1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бремена сум, но тој ме остави!

Дискусија во 'Врски' започната од MonBella, 21 септември 2018.

  1. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Ајде и вие ве молам без предрасуди и обвинувања. Секој си знае својата мака, секој си греши и се дава нова шанса. Ние немаме што да и даваме совети, веќе доволно прочита од нашите совети. Нејзин живот и што ќе прави со бебето и ќе си продолжи со живот затоа што имат многу случаи што бебето немаaт татко или мајка, ама таа/тој ќе му биди и мајка и татко, дали без куќа, дали без пари, дали без храна и имат доста такви па некако си тераат вака така на некој начин, таа е доволна возрасна да свати дека бебето не е виновно и нема што да се плаши од него што требеше да се нарече маж. Батали го него и уживај си со твоите прегратки со мало бебенце кој ќе ти значи многу во животот ама како мислиш така прави, твој е живот и мислам дека доста е со коментарите. Олабавете
     
    На Martka, buba4e89 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. MonBella

    MonBella Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Jas ova ne go pravam za pak da bidam so nego . Jas nikogas ne bi abortirala i posle bi se smirila so nego toa veke znaci kako da ne mi bilo griza za deteto i niz sto sum pominuvala. Kako mozam da mu se vratam posle ova jas na toa ne sum ni pomialila..

    Sakam da kazam deka jas zaradi mojata naivnost i glupost i neznam kako da opisav svesno se vpustiv vo ova neznam sto da kazam ne sum stabilna vo nikoj slucaj. Znam deka e nezamislivo i neopislivo koa od strana se cita i mozebi izgleda ova sve glupavo ili neznam nenormalno ili kako da se izjasnam.
    Ali jas sega kako da mi padna kamen na srceto i mi padna strav odednas ... Se pocna od negova strana on toa kako go dozivea i deka jas bev ostavena tolku vreme vo vakvo stanje. I srceto ne mi dava iskreno bidejki jas ova nikogas ne zamisluvav deka bi go napravila ali potsvesta mi kazuva deka treba neznam kako da opisam neznam ...

    Ednostavno me fati na moment i jas mu veruvav premnogu se dur ne mu ja kazav vesta...
     
    Последна измена од модератор: 1 октомври 2018
  3. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    @MonBella

    Нема да бидеш ниту прва ниту последна ако гледаш сама дете со помош на твоите. Не си мала, веќе треба да си зрела и за одгледување дете. Работа ќе најдеш, ќе се наместат коцките. Многу потешко ќе ти е цел живот да се каеш, а тоа и ќе биде затоа што не верувам дека некој некогаш што абортирал не се запрашувал после и се каел како ќе било што ќе било ако се родело детето.
    21ви век сме ќе сврзеш крај со крај, живеј за себе и за тоа дете не за кој како ќе речел дрн мрн од кај знаеш дали понатака во животот ќе најдеш некој и ќе продолжиш со него.
    Прашај се сама себе сега го сакаш тој плод или не.
    Ако го сакаш не одиш на лекар и крај.Толку.Нема назад.Тераш даље.
    Има луѓе што чекаат со години и години да станат родители а ти сега сакаш а ќе го отфрлиш тоа.
    Размисли и не се враќај се на почеток.
    Колку повеќе размислуваш што да правиш 3х потешко ти е.
     
    На Autumn_, buba4e89 и H.VAGA им се допаѓа ова.
  4. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    5.525
    @MonBella kako cuvstvuvas taka i napravi.tvoite taka nema da te ostavat sto i da odlucis,ke te zastitat.
     
    На WildMk и Martka им се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.277
    @MonBella ти самата знаеш што треба да направиш реши си сама и стој цврсто позади тоа

    Со него ,мајка жу ратко му сестра брат братучед контакти повеке не
    Избриши ги сите тие луге од твојот живот
    Ах јака му душа на твоите родители кои стресови ги минат
     
  6. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Што и да одлучиш тргнисе од таа гнаса од човек! Никогаш нема да му си на прво место, и после бракот тој пак ке си пие ке биде неработник и гнаса од карактер.
    Не е мало дете 31 год и не верувам дека ќе се промени.
     
