1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гатање, баење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од kiki-riki, 21 ноември 2009.

  1. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    верувате ли во баење, гатање и сл и дали некогаш сте посетиле гатачи, ај да ги поделиме искуствата :lol:

    Модератор: Забрането е јавно споделување на телефонски броеви.
     
    На uno87 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ada45

    ada45 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    Iskreno kazano,za mene se toa samo prazni zborovi od luge koi gledaat na lesen nacin da zarabotat pari.Tie zarabotuvaat na makata i lekovernosta na narodot da e toa cudo.Jas voopsto vo toa ne veruvam.Za mene verno e samo ona sto covekot sam ke stori za sebe.Osven vo gospod i sudbinata vo drugo ne veruvam.Sonovnici,Astroloija,Hiromantija...moze da bide samo edna zabava,nekogas mnogu dobra i interesna.Sepak naukata e denes mnogu naprednata,a tie praznoverija treba da se ostavat vo istorijata,i na starite babi koi se uste veruvaat vo tie raboti.
     
    На Zorica59, elyzabeth и GirlLove им се допаѓа ова.
  3. bibs

    bibs Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Јас верувам. Знам дека звучи нехристијански ама како да ги затворам очите пред 100000000 случаи кои ни науката неможе да ги објасни а камоли пак јас да ги сватам НЕобјаснувајќи ги со некоја поинаква несватлива за нас сила.
     
    На iva1234, Princees, Beki3b и 3 други им се допаѓа ова.
  4. lowely

    lowely Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    jas veruvam so tie raboti.mene mi se deshavat da vidam nekoja rabota so ke se desit mnogu raboti mu imam kazano na moite a tie ne mi vervea so se desija.se praev operacija od kolonoto i a pred da se pram nisto skrseno nemav na snimkite mi vagaja krv od kolenoto i site tie raboti.jas mu vikam na moive mi dojde slika deka opracija ke se pram imam malo delce koska so e skrseno,i ovie ne mi vervea i jas mu kazav na doktorot i toj me snima uste ednas i ispadna deka stvarno treba da se pram operacija imav mala koska od okolu 3 cm.ima uste raboti sea ko bea nesrekite vo ohridsko ezero na "vizija" mi dojde krokodil kaj so me rasparcuva vo voda.i mu vikam vaka i vaka ke se desit mnogu nesreki ke imat vo ezerovo godinava ovie ne nemat da bidat se vide.a i za smrtta na edna baba ama jas ja vidov sestra i nejzina umrena a posle dve nedeli taja umre.i ako mozi nekoj da mi kazi so znaci ova ili nekoja gatacka nesto ako znajt kaj se naogat pozzz :)
     
    На Zorica59, acezmija, Lana del Rey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    LOWELY ti ocigledno imas talent da predviduvas raboti...
    Toa e pojava koja e vozmozna i ic nemoj da se cudis ili plasis.
    Ima naucno dokazuvanje za toa ,a od iskustvo ti kazuvam deka e taka.
    Jas imam ,da kazam darba, da pamtam mnogu i imam ODLICNA memorija...
    Se secavam na raboti od 3 godisna vozras ,pa duri i pred toa , a pamtam se vo detalji.....
    Tvojata i mojata darba ne e nisto drugo osven koristenje na pogolem del od kapacitetot na mozokot otkolku sto toa go pravat prosecnite ludje.
    Toa ne e bolest ,nitu pak e nesto cudno...toa e samo majka priroda.
    Jas ,licno sum srecna sto e taka ,a mojata darba ja koristam vo pozitiva,pa koga spremav ispit na site im trebase mesec dena za ucenje ,a mene 2 nedeli.
    Site sto me znaat ,znaat za ova i se cudea,kako uspevam da naucam tolku brgu.
    Manata e toa sto ponekogas pamtam nesto sto sakam da go zaboravam,ama toa e...
    Iskoristi ja tvojata darba i predviduvaj gi rabotit e,so toa ke si olesnis sebe i na site od tvojata okolina....
    Slobodno kazuvaj gi tvoite sonista ,koi gi tolkuvas mnogu ubavo i pozitivno........
    Inace ..ajde predvidi za mene ona sto mi e najznacajno...koga i kade ke najdam rabota...ako ti se pojavi takva vizij aizvesti me.. :)
    Pozdrav i prasj ako nesto drugo te interesira,ako znam ke ti kazam.
     
