1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со странец

Дискусија во 'Врски' започната од julie77, 28 март 2010.

  1. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Vaka..mi tekna na ovaa tema sega i resiv da ja otvoram.Sto mislite za vakva vrska se misli na stranec znaci covek od druga nacija primer.germanec,francuzin,anglicanec,italijanec..itn.itn.Jas imam zad sebe edno takvo iskustvo..bese sosema poinakvo od ona sto sum go imala do togas,vrski so ovdesni..bese mnogu ubavo dodeka traese ama za zal zavrsi so gooolemo razocaruvanje.Ne radi razlicnostite naprotiv mene mi bese zanimlivo i ubavo zatoa sto imavme razlicni karakteristiki..naviki i dr.Megjutoa zatoa sto ispadna deka covekot imal nesto sto kriel(covek so stotina lica)..Ajde gi ocekuvam vasite mislenja,stavovi..pa i iskustva najmnogu dokolku ste gi imale. :)
     
  2. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема врска дали е странец од друга држава, или ти е комшија :D Можеби има врска со сваќањата за некои нешта, во неговата и во твојата средина на живење.

    Ќе забегам малку од темата, ама ќе ја искористам да прокоментирам за „странците“ ама за оние родени Македонци кои заминуваат на работа или да живеат во странство, па кога ќе си дојдат на лето оди па симни им ги акциите :D Дечко на една моја другарка, работи градежништво во странство, по цел ден се пече на сонцето, за да заработи некоја пара, значи 11 месеци работи како слуга, за на еден месец кога ќе се врати во Македонија, се понаша како „од големото доброутро“, се расфрла со пари, се перчи, се прави многу прошетан, демек не знаеме ние каков живот живее таму каде што е .
    Зборот ми беше дека кога се каже странство многу од нас го замислуваме како идеал, а во реалноста не е така.
     
  3. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    Jas momentalno sum vo vrska so stranec zaedno sme dve ipol godini a ziveeme zaedno godina ipol...Najdobriot covek sto nekogas sum go zapoznala vo zivotot,koj me saka najmnogu na svetot so site moi doblesti i mani i me prifaka bas onakva kakva sto sum...Covekot koj bezuslovno mi nudi ljubov sekoj del od denot... SREKNA SUM I ZADOVOLNA!Toa e moeto iskustvo vo zivotot so eden stranec :D koe trae do den denes a i se nadevam deka ke trae zasekogas...
     
    На tweety26 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Ne sum bila bas vo vrska. No bi sakala.
    Imam pocustvuvano deka se porazlicni od Balkancite. Imam kontakti so edna licnost od stranstvo. Me znae podobro od bilo koj tuka, no ne sme bile vo vrska. I vrska na dalecina ne uspeva, toa go znam i od iskustvo...
    Ne sakam da se oslonam na takva vrska, ostavam na idninata. Sega rabotam na sebe...
    No ako nekogas se sluci i ako mi bide idninata so stranec, ona sto ke me pravi gorda e toa sto moite deca ke znaat za razlicni kulturi i jazici, mozebi jas kako ljubitel na jazici i kulturi, e ona sto me fascinira vo golem del....

    ehhh :))
     
  5. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ее девојки баш ми е мило што споделивте мислења на оваа тема.. :) А си мислев нема никој..нема ни да постира макар некој коментар..Фала ви! :) ***
     
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Milo mi e tanjaaaa..taka i da si prodolzite! :) Jas mislev deka i9 moeto ke trae dolgo,dolgo no za zal..mene takva li mi e srekata ili ne znam se zavrsi loso..Inaku dodeka bev so nego se osekav ko princeza..I naparviv raboti koi mislev nema nikogas da gi napravam..
     
  7. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    Fala ti julie77 daj boze i ti da si najdes nekoj sto ke te saka i pocituva ako uste nemas ne mora da e stranec...Ama vo zivotot nikogas ne se znae mozebi ke ja sretnes nekogas povtorno taa licnost sto ostavila tolku dlaboki tragi vo tvojot zivot...Toplo pozdravce
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Jas sum vo vrska so stranec veke 2 godini , i mozam da kazam se naj naj ubavo za nego , prekrasen covek , mi go smeni zivotot pozitivno , i od letoto ke ziveeme zaedno :)
     
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Мило ми е..нека ти биде нај,нај убаво! :)
     
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    За авантури, да, ги има, зашто да не, како што еднаш рече еден Србин другар на брат ми за авантура нацијата не е пречка. Кога станува збор за посериозна врска, порано беше повообичаена работа, но денешно време...многу тешко, освен ако човекот не престојува во Македонија па знае дека не е до тооооооооолку лошо како што опишуваат странските медиуми, дека немаме вода да пиеме, дека сме како Африка и тн затоа што иако модерни ќе речеш ете западњаци, сепак се стопати понационалисти од нас. Сепак има и среќни исклучоци баш од последниве години на кои бракот им е супер или можеби јас повеќе знам за оние случаи шо не се со хепи енд.