    На DAngel, WildMk, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Abe koj go sisa nego dali ke prifanel ili ne.
    Odis ragjas pisuvas dete na svoe prezime i fala cao prijatno. Moze on do utre da strajkuva.
    Znam edna takva od prva raka info eden klosar uste pogolem od tvoot i sklepa dete pa se praese na Toso ne bilo negovo. Dobro, ona si go rodi deteto si go pisa na nejzino ime on nema nikakvo pravo i dovidjenja. Sama si go izgleda i kapa i siminjam do pod za toa sto go napravi. Resi da go rodi go rodi bez toj klosar da se prasue za bilo so. I oon isto skakase skakase ama si legna na brasnenceto.
    Ako planiras da go rodis t.e. ako veke ne si se iscistila rodi si go i nemoj ni vo najludite sni da go pises nego za tatko oti posle ke go jades stapot duri koga ke moras za sekoe prdnuvanje na deteto nego da go konsultiras.
    Ete ti od mene iskren sovet i od srce.
    Nemalo da prifqtel koj go ebe nego dali ke prifatel ili ne so da ne ke te ubie slucajno ti majka tatko nemas neli sama na ulica si pa ke te sutira koj saka. So si mu go zela stravot tolku tie najglasnite ustvari se najgolemi picki. Jas bi mu ja zatnala ustata na sekoe negovo nemozes bi mu odgovorila - sakas da vidis?

    Ako resis da go rodis rodi go ako ti pomagaat tvoite super. Nego ne go inforrmiraj nisto ne go pisuj za roditel koga ke se rodi deteto i gotovo. Sama izgledaj si go deteto. Molim te nemoj greska da napravis da go pises nego neznaes koi sopki vo zivotot ke ti gi pravi. Zaboravi go i bidi jaka za toa dete ako doceka svetlost na denot. Nego izvrisi go i site negovi ni majki ni sajki ni nikoj ne ti treba. Majka mu si bara prilika koja da go zeme sin i so neznae mrsulite da si gi izbrise.
     
    Последна измена: 1 октомври 2018
    На Annath, crimson, СуперДевојка и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    *смајлиштосимнувакапа
    Морав :clap:
     
    На ALISA0000 и Offspring им се допаѓа ова.
  9. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Nemoras mene. Simni im na zenite so odlucile da rodat i da se izborat sami.
    I vo posledno vreme toa e se pocesta praksa, da se samohrani majki i da rodat a vo izvodot da ne go pisat supakot so go naprail deteto, oti za pisliva almentacija od 3 000 denara trebe da go konsultiraat za se nesto nekoj nesposobnjakovic so znak prasalnik e dali i tie 3000 ke gi uplaka a ke se prasue za se.
    Eve ti mozen primer: go ragjas deteto go stavas supakot za tatko vo izvodot. Ok. Pominuva vreme ti se otvora prilika da odis da rabotis i zivees u stranstvo ako on ne se soglasi corba makedonce. Ke sakas so deteto na more na odmor bez negov potpis epa corba makedonce. Za inat ke ti visi vo zivotot i sopki le ti prai. Zatoa zenite se pametni denes ke si rodi ke si go pise na svoe prezime i arividerci. Neka skaka moronot kolku saka.
     
