1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да бидам ли она што сум?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од doll, 28 ноември 2009.

  1. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    VAKA SEGA,MOJOT "PROBLEM" E TOA STO VO OKOLINATA MORAM SEKOGAS DA GLUMAM! RAZMISLUVAV IZVESNO VREME,I SMETAM DEKA POVEKE NEMOZAM DA SE ODNESUVAM "TAKA". NA UCILISTE, NA RABOTA I VO DRUSTVO KOGA SE ZAPOZNAVAM SUM PREMNOGU SRAMEZLIVA I POVLECENA NO, KOGA KE POMINAT NEKOLKU DENA I SE ZBLIZAM SO NEKOJ SE OPUSTAM I SUM ONA STO SUM! LUDA, SEKOGAS SMISLUVAM NEKOI VICEVI, DOSETKI SEGI EDNOSTAVNO ZIVOTOT MI E ZABAVA ! :lol:
    UBAVO MI E TAKA, DA SIRAM POZITIVNA ENERGIJA OKOLU SEBE, GI ZASMEJUVAM I DRUGITE I SEBESI NO SVAKAM DEKA MORAM DA STAVAM MASKA BAREM POVREMENO DA BIDAM SERIOZNA ZASTO SEPAK SUM D E V O J K A :| I KAO NE DOLIKUVA :?
    IAKO MI E TESKO KE MORA DA NAPRAVAM NESTO I DA SMENAM VO SVOJOT KARAKTER ZASTO NE SEKOJ ISTO KAKO MENE GLEDA NA SEGATA, SMEATA I DRUZENJETO !
    STO MISLITE? DA OSTANAM ONA STO SUM,ILI DA VNESAM UDARNA DOZA SERIOZNOST VO MOJOT ZIVOT? :roll:
     
  2. ina

    ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    bidi ona so si
    i uzivaj pozzzz
     
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    ostani toa sto si
     
  4. mare-k

    mare-k Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    jas da ti kazam od ona sto go procitav se gledam sebesi zatoa sto sum takva i jas ama jas da ti kazam deka ic ne se menuvam ako na nekoj ne mu odgovara mojot karakter nemora da se druzi so mene zatoa sto ovoj beden zivot treba da go pomines so smea i zabava.taka da da si ostanes toa sto si a toj sto te sakai taka ce te prifati znaci "TOA STO SI".
     
  5. kiki

    kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2009
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    18
    Не ти треба
    ама треба малку сериозност. Добро е да знаеш кога и како да се однесуваш. Навистина е супер тоа што си весела личност, но во некои ситуации мора малку и да се глуми. Денешниот живот ни го налага тоа. Пример не може да си постојано несериозна и да кажуваш шеги на работа. Колку и да им си интересна на другите, нема да те сфаќаат доволно сериозно.

    БИДИ ТОА ШТО СИ, НО СО ТИЕ ШТО ТИ ЗНАЧАТ! ДРУГИТЕ НЕ ЈА ЗАСЛУЖУВААТ ТВОЈАТА ИСКРЕНОСТ!
     
  6. maja97

    maja97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ijas se soglasuvam so drugite,pa bidi toa sto si.Morame da go menuvame naseto raspolozenie,ponekogas sme seriozni a ponekogas ne...No ako bidime sekogas seriozni drugite ke ne odbegnuvaat 4esto pati.Pokraj umornata rabota,napnatoto u4enje nas ni se potrebni ,,ne seriozni raboti".Da se smeeme zatoa sto ovoj zivot ne e ve4en.Ako ne pravis ludi raboti ,nema da ti ostani nisto interesno vo tvoeto sekavanje.Zatoa uzivaj...sto se odnesuva do mene seriozna sum kon obvrskite sto smetam deka treba da fi izvrsam,no preostanatoto e zabava :D
     
  7. Sabina

    Sabina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    eve i jas da kazam nesto,bidejki i jas se racunav/m vo tie NESERIOZNITE... :D
    neznam mila kolku godini imas,no jas ke ti kazam od iskustvo deka so tekot na godinite taa SERIOZNOST sakala ili nesakala sama ke so dojde.
    Toa znaci rabotata,novoto drustvo(kolegite,partnerite),promenet statut na drugarkite/prijatelkite,samata okolina...seto toa vlijae na taa (NE) SERIONOST.
    Jas kolku bev luda i mnooogu temperamentna,no eve me 28 god imam i ponekogas znam da otkacam,ne velam ne..ama ponekogas znam tolku da bidam seriozna i povlecena,sto lugeto sto mnogu dobro me poznavaat duri i me kritikuvaat i sekogas me prasuvaat da me maci nesto i sl.

    Taka da...mila...uzivaj vo zivotot i ne se zamaraj so nikakvi muabeti :D
    ako samata ne si napravis da ti bide ubavo i interesno i zabavno,nikoj nema da go napravi toa za tebe ;)
    i...kako sto site barame nasmeani i pozitivni faci okolu nas,taka i tebe site ke te baraat da bides del od nivnoto drustvo najveke poradi tvojata iskrena nasmevka kako i poradi pozitivnite vibracii sto gi shirissh naokolu :)
    backi mnooogu :*
     
  8. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    На исто сум и јас, но сепак мислам дека треба да бидеш тоа што си, затоа што така ќе бидеш среќна. Препушти се на секој момент и живеј среќно и удобно во своја кожа, а се согласувам и со kiki. некогаш е потребна и доза на сериозност.
     
