто си уживаат во вакви манифестации коишто мене, дури ни како гостин не ми биле привлечни и интересни и на кои сум одела да испочитувам блиски личности пред се`. Има креативни невести коишто сето тоа го планираат до ниво на уметност. Секоја чест и почит за трудот, креативноста, љубовта и ентузијазмот со којшто го прават сето тоа. Имам на ум конкретен пример на невеста од овој тип. Абе жената точно си знаеше што сака, после свадбата и другарки нејзини се консултираа со неа. Кутрата како да им објасни дека е битно да знаеш точно што сакаш од прославата. :rofl: Мене да ме праша човек каква би ми била свадбата, би ме замислил така подолго време, би го гледала ко теле у шарена врата, ко професор на чијшто испит сум дошла само со добра воља и силна желба за кафе со колегите у бифе отпосле. Може би одговорила „Шознам, торта, балони, украси... :D

    Попрво би се трудела почесто да се гледам со роднини и пријатели кои ми значат, па макар било на едно кафе, слатко и вода. Или на едно од триве. :D :D :D
     
    На MeowMeow, RedWine, dunika и 3 други им се допаѓа ова.
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.704
    Пол:
    Женски
    Еве помина една година и нешто фазла, и после една година јас викам ДА, би правела повторно свадба и не би сменила ништо, освен можеби венчаницата :lol: Јас имав прекрасна свадба, преубав ден, не би сменила ништо, ниту време, ниту место, ниту луѓе. Мене свадбата ме чинеше минимално, на сите млади им го давам истиот совет, да гледат да поминат скромно а убаво, да не фрлаат пари на работи кои не се битни и да се опуштат.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    „НЕМЕТ шанси“
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Не. Само регистрација во матично и ручек со најблиските.
     
  11. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Да, многу ми беше убаво, уште истата вечер можев уште еднаш се од почеток.
     
  13. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.156
    Пол:
    Женски
    Да! Желба на мм, многу убаво му било :D
     
  14. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.156
    Пол:
    Женски
    Da.
     
    На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    596
    Допаѓања:
    2.024
    Пол:
    Женски
    Да, зошто и првата јас и маж ми сами си ја организиравме, сами си биравме ресторан, музика, црква, покани и сл. Не дозволивме никој од страна да ни се меша. И затоа си поминавме најубаво.
     
    На molikaMk и NEA им се допаѓа ова.
  16. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
  17. Ostaveniot

    Ostaveniot Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2018
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    1.905
    Пол:
    Машки
    Дефинитивно да:inlove:
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не.
    Попаметни начини има да се потрошат тие пари.
     
    На SummerGirl и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  19. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно НЕ!
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.480
    Допаѓања:
    33.219
    Пол:
    Женски
    Со истиот ми маж да.
     
    На Ostaveniot му/ѝ се допаѓа ова.