1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на разводот врз децата

Дискусија во 'Брак' започната од sweety923, 11 јули 2011.

  1. sweety923

    sweety923 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    Кога двајца родители се разведуваат, што со децата ако имаат 18 години каде одат со кога остануваат ако се на факс кој ги издржуваа или ги оставаат само ;(
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Развод

    Бидејќи си полнолетна, мислам дека нема да имаш старател, но секако ќе останеш со некој од родителите по своја желба.И двајцата треба да те издржуваат, иако бидејќи си полнолетна нема да ордедува судот колку, како и слично.
     
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Развод

    Ne znaev vo koja tema da go postavam prasanjevo i odnapred izvinete zasto ne pisuvam kirilica (nesto ne mi odi dobro so instaliranjeto kirilicno pismo:( )
    Ima li nekoj sto bi mozel da mi objasni kako ide postapekata za razvod spogodbeno i nespogodbeno? Ve molam.
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Развод

    ^^Ти пратив ЛП.
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  5. miahoneyy

    miahoneyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Развод

    Здраво!!!

    Пробав да најдам соодветно место каде би можела да се консултирам со некого па се надевам ќе можете да ми помогнете.
    Нема да должам многу значи сакам да се разведам немам деца меѓутоа се запознав со странец живее во Холандија многу се сакаме сака да ме земе таму меѓутоа се соочивме со проблем потекнува од семејство каде не се пожелни разведените би сакала да знам во документите кои ќе ги вадам мислам новите дали некаде ќе стои дека сум разведена мислам во новите документи или само ќе го добиам тоа уверение разведена.Малце глупаво го поставив прашањето меѓутоа незнам како подобро да објаснам.Однапред ви благодарам!!!!!
     
    На MrsH му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Развод


    А зашто да се разведете ако многу се сакате ?? :^)
     
  7. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Развод

    Да ке добиеш потврда дека си равзедена и во Изводот од маатичната книга на родените пиши дека си разведена. Тоа стои во забелешки најдолу како сифра е сега колку се тие инфорирани за да знаат што знаци незнам. DIV:02.09.2011.(DIvorced on 02.09.2011).
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Развод

    Јас ко што разбрав со друг се сака многу, не со мажот и. Друг запознала па несака неговите да дознаат дека некогаш предходно била во брак
     
  9. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    Развод

    на извод од родени ке ти пише доле-разведена...кога пак ке сакаш да стапеш во брак со некој на брачна состојба што ке мораш да вадиш ке пише разведена брак:2
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Развод

    како сака нека пишува, нема родителите негови да ти пребаруваат и читаат по документите.. :?:
     
  11. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Развод

    ^ Значи вака, бидејќи сум двапати мажена ќе ти кажам што како ќе ти стои на документите.Само во изводот од матична книга на родени доле као забелешка после разводот стои датата кога си се развела и од кого. Сега кога се омажив по втор пат стои само датата на која сум стапила во брак и со кого и кое презиме сум го земала. Значи нема прв, втор и тн брак. Се надевам дека ти помогнав
     
  12. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Развод

    А што се случува со децата ако се под 18?...они одлучуваат каде сакаат да останат или...?
     
  13. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Развод

    Ако се многу мали децата, остануваат со мајката, за со таткото имаат средби за викенд (или како ќе се договорат). Ако се повозрасни (пр. средношколци) и децата се договараат со родителите со кого би сакале да живеат, зависно од условите (сепак, најчесто се со мајката).
    Во некои случаи на поголеми деца , знае машкото дете да е со таткото, а женското со мајката, што според мене е огромна грешка да се делат братот и сестрата.

    Пс.
    Знам личен пример, каде договорно две сестри се разделија, една со мајката, една со таткото и живеат како две завојувани страни поради родителите.
     
