1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали добар избор е фармација?

Дискусија во 'Образование' започната од in.love, 30 јануари 2010.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Odlicno

    So licence koja se dobiva so plus 10 ispita na zavrsen farmacevski fakultet vo MK dobivas $45 na saat.
    E sega da se razbereme full time rabota nema zosto sekoj saka odmoren I trezven farmaceut da ima vo apteka.
    No sepak odlicno se zivee so tie pari I + platata na mm. (y)
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.551
    Допаѓања:
    151.131
    ти ова за во мк кажуваш?
     
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    За у Канада кај што многу е тежок животот.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.551
    Допаѓања:
    151.131
    ние сите се затрчавме за Канда па ногу ни е гајле колку е саатото на некој читај она шо работи у аптека
    јбг тежок печалбарски живот како ке се изпофалиш инаку колку си платен
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.545
    Пол:
    Женски
    Ne nikako se pokajav mnogu farmacija nikad vise FUJJJ!
     
  6. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Реално со фармација може убава работа да се има во странство. Не викам дека и тука не може да се добие добра работа. Убав факултет е, има работни места каде би можеле да работат фармацевтите, но за жал во Македонија 95% од тие што ќе завршат фармацевтски факултет работат во аптека. И поради тоа е многу потценет факултетот бидејќи многу имам слушано, да бе со фармација ќе работиш во аптека, ќе продаваш лекови.
     
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Душо немој да понижаваш некои што работат во аптека не се тие обични касиерки не продаваат чипсови, продаваат лекови сите ги сметаме како доктори секако дека е ценето во аптека да работеш само што е мала платата да зимат плата техничари 30 илјади а фармацевти 50 60 ќе видеш дали ке ги викаш само продавачи на лекови. Не е само аналгино и парацетамоло, имаш состав на рецептата и треба да знаеш кој лек е тоа
     
    На _iKarmen му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Не знам каде прочита во мојот коментар дека јас ги понижувам нив. Прочитај убаво: пишува дека другите го велат тоа, а јас не. И имам убаво објаснето за оваа професија колку е тешка и бара многу напор, така што совет до тебе: во иднина читај убаво што е напишано!
    Едит: прочитај малку низ темата порано што пишувале и види кој ја понижува оваа професија.
     
    Последна измена: 14 март 2020
  9. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Покрај сите небулози кои ги прочитав, морав да го цитирам мислењево и да кажам дека се согласувам од збор до збор! Само ќе додадам дека за ваквите амбициозни луѓе и луѓе кои своите потенцијали ги искористуваат на правилен начин, перспектива има секаде. Во фармацијата особено! Зборувам за кај нас од искуства на многу блиски, за во странство нема ниту потреба да коментирам.
    Најинтересно ми е што потценувачките коментари со кои сум се среќавала доаѓаат од искомплексирани и неписмени луѓе кои патем се "образовани". :)
     
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Општо сакав да се изразам дека само на овие простори таа професија е потисната и се смета за обична работа а траже многу концентрација и психичка работа
     
  11. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.624
    Пол:
    Женски
    Тоа е така. Но моето мислење не е такво, а ако сакаше општо да пишуваш не мораше да го цитираш моето мислење.
    Второ прочитај порано во темата што пишувале и ќе видиш дека фармацевти пишуваат продавачка во аптека. Значи дури тие не се изборат за својата професија, мислењето за жал тука ќе остане исто и мислам дека треба да им се укажува на тие личности дека работата во аптека и те како бара знаење и стручност, но и концентрација и напор.
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MitMax

    MitMax Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Машки
    Фармација е предобра,но за жал во нашава држава нема добра индустрија за тоа.Во Алкалоид не можеш да припариш без врски.Според мене работа во аптека е повише за Фармацевтски техничари,затоа што со факултет ми е некако претежок за утре да завршам и да продавам само лекови.(Не дека е лошо работењето во аптека али со факултет кој притоа бара толку многу учење да завршам како продавач малку ми е чудно :|).Се на се смерот е доста чист,бара доста учење така што и покрај се најбитно е да се избере она што највеќе ве привлекува.Не сакам никој да навредам со мислење во,сепак ова си е мое мислење.Среќно на сите оние кои се на Фармација :):D.
     
    На Superlejdi27 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Женски
    Има ли некој што бил на друг факултет па после се префрлил на смерот лабораториски биоинженер?
     
  14. -GIRL-

    -GIRL- Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Дали во средно фармација се изучува англиски јазик?
     
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Да
     
  16. Ana.Kir

    Ana.Kir Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Првите две години само, така беше?
     
    На -GIRL- му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    4 години. Англиски е меѓу главните предмети како и македонски, сигурно 4год се учи пак и покрај новите измени што ги направија во програмите.
     
    На -GIRL- му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Adary.16

    Adary.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2017
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    и матура се полага Англиски :)
     
    На -GIRL- му/ѝ се допаѓа ова.
  19. -GIRL-

    -GIRL- Активен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите што ми одговоривте.Сега ми олесна кога прочитав дека се учи сите 4 години:)
     
  20. trajkoska23

    trajkoska23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Колку време трае стажирање во аптека после средно и дали може да се почне со стажирање два-три месеци пред да завршам средно?