1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вашиот прв збор беше...?

Дискусија во 'Дете' започната од Ivu4, 20 мај 2011.

  1. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Еве сакам да отворам тема се надевам дека нема ваква (ако има клуч) :$
    Па прашањето ми беше дали се сеќавате кој збор прв сте го кажале како маленки(или вашите деца,секако доколку имате). Јас Кукла :$ :)
     
  2. avriill

    avriill Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Па не се сеќавам, но мајка ми има запишано во радосницата а и се сеќава сеуште.
    Првио збор ми бил ДАДЕ и мајка ми понекогаш на галено ми вика така. :lol:
     
  3. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Ехее, одамна беше, не се сеќавам. :?:
    Шала на страна, мојот прв збор беше тато, т.е. babi ^^
     
  4. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    според кажувањата на мајка ми бил деда мојот прв збор :$
    причини непознати :lol:
     
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Кој да се сети?! Веројатно оние двосложни зборчиња, мама, тато, баба, гугу, бубу...

    Знам за две прикаски од моето зборлесто минато. Едната е дека веќе на 7 - 8 месеци сум си кажувала поштено, мислиш најавна шпица за вести, кога ми се мочкало или какало.
    Си седи малата Пирамида и најавува - КАКАШЕ! Еднаш за мала нужда. Најава за голема нужда - КАКАШЕ, КАКАШЕ, КАКАШЕ. Колку повеќе пати сум го повторувала зборов, толку се повеќе било дефинитивно моето врескање најавна шпица за армагедонот кој следел во моите пелени :$ :D
    Наводно сме патувале на долга дестинација за Скопје. Мајка ми сама со мене на аеродром во Загреб и јас у велико во количка се дерам на цел глас ...... знаете веќе да не се повторувам. И сите се чуделе што му е на бебево, уште не знае да збори битно знае да си каже дека му се мочка односно кака. А мајка ми цела нервозна со триста торби и со мене ми викала - во пелени, срце, во пелени, кај ќе те носам сега во ВеЦе?! :D

    А првата реченица ми била исто легендарна. Јас година и неколку месеци. Голема бура во Скопје. Ноќ, ниедно време, грмотевици, едно со друго. Јас сум ги ококорила очињата и сум свикала - ииии ПАДА ВОДА!

    И од тогаш не прекинав да зборам. Штета. Нели? :D
     
    На SexyLady, minne-mouse, Strumfeta93 и 6 други им се допаѓа ова.
  6. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    мојот прв збор мама
     
  7. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    мојот прв збор: АЛО? :call:
    на сите мама баба тата деде, јас АЛО? :rofl: :rofl: :rofl:
     
  8. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас не сум била проодена кога сум почнала да скажувам, и од премала пречисто сум зборувала..
    Прв збор не знам, а прва реченица и мојата фраза по која и ден денес пријатели и роднини ме знаат "Добре дојде, Среќна нова година", секој ден некој си извесен период :)
     
    На FortuneTeller.xD, Phyramide и lolyta777 им се допаѓа ова.
  9. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Прашањево ко за мајка ми :lol: туку мојот прв збор не ми текнало да ја прашам :?: Ај баш ќе ја прашам сега и мене ме интересира па ќе пишам :) битно сега да го имам последниот :rock: :!: :P
     
  10. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    За мојот прв збор мајка ми не се сеќава, ја прашав вака ме погледна :^) од кај па сега ова?
    Може да го кажам на ќерка ми :?:
    Ај ќе си кажам..првиот збор и беше тата на мое големо изненадување, а да бидам и искрена разочарување, тажна бев, сакав мама да и биде првиот збор... :(
    А првата реченица и беше -Меме нана не :lol: ..(Меме е кратенка од нејзиното име, т.е. така сама си се нарече, а нема врска со името, останатото го разбираме нели?)
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Баба... и баба ми купи златно ланче :D
     
  12. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Кога сум била бебе сме имале некој папагал, извесен Аце :D И тој постојано крештел а јас сум се нервирала. И кога тој ке закрештел мајка ми му викала доста! за да престане. И така јас сум почнала да вика: Дота, дота, дота! :D
     
    На stefyle му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.514
    Еј кој да се сети сега! :D
    Еве сега мајка ми ја прашав,тата бил првиот збор и се надоврза,впрочем како и за се понатака во животот,за тебе се прво беше тата,па после мама кога кај тата не пали! :D