    На Zorica59 и glosipgirl им се допаѓа ова.
  6. lowely

    lowely Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    nema problem ke ti kazam falaa mnoguu
     
  7. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски

    wooowww!!! незнам што да коментирам за твојава дарба! Мислам дека е прекрасно бидејќи можеш да дознаеш нешто пред да се случи а и еве во случајот со коленото ти помогнала....
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  8. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Jas ne veruvav,no eden period mi bese premnogu loso,sedev zatvorena doma po cel den,samo placev,tesko disev,cesto me bolese glava,se plasev od lugeto i ne sakav voopsto da izleguvamod doma.... koga odev ne lekar,se bese vo red so mene,a na mene mi bese premnogu loso.Mi kazaa za edna zena deka baela od uroci i ne znam od sto drugo,Jas ne veruvav deka ke mi pomogne,no resiv da probam,zasto nemav sto da izgubam.Napraviv sto mi kaza i navistina se cuvstvuvav mnogu podobro,pocnav da izleguvam,se vrabotiv,ednostavno pocnav da ziveam.I doma istiot period ni bese grozna situacijata,moite bea skoro pred razveduvanje.Sega e podobro,nema tolkava netrpelivost megu niv,sekako ima problemi,no ne kako togas. Ne znam kako,no mislam deka taa zena ni pomogna,pa sega ne sum tolku nepoverliva za tie raboti.
     
    На gabi76, veli4ekate, Zorica59 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    devojki jas imav seriozen problem so glavata pregolemi glavobolki koi od niso ne mi pominuvaa neznam na kolku lekari bev kolku apcinja ispiv i pak niso. majka mi odluci da me odnese kaj edna bajacka kaj koja odev edna nedela veruvale ili ne mene glavata mi pomina taka da veruvam ama ne vo site na pr vo sabina aj molimte kazite na kogo mu ima pommognato?
     
    На Zorica59 и acezmija им се допаѓа ова.
  10. JANNA

    JANNA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Neznam dali da veruvam ili ne...bev na gatacka...nekoi raboti sto mi gi kaza navistina se tocni ,eve na primer kako nemam sreka vo ljubovta i voopsto vo zivotot i deka sekoj so kogo ke pocnam ljubovna vrska bez pricina mi svrtuva grb i me otvrla..i toa za zal mi se ima sluceno poveke pati...sega sum na dvouma dali povtorno da se vratam kaj nejze i da pravam kako sto ke mi kaze taa za da mi pomogne ili ...?Ve molam za sovet
     
    На Tanja67, acezmija и alex-tasevski им се допаѓа ова.
  11. ivan4e1333

    ivan4e1333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    mislam deka treba da odis
    a inace istoto mi se slucuva i mene a i razmisluvam da idam na bajacka
     
    На Zorica59 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Дали некој има идено на гатачки .. бајачкии .. ?
    Јас сум идела заради мајка ми ( болна е ) ии верува во тие луѓе ..
    Значи од каде он погодии дека имаме цреша во двор?? ни кажуваше се од минатото ..
    ии ми кажа на мене дека ќе имам две машки деца и дека ќе имале очи на татко мии .. :D
    Во тие што нема да ви земат парии .. и што ќе кажат колкуу дадетее дадетее ... во тиее ВЕРУВАМ !!
    аа во тие што имаат тарифа .. тие само лажат .. многу нормално .. САБИНА кој не ја знае :D :D
    Баш сакав да идам кај Маре од Петровец али немам нејзин број .. мора прво да закажеш ..
    Би сакала да идам со еден мој другар сонуваше ужасен сон ии го мачи со месеци .. зошто сонот му значеше СМРТ :?
    Така да ако има идено некој на такви места .. можат да ни кажат .. ии информации обавезно :D
     
    На Pufcedijanasteve и tajniot angel им се допаѓа ова.
  13. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ima nesto vo tie raboti,kolku i da se poreknuva toa,kako moze covek so ne te videl ni znae koj si da ti opise kako ti izgleda kukata,dvorot i slicni raboti?jas mnogu ne sum idela po tie raboti ama sakam da idam vo veles kaj nekoj covek po ime dule,mislam,bil mnogu poznat i na edna moja prijatelka i imal pretskazano tocno,ama nemozam da najdam broj,ili kade da go najdam ako nekoj znae neka pise...e sega ima i takvi koi demek"gledaat"ustvari sakaat da zarabotat pari bez motika,so se veli,pa gi lazat lugeto..tie so se pojavuvaat na tv se poveketo takvi..za taka i jas znam da ti gledam-"si imala nekoj tezok period,si nemala sreka ic,ama sega ke pomine (ako mu e na covek se ubavo i sredeno ne se javuva po gataci neli),ocekuvas nekoj dokument pismo,gledam osoba od stranstvo(koj nema nekoj poznat ili blizok u stranstvo) itn itn" :D a najsmesna mi e edna gatacka so ja davaat na skopskive televizii,nesakam da spomnuvam ime,i se javuva zensko i ragovarrat i gatackava veli"ti si mazena neli" gledackava-"ne ne sum mazena"i na toa gatackava"pa i jas toe rekov deka ne si mazena" :D i red drugi primeri da ne gi nabrojuvam.gi gleam nekogas od so mi se smesni..
     