  9. iwannaU

    iwannaU Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    I jas sum ista na pocetok sum sramezliva, a posle se opustam i se zaebavam u najveke. Ama mene pa ic ne mi preci bas mi ok. A i ne sakam da se menuvam zasto jas se osekam super koga lugjeto okolu mene se happy. Inace koga se raboti za ozbilni raboti togas sum seriozna ama ne skroz se zaebavam i togas. Pa ne ide nisto bez zaebancii i smeenje... :mrgreen: :mrgreen: :twisted:
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Koga bev pomlada ,mozda kako tebe ,bev ista kako tebe.
    Go imav istiot problem,ama odluciv da ostanam TOA STO SUM!
    Ne bese lesno poradi okolinata ,ama se isplatese.
    Sega ,posle od prilika 10 godini,site sto poradi mojot karakter me preziraa sega mi otkrivaat deka mi se voshituvale i mi se voshituvaat .
    Iskrenosta e mnogu teska rabota,ama sekogas se isplati,a osuduvanjeto od okolinata,ne sekogas znaci deka ne im se dopadjas.
    Ludjeto tesko prifacaat poinakvi ,a posebno podobri.
    Glavata gore i srecno vo zivotot!
     
  11. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    е така и јас мислам дека овој е многу добар совет и ќе го послушам :D
     
  12. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    jas sum sekogas ona sto sum se smeam se zezam,sekogas i mislam ona so GLUMENJE ja toa go smetam za dvolicnost iiiiii nemozam da podnesam takvi :GLUMENJA ; zatoa sekogas bidi ona sto si.
    Imam 30 god i sin od 10 god a ponekogas i samAta vi nekoi situacii se osekam kako dete i nemozam da go smenam toa!
    POZZZZZZZZ
     
  13. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Nishto ne e povazno od toa da bidesh ona shto si...
    Nikoj i nishto nemoze da te smeni.... samo prodolzi da shirish pozitivna energija....
     
  14. nasmejse

    nasmejse Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Кога сите би биле тоа што навистина се, искрени и без маски, се би било многу полесно. Но за жал такви луѓе се мноооооогу малку и ти како една од раритетите во сегашноста дефинитивно треба да останеш таква.
     
  15. Drako

    Drako Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    26
    абе биди она што си живеј си го животот сепак еден е а ако на некому му пречи што си таква па немора да се дружи со тебе а и немора да внесиш голема сериозност само малку во некои моменти кога ке забележиш дека некој не ја разбира шегата као тебе
     
  16. stefanija-m

    stefanija-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    28
    Nema zosto da se smenis takva si kako sto si :) Drugarite i drugarkite tvoi te prifatile kako takvo devojce taka sto na drugite sto nema da im se sviga tvojot karakter nikomu nisto :P taka da nema zosto da se menuvas bidi ona sto si ;)
     
  17. lowely

    lowely Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    Биди тоа што си.Од ко сум родена сите ми викет добра сум(карактер) и сите добри работи за мене.тоа го правев бев мирна само дома,а кога ке излезев од дома бев тоа што сум најоткачена во градот.До пред 3 години моите родители како што спомнав и во темата Семејно насилство ме малтретираа.со тепање учев ако добиев помало од 4 ме тепаја оти сум добила помала отценка.Но сега кога сум повозрасна од тогаш во грешка сум била со тоа што сум глумела добра прет сите.и што ги оставав на гла да ми се качвет.али сеа не е така сеа сум тоа што сум.“Родителиве“ не ме прифакет сеа вакава каква шо сум.секој ден паѓаат закани и све тие работи.И шо е најтрагично викет дека друштвото ме направило вакава да сум оти порано многу мирна и културна сум била,а тие не знает дека то од порано беше глумење.И стварно преку глава ми е од све дома.неможам да седам со нив кога ке дојдат од работа,се нешто се расправаме.
    Затоа биди си то шо си поззз <3..
     
  18. Svetlina

    Svetlina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Нормално е на почеток, во нова ситуација, во нови околности и со нови непознати лица да бидеш повлечена и срамежлива. Сега нормално да не претеруваш во смисла на наведната глава, избегнување погледи и слично. А, потоа се зависи од друштвото. Но и однесувањата се менуваат со годините, па можеби и кај тебе ќе се промени.
     
  19. Claudia

    Claudia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    32
    Секако дека ќе ти кажам да бидеш тоа што си, меѓутоа...обично кога ќе се запрашаме дали нешто треба да правиме, на тоа предходела некоја ситуација која ни го наметнала тоа прашање. Кога дошло до тоа прашање, најверојатно во нешто сме претерале. Позитивноста, смеата и дружељубивоста се многу убави особини, но најважно е човек да знае за умереност во секој сегмент од животот. Важно е да знаеш да одбереш ситуација, луѓе, време во кое е дозволено така да се однесуваш и моменти и карактери со / во кои можеби е подобро да пристапиш малку посериозно. Со еден збор, не менувај го карактерот, туку однесувај се прикладно. Сум имала период од животот кога сум била во некој центар како ти, некои ме обожаваа заради тие особини, но се сомневам дека баш на сите им биле вкусни моите шали и дека баш секогаш и на секого му било дојдено до смеење и шали. Се надевам дека советов ќе ти значи нешто.
     
  20. Pipito

    Pipito Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    58
    Bidi onaa shto si.. Samo bez sramenje a serioznosta ostavi ja za starite godini.. zatoa shto ludoriite sega shto gi pravish nekogash koga kje nemash sili za toa i koga kje sednesh vo zimno vreme kaj oginot kje gi raskazuvash na tvoite vnuci i tie kje umrat od smea