    На Annath, Independiente, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Јас се согласувам со @Offspring
    Во животот треба да ги газеш тие што те повредиле и да бидеш себичен оти утре никој нема да ти каже фала што си ризикувал, фала што цело време си бил будала за мене, туку во секој поглед ќе гледа да те понижува.
    Нема да биде ниту прва ниту последна самохрана мајка, може во иднина ќе најде нормален човек кој би го прифатил нејзиното дете за свое колку и да мислете дека се ретки тие случаеви, ретки се, но се случуваат.
    Детето што се наоѓа во неа воопшто не е виновно за тоа каков човек го створил, за абортус лесно е да се каже да се направи, но потоа цел живот ќе си носи грижа на совеста и ќе се прашува што би било доколку го родила.
    Сепак, ќе ја советувам да го промени и бројот, да ги избриша сите социјални мрежи, и да бега подалеку од нејзиниот град па дури и надвор од границите на земјава ама со некој што навистина може да му верува.
    Настрана од "другарките" кои очигледно не и мислат добро, туку некој близок од фамилија, дали браќа, дали мајка, дали татко, дали некоја роднина или блиска личност на која навистина може да се потпре.
     
    На zalosna, Scott Weiland и Offspring им се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ona e preisplasena od nego kojznae koj filmovi i gi prai deka e madafaka i ke gi zakole site do eden a najkasno do 2.
    Abe sedi miren mocko nesposoben da go izvadi na vreme on ke utepuel nekoj. Eden takov pred 10 godini na drugarka i se praese madafaka ona mu go zema stravot kjuti doma ne kazue oti neznam so ke naprael, na krajot dojde do deredze da ja strav od doma da izleze, fino lepo doma im kaza na nejzinite so tatko i za raka u policija go prijavija ne smeese da ja pogledne od 100 metra a kamo li da i se doblizi.
    Pa uste i zelbi ke mu ispolnue nemalo da prifane i razmislue so i kako on ke recel ili sfatel. More ima da go sramnan od lajno podole da me zapamti za cel zivot a deteto samo na sliki da si go glea oti za poveke ne e sposoben.
    I ovaa so ja znam si go rodi deteto a sredno bese koga ja napumpa klosarot lezilbovec so perspektiva nula u zivotot, zavrsi sredno so poddrska od nejzinite ja gledam sega gospogja e si raboti nokti od doma kolku tolku ne sedi badijala nejzinite ja pomagaat na deteto nisto ne mu fali milina da gldas. A toj klosarot si ostana klosar.
    Isto i mm kaj so raboti gazdaricata ima rodeno vonbracno devojce a mladi godini devojceto sega e 3ta sredno, na sebe ja pisala koga se rodila si ja izgleda zdrava prava ubava vospitana nisto ne i fali i mazot od zenava ja gleda ko negova da e ne e pokuso od nivnite 2 zaednicki.
    Se imam iznacitano zeni i zeni na internet niz cel balkan kako ragjale deca na takvi nesposobnjakovici koi ne plakaat alimentacija a sakaat da se prasani za se kolku pati baraat sovet u lavirintot kako nego da go otpisat oti sluzi kako vosocna figura so prai sprepki samo.
    Zatoa devojce/zeno otvaraj 4 oci so ke prais oti koja odluka i da ja doneses skapo ke te kosta gledaj samo da ne bide kostanjeto na dolgi stazi.
     
    На Independiente, WildMk, nena2010 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас го кажав ова неколку страни наназад, како јас би постапила.
    Ми се турија дека сум се силела.
    Јас се слагам со тебе скроз.
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Svetoslava

    Svetoslava Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2016
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    127
    На девојката ако некој знае да и даде контакт од психијатар и педагог да оди да разговара со стручно лице да го слушне проблемот да поразговараат тоа мислам и е најпотребно во моментот
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Офспринг, има лудаци, ама тешки лудаци, што ќе убијат на тригер. Многу жени и се убиени. Силење со секој, не. Ама и фаќање работа, не. Е сега, овој не делува таков, повеќе делува ко муфљуз некој што си го прчи на дневна база.
    Девојко, ти си знаеш, ние не. Единствено стој си зад одлуките. По абортус нема премислување. И по раѓање нема. По забременување , за среќа или несреќа, има. Прави тоа што мислиш дека треба да правиш.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и Offspring им се допаѓа ова.
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    @Offspring Јас те разбирам и се согласувам, ама знај дека не се сите со иста ментална снага ко твојта .
    Менталната снага, храброста, самоувереноста, како и воспитувањето од дома. Сето ова влијае врз можноста на 'правилно' расудување при една ваква ситуација. Членката не знае(ше) што со себе, а камоли со уште една особа препуштена целосно на нејзината одговорност и умешност.
    Според мене, постапи исправно и се надевам дека се е во ред.
     
