1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е штетно држењето на лаптоп в скут?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sweety90, 26 октомври 2010.

  1. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Лелеле кога ја видов темава одма рипнав од кревет и седнав на биро со лаптопов :lol:
    знам дека е штетно, свесна сум, но навика ми е и убаво ми е ;(
    а ставам ја парче иверица под лаптопот :wasntme: може така нели? :angel:
    иначе од искуство ставанње перниче под лаптоп НИКАКО! :!:
    се полни лаптопот со прашина..
     
  2. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Претпоставувам дека е штетно и можам да забележам по мене. Постојано го дршам во скут и веќе одредено време нозете горе ми се многу топли (значи и кога не го користам) па дури и кога ми е ладничко и од време на време ме боли стомак, али не мора да значи дека тоа е од лаптоп-от. Сакам да ја сменам оваа глупава навика ама некако не ми иде.
    Што да правам, некои работи тешко се менуваат... ]:)
     
  3. LadyDaget

    LadyDaget Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    23
    па зависи има лаптопи тие што се постарите што дуваат од долната страна па така нема од каде да се лади и прегрева а и не е убаво за нозете ... а инаку овој мојов од страна дува и навика ми беше па и убаво да ми стои на нозете но пред некое време осетив болки во нозете и одма се преместив на биро па уште од тој ден до сега ме немат заболено нешто мускулите ме болеа а по се изгледа од тоа беше па сега сум добра вака исправена на маса милини ;) :lol:
     
  4. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    Богами штетно или не те става во недоумица ... Секој пат кога ќе се заборавам со лаптопот во скут после се мислам што сум прочитала на нет и не ми е баш сеедно ...
     
  5. Iva.T

    Iva.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    64
    јас па секогаш на стомак ко држам.. кога сум сама ќе си ја дигнам маичката и убаво ми доаѓа топло на стомакоот.. :D
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    За машки , да, штетно е, но за женски незнам зошто би било.
    Сепак , некој веќе спомна, многу е важно дали кулерот е одоздола или од страна.
    Мене на стариот лаптоп ми беше одоздола, па се имам изгорено на ногата. Ете ваква изгореница(само помала, околу 10цм)
    [​IMG]

    На новиот лаптоп ми е од страна, па искрено не ми прави проблеми, или лежам ,а тој ми е на колк ставен, или пак седам и ми е на нозе.
     
  7. supergirl22

    supergirl22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2011
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    11
    Сите што сум ги прашала велат дека е штетно... на мене кулерот ми е од страна, фала богу ама на братучет ми му е одоздола и тој има поголема изгореница на ногата, не само на нозете секаде е штетно да се става, само на маса не :)
     
  8. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Дефинитивно е штетно ако се држи повеќе време. Прво е ради прегревањето и можни изгореници, а второ мислам сите треба да знаете дека се што спаѓа во техника е штетно ради зрачењето. И лап топите е препорачливо да се ставаат на тврди подлоги само.
     
  9. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Веќе одамна лап топот го фиксирав на биро. Го вадам само по потреба.
    Порано постојано кога работев го држев во скут, дури и перничиња си ставав, ама зрачењето и топлината ништо не ги спречува.
     
  10. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Без разлика дали е штетно или не, не би да ризикувам.
    Секогаш ми е ставен на биро, а и никогаш не ми било удобно да го држам в скут.
     
  11. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Обично на биро ми стои, ама кога го зимам во скут обавезно под него ставам голема книга со тврди корици за да ме штити од топлина, а и за лаптопот е препорачливо да стои на рамна површина :)
     
  12. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Вујко ми е програмер и по цел ден е пред компјутер, ама никогаш не сум го видела со лаптопот во скут. Кога ми го купи мојот лаптоп одма ми рече, не го ставај во скут зошто може да имаш изгореници на нозете. Негова другарка на нозете има изгореници како стрии, но многу повидливи, испакнати. Не е како на сликата која некоја форумџика ја имаше ставено погоре, но сепак е грозно за гледање. :x
    Не би да ризикувам, перници вамте-тамте се безврска, зрачењето не се спречува така лесно.
     
  13. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Женски, ајде кога сум тука да ве прашам, опасно ли е држење лаптопот во скутот посебно додека сте бремени? Демек зрачење ова, она, ама па што денес не зрачи?
    Јас седам и го држам на колената сега, за карање ли сум?
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Јас го држев во скут ама го ставав на перница, знам не е добро за лаптопот ама је*иига нешто мора да страда, подобро лаптопот одколку бејбито.:lol:
     
    На joy1, friendy, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.021
    Додека не почнало да ти жеже од него:sweat:.
    Барем перниче што вика Битер.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  16. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Може вакво масиче да си земеш.
    [​IMG]
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  17. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Јас на послужавник го ставам :D
     
  18. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас на папка дебела го држам, од оние првачињана што ги носат.:DУште одкога го купив вака се научив, шубе ми е да го ставам така во скут, вака ем е на рамна површина ем не е директно на мене.
     
  19. Leela

    Leela Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Многу ретко го држам лаптопот во скут. А во тие ретки случаи си користам перниче од ИКЕА кое го купив пред неколку години. Не жежи со перничето и е прилично комотно, но сепак сигурно пак си има некое штетно зрачење од лаптопот.
     
  20. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Ретко го држам лап топот во скут. Ако го правам тоа, тогаш не се задржувам многу време, не сакам да си направам проблеми. А, исто така не го држам в скут бидејќи може да прегрее, па да се расипе, порано имав таков проблем, ама сега, да чукнам во дрво, нема.
    Нормално дека е поудобно е кога ке си легнеш и ќе си го наместиш лап топот во скут, ама штетно е.
    Читав некаде дека може да создаде изгореници, па дури и да предизвика рак.
    LAPTOPALL.jpg
    Вакво нешто би купила, доколку го има кај нас.

    Еве еден линк каде што има нешто повеќе:
    http://science.opposingviews.com/danger-having-laptop-lap-1144.html