  14. pravedna

    pravedna Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Развод

    Me interesira jas sum razvedena veke 6 godina imam dve deca ednoto e 15 a drugoto 12 godini,okolu dozvolite za patuvanje i prestoj vo stranstvo podolg prestoj .Kako se dobiva dokument ili soglasnost .Drugiot roditel ne se soglasuva pravi problemi nedava soglasnost a e semeen nasilnik site begaat od nego bidejki gi vrega im se zakanuva i navistina nikoj nema koj da ti objasni i kaze koj e patot za doivanje soglasnost bidejki kako sto kazav toj gad saka da im go unisti zivotot na decata a ne da im pomogne a ako nekoj me upati vo centarot odma vi kazuvam dekase ograduvaat i ja prefrlaat topkata na drug oni ne bile nadlezni.( roditel da pojasnam od koj begaat decata i gi maltretira toa site go znaat no nikoj ne gi zastituva )
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Развод


    Таква согласност се потпишува во полиција и тоа во службата каде се издаваат пасоши (бар кај нас е така). Или туристичките агенции ги обезбедуваат потврдите за да ги потпишат двата родитела - случај кога малолетни водат на екскурзии надвор од државата.
    Прашај во полиција каде се издаваат лични документи тие ќе ти објаснат (можеби има и некоја службена постапка)
     
  16. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Развод

    И моите се разведени веќе 8 години. Тогаш кога се разведуваа јас и сестра ми бевме малолетни и останавме со татко ми. Значи не мора по дифолт да останат со мајката, ако е спогодбен бракот двајцата родители се договораат кај кого ќе останат од една едноставна причина - финансиите. Барем кај мене а и кај повеќето случаи е така.
    Не би се разделила од сестра ми никогаш, затоа што многу добро знам како е кога некој ќе те напушти. Но во мојов случај не би ја ставила на прво место мајка ми, а да ги запоставам татко ми и сестра ми.
     
    На VayaConDios му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Развод

    Gledam deka temava e malku komentirana no se nadevam deka ke go procita ova nekoj.Bi pobarala pomos od vas.Situacijata e vakva:Imam sestra pomala osnovno a jas sredno ucim.Majka mi e vrabotena so plata 11.500.Tatko mi e nevraboten.Vo kukava ni zivej baba.Sekojdnevno ima doma kavgi.Majka mi e pod apcinja no nema pravo na glas vo kukata.Dvete si se zalime edna na druga si pravime muabet.Doma imame premnogu karanici i sepak tie se delo od baba mi je.Majka mi e celo vreme pod apcinja nemozam da ja gledam poveke.Pravevme muabet za razvod no kako bi me izdrzala i mene i sestra mi?Jas planiram posle da si odem na studii i taja tak si planira.Majka mi je veli da odime pod kirija ama i vela jas kako ke ne izdrzis?taja veli i tatko ti ke ve izdrzuet sudot taka ke odluci.no kolku % e mozno sudot da ovozmozi i tatko mi je da ne izdrzuva?
    Nemozam pojke da ziveam ovdeka.nemozemo!!!!!! шо да прам? незнам нит шо да прам?дали е подобро развод?како после се ке се одвива?неможам вака појќе..! ве молам помогнете ми! ;(
     
  18. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    Развод

    нормално дека судот ке одреди татко ви да плака секој месец алиментација а доколку нема примања ке го средат они тоа мислам дека оди со недвижности не ме фајкај за збор...а ти не му се секирај подобро под кирија ама мирна глава него во кука (као твоја) а вечити затвореник и маченик....
     
    На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LavandaM

    LavandaM Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Развод

    I jas mislam deka e podobro pod kirija da odite ama i te razbiram sto te maci..ista situacija imam i jas.mojot soprug ne me ni primetuva ni mene ni decata,duri vo lice ni kazyuva deka ne mu e gajle za nas.decata imaat 6 i 7 godini.koga bi imala od sto da se izdrzuvam vednas bi se razvedila i bi stavila kraj na site maki i bi prodolzila sama so moite dve sonca ama ete takov e zivotot bez tije pusti pari nis ne vredi...
    I plus toa toj raboti vo stranstvo ima dr drzavjanstvo i neznam kako bi bilo za alimentacija,dali nekoj znae dali moze da se zema od stranski drzavjanin alimentacija,a inace jas sum makedonka...koj znae nekakvi informacii neka pise
     
  20. GordanaL

    GordanaL Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    43
    Развод

    Сами секако не ги оставаат остануваат кај едниот родител