    На Dust, WildMk, Harper и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Toj ne e sposoben da se ozeni gleas majka mu so borina zena mu bara i drz ne daj da ne izbega oti druga nema da se nafane nezenja pustiot ke ostane, ke utepal nekoj of lele bre.
    Neznae patikite bez majka mu da si gi vrze.
    Zenava treba pod itno od taa toksicna okolina da se trgne i od tie maloumni drugarki kokoski so gi ima i so samo mazacka u timbata im e, da se usredotoci na nejzinoto semejstvo i toa so oni i go kazuvaat i da se trgne pod itno od negovite majki sajki sestri strinki. Pomos od niv ne ako planira da rodi, ednostavno ne postojat i cao nema ama baba e nema ama neznam so e. I mojata e baba i toa u brak sum so sin i pa na decata ne davam da im pripari. Sekoj so zasluzenoto ne treba da razmislue nikoj kako se osekja tuku kako se osekja ona sama na prvo mesto.
     
    На WildMk, mira.mira, your-girl.-.friend и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Со самото тоа што тој предложил абортус на детето, треба да го испише како татко и со тоа да стави крај. Никогаш не би предложила абортус, што е криво детето. Не можам да кажам што си крива и ти, бидејќи крива си реално. Е сега постои можност да се исправат работите, ама од тебе зависи. Ако си психички стабилна, ако си независна, ако имаш некоја работа и најважно родители кои те поддржуваат и ќе ти помогнат да го родиш и изгледаш, не размислувај многу, мајчинството ќе ти помогне психички. А абортусот може да те скрши уште толку. Здравје Боже ќе имаш деца подоцна, ама секогаш ќе бидеш скршена за тоа што си го сторила, секогаш ќе те гони детето кое си можела да го имаш, секој ден ќе си го поставуваш прашањето каков би бил/а сега мојот син/ќерка, како би изгледал/а, колку години би имал/а итн...Ќе те боли ненормално, бидејќи изгледаш како да се каеш и дека емотивно не си како што треба во моментов. Мораш прво да расчистиш со минатото, мораш, а потоа да решиш што понатаму. Ќе ти биде тешко пораѓање без маж, родендени, празници без маж/татко на детето итн.но верувам дека ќе бидеш силна и упорна, бидејќи детето заслужува да живееш за него и да направиш жртви за него. Се надевам дека за твојата жртва ќе бидеш наградена со прекрасен маж кој ќе ве сака двајцата, и тебе и детето, а тоа нема да биде сегашниов отпишан.
    Според мене лесно е да абортираш, но биди храбра и роди го, исчувај го, сакај го. Никој не те силувал, самата си го посакувала тоа дете, зошто сега би го одбила. Греота е да кажеш дека го планираше како орудие за задржување на дечкото.
    Мајчинството ќе те направи нова личност, погрижлива, почувствителна, посамоуверена и полна со љубов. А мислам дека тоа е она што ти недостига во моментов.
     