  14. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    jas veruvam bidejki i majka mi e eden vid na bajacka taa bae od uroci(toa i bilo ostanato od baba i) no nema kazano bidejki porano sme ziveele pod kirija a necinelo pod kirija da bae zatoa ne saka da kaze sega bidejki ke mislat deka saka da zaraboti pari bez motika(a voopsto i nema zemeno pari) im bae na rodnini i pobliski prijateli i tolku bas zaradi neveruvaneto na drugite
     
    На Pufcedijanasteve му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mila04

    Mila04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    68

    Da vi kazam pravo,istiot problem go imam i jas.Se pocnuva ubavo,i za kratko vreme mislam deka site nesta se menuvaat i namesto da si prodolzam so deckoto..toj si zaminuva bez pricina :( mi imaat gledano na tarot,i ako veruvate,se tocno izleze...togas gatackata mi kaza deka nema da imam sreka vo ljubovta toj period,mi pogodi duri i za skoloto,predvide bolest na clen od mojata familija...se naeziv koga slusnav :? ama za zal se taka bese...sega sakam pak da idam,pomina dosta dolg period od poslednoto gatanje :D
     
  16. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Додека се уверам, нема да верувам со сигурност. Сум била на две гатачки, едната на карти гледаше, другата на кафе. И нешто погодија, друго не, мислам дека врска немаа, а од толку што ќе кажат мора нешто и да погодат. Сега за бајачки не знам дали да верувам или не. Познавам многу баби што баат, која за од главоболка, која за од уроци, а лично јас не сум одела по такви жени. Не знам дали да верувам или не :^)
     
  17. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Хммм сум чула за некој Дуле од Велес бил ли некој кај него,велат тешко се закажува а погодувал од а до ш ,лично дали верувам дали не...па навистина немам некој став ,има измамници но има и луѓе кои ќе те наежат кога ќе ти кажат се за тебе ,ова зборам од раскажувања не од свое искуство.
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Во тоа предвидувањето, или гледањето, сум скептик, некако ми делува нереално, макар што сум имала прилика да ми гледа на кафе жена која никогаш не ме видела, па доста и ми погоди, и тоа што ми рече дека ќе се случи, горе-доле, така и беше. А за бајачи, верувам, сум била, од страв после сообраќајка и смрт, не можев да спијам воопшто, само ми се причинуваше дека тој што загина на прозор го гледам, веднаш после баењето, се прекина, немав страв воопшто. Сум била на баење и од урок, од црвенило на лицето, ама не ми текнува како го викаат, сто доктори поминав, не ми помогнаа, бајачот(барем мислам дека од тоа ми помина)да, така да верувам.
     
  19. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Не верував воопшто во гатање и баење.
    Но пред неколку месеци една другарка ме замоли да одам со неа на гатачка и ај имав слободно време па зашто да не. Кога стигнавме таму имаше многу голема редица и мене ми падна смешно, колку луѓето всушност трошат време на глупости и се смеев ко зелка, а другарка ми ми се наљути и ме тераше да влезам и ја да ми гледа таа жената за да сум се уверела дека многу погодувала.
    И ја и реков ај демек ке влезам, али дека сум 100% убедена дена нема ништо да ми каже.
    И моментот беше ја си влагам у таа собата таму кај што гледаше типкава и уште не сум седнала на столче она мене ми се врти и почнува да ми збори за дечкото и тоа со се име и презиме.со се детали ми кажува работи за мене и него, како да ми е најдобра другарка, а ја сум паднала у кома па она ми го раскажува цел живот башка и што ке ми се случи понатака.
    Ја таква прво се наежив онака. бидејки ептен нагло ми дое, ко гром од ведро небо. Се фатив сама себе како од девојче што ич не веруваво такви ствари станав типка која верува на се.
    Иначе од кога отидов кај таа гатачка стварно почнав да верувам во такви работи. Не велам дека секој може да ти погоди, али има луге со посебна дарба што се и стварно можат.
    Мене типката ми кажа се, и за љубов и за дома, скоро сите ми ги знаеше и по име и кој ми умрел кој е жив, кој е болен, значи се знаеше. Почна мои чувства да ми кашува што на никој ги немав доверено.. Ми вика ти чувствуваш ова и ова. Заради тоа на момент си ваква на момент таква. Дечко ти го чувствува ова и ова, ќе направи ова и ова, и оп он стварно тоа го прави после две недели. Ептен ми погоди типкава, се.
    Дури ми кажа и кој ке ми биде маж,ми рече дека мене љубовта судбински ми била предодредена и дека што и да правам нема да избегам од тоа. Знам дека е смешно али и пред да ми го каже она тоа ја чувствував со таа личност некое поврзување, кое знам дека звучи смешно али едноставно го чувствувам тоа. А па она коа ми кажа уште коа ми кажа и име се стаписав мислам. Од кај неа искочив скрос форматирана у секој поглед.
     
    На BossGirl123, Соња12, Daki12345 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Mila04

    Mila04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    68
    Кажи жити се која е таа гатачка! ме интересира,сакам и јас да идам! :)
     
    На iva1234, BossGirl123, macor24 и 3 други им се допаѓа ова.