1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    А ако веќе правиме некој притисок нели е подобро да се направи иницијатива за зголемување на капацитетот во градинките?
     
    На wendy2, lovestoneddd, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Тие што се со договор иако не е воопшто фер уште додека се бремени им завршува договор и не им продолжуваат ,па така ни до породилно не стигнуваат ,знам така еден куп за жал. И пак државата е крива тие *** договори треба да се укинат. Зошто да не важело кога не ги исплаќа работодавачот туку фондот ??
    Фондот ,а ни државата не сакаат да дадат никому ,да не снема за нив им е страв изгледа.

    Јас сум ЗА двете иницијативи иако таа за поголемо времетраење на породилно не би ме фатила сега. И тогаш 2016 чинам беше се потпишав иако ни дечко немав не па дете.
    И да дома ја чував 7 месеци , освен на вакцини нигде не сме биле,ретко некој дошол ,мајка ми а и сите останати роднини на Вибер ја гледаат. Излегувавме само на тераса на воздух е февруари кога се затопли со количка по отворен пат без луѓе сами се шетавме .
    Ич не ми одговара трудничко да земам пошто заради е*** корона ми беа исплатени две минимални плати и ми го скратија просекот за 50 € рачунај ти јас колку изгубив во 9 месеци ,ама не ми се толку важни парите колку што ми е детето,а сега страв ми е зошто работам со странки 30/40 дневно уште толку кај колешката ,во канцеларијата влегле 80 Тина души и што треба јас да правам ,секој ден по еден брз тест ??
    Од 19 000 плата кои пола одат за кредит пола за сметки ,навистина немам за никаква негователка / бебиситерка ништо.
    Не правам споредба со нигде зошто тука живеам.
    Ако земам да кажувам што се е нелогично за тој законот... Зошто пример ете нека е 100% платено 9 месеци па после 70% уште 3-5 па ко воли нек изволи Како во други држави? Исто и за предвремено родени треба да е поголемо породилно итн итн ..
    И јас од лани декември кога останав бремена не очекував дека корона ќе има ама ете има.
     
    На Bicka77, SkarletOHara, nadenadia и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    На страната на МТСП мислам дека има броеви од инспекции ти треба трудова....но ете јас прелани пријавив за неисплатен К- 15 .
    Не само што не добив К-15 туку ни одговор не добив.
    Прав К-15 скеч е државава али ај...
     
    На SuperGirl24, stevemila и kukla21 им се допаѓа ова.
  4. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Ти одговориле ама пак ќе пишам ,имаше еден текст и истиот го копираа сите и го пуштаа на ФБ на секоја објава од министерството за здравство,комисија за заразни ,МТСП ,изјавите на мз. Венко Филипче ,изјавите на премиерот- сегде. И на официјалните мејлови од истиве. Мислам поназад некој ги постираше.
     
    На Milkiway, stevemila и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Нема шанси да има ново продолжено. Бар јас мислам така.
    Ако има ок, ќе се најде на тие на кои им треба.

    дека има пари фзо прочитав некои пишаа погоре. Од кај инфо :)
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.534
    Пол:
    Женски
    Fala ti, toa pisav pogore drzavata e propast nie ke im ja mislime. Neka dojdat neka ziveat tie so 9iljadii den. Sreka sto ne čekame na tie pari, ama ima luge koi ziveat od toa, zalno. E navistina
     
    На Martka и Осе им се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Ако те водат како на боледување, тогаш земаш 70% од платата. Мерката за трудници во тој случај не важи.
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.653
    Прво од тие што ги прогласуваат за позитивни земаст од СЗО по 2000€ од човек а луѓено им испоумреа.Друго со клексаните на колку жени не им се рефундирани, а доста пари се фрлени се оди во фондот.Ништо не даваат а од плата се двои за нив.Се направија луѓе да треба да одат по специјалисти за терапии и помагала, а термини ни за лек не можеш да допреш до лекари па приморан е народот се приватно да си плаќа.Имаат буџет они само како да му скратат на народот е
     
  9. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Јас мислам треба текст со повеќе потточки. Т.е. прво и основно децава да ни кажат во кои градинки ќе ги примат. Ако ми го примат во јули не ми треба ич нека не продолжуваат ама не да се праат на два ипол дека има место.
    Во 5 градинки прашав сегде ми рекоа од септ може да се запише а јули и август неплатено ли да земам? Затоа државата ми треба да ме покрие или да зголеми капацитети.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Кој зима 2000 евра од човек?
    Абе што зборите вие?
     
    На Stressed Out, SuperGirl24 и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Државава наша зима 2000еу за умрени од корона?
     
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Не зима ништо државата. Зимаат некои донации и глупости, ама стрикно 2000е по човек , не.
    Мислам млади, образовани луѓе да верувате во вакви работи.
     
    На candy.cane, Leela, baby-star и 9 други им се допаѓа ова.
  13. nadenadia

    nadenadia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    860
    Допаѓања:
    2.236
    Во која градинка ти кажале од Септември дека има шанси?
     