    Последна измена: 1 октомври 2018
    На buba4e89, your-girl.-.friend, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.
  18. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    @MonBella ти најубаво можеш да оцениш што е најдобро за бебето: дали да остане ангелче на небото бидејќи си сигурна дека таткото ќе му го загорчува и трауматизира животот на земјата или да живее на земјата бидејќи си сигурна дека можеш да го одгледаш сама во нормална средина со или без татко. Е сега ти стави на кантер и види кое натежнува повеќе. Факт е дека што и да направиш си носи свои последици. И да го родиш знаеш дека ќе се справуваш со лошото однесување на таткото (како што пие и е насилен најверојатно и ќе го тепа) и ќе чувствуваш вина но и ако го абортираш пак ќе чувствуваш вина. Значи од вината не можеш да избегаш, прифати ја и научи да живееш со неа. А за тоа што ти се случи ова знај дека беше неизбежно, верувај порано или подпцна ќе се случеше. Оти? Оти, ајде да претпоставиме дека не си останала трудна. Што ќе се случеше? Ќе продолжеше да трчаш по него, да бидеш со него, лошите работи што ги прави, лошите навики, насилството негово ќе продолжеа и ти ќе трпеше и ќе останеше со него повторно како до сега. И тоа до кога? Уште колку? Уште 2, 4, 6 години додека не останеше трудна или не дај боже како што е насилен да те убие. Не треба многу за да се убие. Значи факт е дека дали сега или по нез колку месеци или години ова ќе се случеше, зошто нели ти беше одлучна до крај да останеш со него. Очигледно Господ знаел дека оваа бременост ќе те спаси од таков човек. Тој има план за сите нас. И јас сум сигурна дека на тоа ангелче што го носиш многу поубаво ќе му биде крај него отколку со насилен татко кој може да го отепа на пијанство бидејќи го нервирало бебешкиот плач... Јас знам дека бог сигурно бог не сака да страда тоа невино ангелче што го носиш. И мислам дека страдањето ќе биде и подолго (еден цел живот) и поголемо доколку се роди, отколку ако го абортираш ( ќе трае само неколку минути и потоа ќе биде среќно во рајот. Можеби е грев да абортираш, а можеби и не е, но и да е, ти како мајка треба да го носиш тој грев за доброто на бебето, а јас мислам дека подобро му е на небото. Не сакам да те притискам одлуката што да правиш, гледам дека веќе си ја донела иако до смиот чин ти имаш право и можеш да се предомислип. Сето ова го пишувам за да ти укажам дека и едната и другата одлука се исто исправни и погрешни. Што и да направиш ќе биде една половина првилно, а другата половина погрешно. Што и да направиш, верувај ми дека Господ знае дека е направено така оти си посакувала да испадне добро, дека е направено со добра мисла, дека сите постапли и мисли ти биле за добро да направиш, чисти како солза. Бог тоа го знае, го гледа и ќе го цени. Тој ја знае твојата болка исто колку и ти. Грешиме сите. Сите сме грешни! Битно е да не грешиме намерно, со умисла. Се додека си со чиста мисла и најдобронамерна твојот грев и не така голем. Нема зошто да се плашиш да влезеш во црква. Нели грешни сме сите. Црквата не го прави човекот верник ниту го прави подобар човек, исто како што седењето во гаража нема да те направи кола. На крај краева ние луѓето за било каква и да е ситуација, па и за ситни работи, колку и да посакуваме да испадне добро на крај може да испадне најлошо. Еве најглупав пример: одиш во посета на болен човек и му купуваш банани, му ги носиш и разбираш дека докторот му забранил да ги јаде. Крива си? Не! Ти намерно не му ги однесе за да му правиш ишта или мајтап. Ти згреши во незнаење, а сакаше да постапип добро, убаво, културно и да искажеш почит и грижа кон болниот. Битно мислата била добронамерна и чиста. Мислам дека тоа е тоа што е најбитно пред Бога.
     
  19. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Dosta be so religija kaj so ne i e mesto
     
    На crimson, DAngel, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски

    Престанав да те читам се додека не почнав да читам за Бог.
    Тогаш зошто Бог не и ги скрати маките и не и помогне да си ги среди проблемите, едно утро да се разбуди и пуф да ги нема?
     
    На WildMk, nena2010, calliope и 1 друга личност им се допаѓа ова.