    Намерно го зборам ова затоа што бев сведок на една прекрасна врска од две и пол години меѓу Македонка и Белгиец и типов (упознаен со ситуацијата со азилов кај нас) и раскина на другарка ми затоа што не му се верувало дека била со него за нешто повеќе, туку да си обезбеди брак за папири...глупости, а имаа навистина прекрасна врска, полна со љубов, разбирање и тн.

    Случај број 2: Една братучетка одеше со германец година и пол и се им одеше како под конец, дури ја однесе да ја запознае со неговите. Е од тоа запознавање, таа дома се врати толку разочарана, што после 2-3 недели тоа резултира и со крај на врската. Коа се потсмири, ја подраспрашав шо како и таа ми рече дека неговите ја третирале како од подолна класа, и го посматрале и коментирале однесувањето и манирите, ја распрашувале нон стоп за Македонија и ја критикувале и ми рече „ако сега вака ми прават, кога би се зеле којзнае што би ми правеле“. И тогаш таа ми рече „забавувај се, но за жал, западњациве од нас се сосема друг свет“.
     
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Сите сме исти на оваа планета. Ако добро го познаваш човекот, ако има склоп на карактери, љубов тогаш не е странец.
    Мое лично искуство немам ама имам од најдобра пријателка и роднини. Пријателката се омажи за Швеѓанец имаат 2 деца и сега за сега е се ок. Едноставно го прифати човекот таков каков што е со неговите навики а исто така и тој. А една подалечна роднина зеде црнец. Значи потполно друга нација, вера...беа во врска 3 год живееа заедно и едноставно решија да нивната врска ја крунисаат со брак. Таа го прифати тој западњачки стил на живот, и одговараше тој како момче и во него гледаше маж на нејзин живот.
    Ако од старт се издефинираат односите, без лице и предрасуди, компромис тогаш не гледам некоја пречка за таква врска.
    Љубовта нема граници :$
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Toчно...горенаведениов услов MOPA да се исполни за успех на ваквите врски.
     
  13. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    и јас сум за во таа група :) и мојот е странец
     
  14. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Летово си се затрескав у еден италијанец :angel: се е во ред бевме доста време заедно и се , арно ама се осеќа таа некоја разлика од нашиве момци овдека. И по начин на однесување, на гледање работи на размислување и слично.
    Сепак овие овде ми се по сигурни за една врска, одколку ете на пример типов од Италија. Незнам баш како би се снашла да сме продолжиле нешто ја и он.
     
  15. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    уффф ме погодивте со темава :D

    Летово на 16 август отидов на гости во Скопје кај едни мои братучеди.Онака ни текна со сестра ми и отидовме.
    И додека се шетавме низ маалото,братучед ми доведе 2 французчиња,братчиња.Живеат во Париз,но нивната баба е од Скопје и имаат куќа у Скопје и доааѓаат на 2 год.
    Се запознавме,игравме карти заедно до доцна и околу 3 сабајле си отидовме дома.
    Утредента поголемиот француз,16 год. и рекол на сестра ми дека му се допаѓам и се почна така спонтано...
    Таа вечер се мувавме.Многу ми се допаѓаше.Многу!
    И секоја вечер се видувавме и преубаво ми беше,незнам...бев послободна,поопуштена..
    Значи првпат толку убаво да се чувствуваш со некого.Толку исполнето.,толку среќно и спокојно.
    А знаеш дека тоа е само летна авантура која ке трае само неколку дена.... :!:
    Цело време бевме заедно и некако се навикнав на него,...
    Ми беше посебно интересно тоа што едвај се разбиравме и морав цело време Скопски да му зборам и некои зборови не ги разбира па му ги објаснував дополнително.
    Ми вика - како се вика тоа кога пушиш цигара и ја тресеш :D :D и јас викам пепел ?! тој се смее..и така имаше многу зборови за кои се смеевме заедно.
    Последниот ден требаше да се испратиме.Јас во 11 имав автобус за дома,а тој во 1 полетуваше за Париз.
    Таа ноќ ке ја паметам вечно.Неможевме да се одделиме цела вечер.Јас таман решам да си појдам тој трчи по мене,.Јас стојам тој несака да си појде.Ми даде ланче како успомена од него.
    Многу беше тешко..Ми стана многу мил за многу кратко време.Само 4 дена бевме заедно ..Секогаш ке го паметам.Толку слатко дете,мирно,полно со љубов и добрина :inlove:
     
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Сум немала такво искуство но интересно ми звучи. И не сметам дека има пречки за такви врски.
     
  17. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Најубава врска по мене е со странец,од секогаш го мислев тоа иако се мислев дека повеќе лажат странците од нашите,нема врска се зависи од човекот,мене баш ми се погоди странец,од колку некој наш
     
    На ..Queen..1998 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KeBideLi

    KeBideLi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Се` зависи од човекот, ама сепак има разлика меѓу наш и странец. Прво менталитетот е друг. И начинот на живот и размислување. После, и самото тоа што јазикот е различен, некогаш може погрешно да се сфатат некои работи. Мора многу многу трпение во таква врска.
    Јас сум скоро три години во врска со Германец. На почетокот ми беше многу интересно кога ќе забележев некоја разлика. Како што поминува времето, некогаш е потешко да прифатам се`. Ама се надевам дека ако има љубов, може да се помине преку се`.