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Во центар општина поднесени ми се документи во главната за било кој клон рекоа сега ги прават групите во јуни ќе истакнеле листа за деца од септември ако ме примат да видам на листа и ќе може од септ/октомври да тргне...
     
    На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.371
    Допаѓања:
    8.975
    Пол:
    Женски
    Kolku sto znam nigde vo eu nema podolgo porodilno od naseto, a so ogled na toa deka se stremime so eu da se usoglasime cisto se somnevam deka nekoj razmisluva da go prodolzi. EU imaat pokratko porodilno od nas. Da ne ja spomnuvam Amerika kade zakonski treba da ti dozvolat otsustvo 12 nedeli od rabota ama nemaat zakonska obvrska toa da bide plateno,volja da firmata e.
    Jasno e deka site sakame sto poveke vreme so deteto ama treba da bideme realni deka 9 meseci pa i ne se taka malku sporedeno so drugi zemji. Ne sakam poveke da navleguvam vo diskusija neporodena, ne znam kako ke mi bide ponatamu ama vo momentov od aspekt na kariera seriozno razmisluvam porano da se vratam na rabota i maz mi da prevzeme od 6-9 meseci na primer pa i ponataka ako treba zatoa sto negovata rabota e pofleksibilna. Deteto ponatamu kako ke raste samo poveke ke kosta ako se zapostavi rabotata i karierata za da go imas na cicka poveke posle za pobitni momenti kako skoluvanje nema da mozes da obezbedis kako sto sakas. Ova e moe mislenje sega, a po poragaj ne znam kako ke mislam
     
    На BloodElf, pravnicka_2604 и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
  16. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Е за вакви би измислила казни....
     
    На thelittle17 и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  17. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Ja pa bas ne gledam nisto cudno, valjda zaso nie iskacame 2 pati nedelno za vikend koa e ubavo vremeto nadvor i koa e maz mi doma. Nekogas ni tolku na primer kako sto bese minatiot vikend so snegovi i dozdovi pa se fati dve nedeli doma. Simnuvanjeto do pred zgrada za da zemam paket od Zara ne go racunam.
    Sama ne mi se seta po ulica a najgolem problem mi e sto kolickata e glomazna i ne me zbira vo lift so nejze. Baska do vcera bese ladno nadvor pa nemav nekoja zelba so malata da setam na minusti temperaturi i mal spartanec da ja pravam.
    Da ne se podrecam ama fala bogu zdravi pravi sme i dvete i niso ne ni fali doma sto sedime.
    Ama gi razbiram i tie sto nemozat da dosedat doma. Cela godina se verglaat 2 muabeti- Majkite na lulaski sto sedele i Skopjanite za praznici sto idele vo nivni vikendici i im sirele korona.
    Na temava podeleno mi e mislenjeto. Od edna strana imam uste 5 meseci doma porodilno a uste od sea me fakja panika kako ke bide ko ke vratam na rabota a od druga strana pa mi fali rabotata kolegite i iskacanjeto od doma. Jas ostanav bremena bas vo ekot na koronata i do posleden mesec idev na rabota zatoa jas taka sakav i ne mi se sedese doma. Isto planiram i da vratam zdravje koga ke mi dojde vreme iako kaj mene vo firma (privatna) se potepaa site da koristat merki lani. Najsmesni bea tie so zemaa merki za cuvanje deca doma zaso gradinki ne im rabotele a decata od prv den im gi cuvaat babi doma i den vo gradinka ne pominale. E bas radi takvite go razbiram revoltot na mnogumina vo vrska so merkite. Nie sme narod sto ako mu dades prst ke ti zeme cela raka i kolektivnata svest i socustvo ne postoi taka da sto i da izmislat sekogas ke ima nekoj nezadovolen.
     
    На BloodElf, baby-star, mssuniquee и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Извини вака ,погоре фино лепо членката (јас ) си пиша и тогаш ,и 2016 и сега и секогаш ќе поддржам вакво нешто.
    Кога беше продолжувањето прво уште не бев ни породена споделував. Пред протестот ,само што се породив споделував ,за иницијативата да трае секое породилно 18 месеци потпишав ,ни дечко немав тогаш не пак дете. Мене никакво јајце не ми дошло нигде и секогаш ја поддржувам жената во се не само во раѓање и родителство имајте малку осет пред да испцуете некој. Сега за прв пат "иницирам" јас можеби но секогаш сум поддржувала. Жени ако не поддржиме жени кој да ги поддржи ај кажи ми !?
     
    На stevemila, Milkiway и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  19. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Реновираат канцеларии и прават нов дел од зграда , немале време да обработат се од 15 март ми е направена корекцијата , а они уште не провериле во УЈП .... вика хаос биле овој месец сите канцеларии им биле растурени реновацијата не им дозволила да ги спроведат спецификациите на време ....
    Има пари за реновација , а на некој подорилно од јануари уште не му е пуштено ....
     
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Ungarija e 2 godini za drugive ne znam
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.