    Едит.И што ми требаше да прашам,сега продолжи приказната.Па како рано сум почнала зборчиња да кажувам,првата елка сум викала имам ока,моја е...на 9 месеци.Фул реченица! :D Вода - јода,па следеле дај ми,мамо на ти дете,кога сум сакала да ме земе.За готово - готоно.И така приказната породолжува,си раскажува женава и сега сфаќам од кого ми е тој муабетчиски ген! :D
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Кога сум проодела секој ден на улица сум ги чекала децата да поминат од училиште и они кога ми викале добар ден, јас сум им викала НОМАН :lol: Што ми значело тоа, само господ знае :lol:
     
  15. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    МАМАААА....вакво силно, гласно, развлечено и многу добро статешки темпирано. Многу мирно бебенце сум била, глас не ми се слушало преку целиот ден, уствари претежно денски многу сум спиела ( и ден-денес си ја задржав истата навика :D ). Ама затоа навечер после 10 саатот стартувале журките: целоноќно возење во количката низ ходник или држење во раце, додека блесаво и задоволно се смешкам. Само малце да застанела мајка ми да не ме вози, или да ме спуштела на кревет, автоматски се вклучувала сирената т.е јако инаетчиско плачење без солзи. И така една вечер, кога сум имала 4 месеци, мајка ми преморена шпартала горе долу низ ходникот со количката, таа ме вози, јас се смешкам, ќе застани ја пиштам. Се изнервирала, ме кренала во раце, и почнала да вика: аман душта ми ја изваде ова, она....а јас онака пред плачење само му сум викнала МАМААА....и нормално тука општо славење, радости, на мама срцето, златото - мама ми рече :D Но најбитниот момент во приказната е што со само едно зборче сум си овозможила целоноќно држење во раце и гушкање, мајка ми вика: абе ни мака ми беше повеќе ни ништо, цела ноќ со ќеф те држев.
     
    На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Дада. :)
    Сестра ми ме барала, не им зборувала на моите додека не и се роди сестричка...И иако очекувала да се родам како седумгодишна за да си играме, сепак тој бес го разнежнил мојот прв збор.

    До ден денес, се уште треба да и купам подарок, затоа што да не била она,мојот роденден ќе бил само обичен ден. :D
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Прв најпрв - МАМА. Јасно и гласно.
    ...
    Моите ме однесле на лекар, да ми стават инекција. А јас кутра истрауматизирана од тие пусти доктори кои како малечка мнооооогу често ги посетував :worried: , кога ми ја ставала докторката инекцијата сум ја стегнала мајка ми за прстот и сум рекла Мамо болииииииииит!!!! со такво стегнато усте и газе и све :D На 7 месеци.
    ...
    После следеле сите членови на фамилијата и имињата нивни и пропратено со маче и куче. Маче посебно. Мајка ми вика, од толку што сум го „вежбала“ зборот, само мачки ни се собирале во дворот :D Така е и до ден денес. Се‘ уште вежбам и се надоградувам :D
     
  18. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Тато.
    Со моите 8 месеци, сум трчкала накај него и сум кажала, јасно и гласно тато и сум го гушнала. :)
    Тој ми е се. Значи за татко ми не знам. Знае да биде тежоок, ама јас пак сум си татина ќерка.
    За се одам кај него, тато тато тато. Е ако ме шитне се префрлам кај мама :D
    Еве сега е на пат и се јавува кај мене, и мајка ми вика аман од тебе и татко ти веќе, јас џабе имам телефон дури ни маж ми не ме бара :rofl:

    После сум почнала како и секое бебе мои зборови да измислувам.
    Сум плачела со денови и сум крекала бимбаче какам бимбаче какам (сакам), моите коси корнеле, играчки ми купувале ама не знаеле што е тоа. А јас плачи рикај.
    И еден ден на телевизија цртан со кенгур и јас тато бимбачето еве го целата среќна, и татко ми ми го снимил и секој ден истиот цртан ми го пуштал, а јас глупава кај да приметам дека такви далавери ми прават :D


    И после брат ми се родил, него баба му беше прв збор.
    И памтам кога потпорасна хит ни беа макарена и од к15 што мислеше кад се онадеше :rofl:
    И кореографии имавме. Ах бре трупци. Не сакате ни да знаете како ја разбирав што мислеше песната :D
     
  19. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Мама и тоа многу мала сум почнала да зборувам и за тоа сега неможам уста да затворам :lol:
     
  20. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Ја распрашував мајка ми и само ми го потврди тоа што веќе го имав слушнато, дека првиот збор ми бил мама! А после првиот збор долго време требало да проговорам уште некој, бидејќи само мама сум викала и ништо друго! Многу доцна сум прозборела,дури моите се загрижиле дека не зборам :lol: ,а сега пак ме зафркаваат дека не можат да ме надговорат :talk: !
    Наредни зборчиња билде вова- наместо вода, буто-наместо автомобил, Миме-моето име (иако воопшто Миме не потсетува на моето вистинско име), дечки-двечки години...