1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеално црна коса

Дискусија во 'Коса' започната од koritsaki, 10 ноември 2013.

  1. Oleeenka

    Oleeenka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    523
    Сакам да ве прашам од каде ја купувате оваа фарба? Ја има во поголемиве маркети или?
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Јaс јa имaв земенo oд Кaрфур :)
     
    На Oleeenka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Јас ја фарбав редовно косата на 2-3 месеци бидејќи само кај што ми е порасната тука ја фарбам а надолу и ставам од фарбата за да има сјај.Но сега бидејќи сум бремена не сакам да се фарбам,а сакам да ми биди коренот пак црн и да го има тој сјај што го имам како фарбана.Предлог некој за колор шампон или друго нешто...?
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    јас со оваа фарба се фарбав пред 2 месеца и многу ми се допадна , ги имаш во сите супермаркети , инаку е без амонијак фарбава
     
    На m.i.g му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Да ја активираме малку темава. :)

    Јас сум природна црнокоса, и користам фарба само за да добијам поголем сјај. Најчесто тоа се фарбите на Палете, Субрина или во последно време Evolution со тегет сјај. Тегет нијансата паѓа по неколку миења, и останува баш идеално црна коса :inlove:
    Искрено, никогаш не би ја сменила бојава, мислам дека ми одговара одлично на тенот, плус ми е прелесна за одржување.

    Порано се фарбав малку почесто, ама сега гледам дека немам потреба од еднаш на три или четири месеци, дури и повеќе. Толку е слична природната боја со фарбата... Така што имам среќа :)

    Имам долга и густа коса и никогаш не сум забележала дека фарбите ми ја оштетуваат.
     
    На poenta и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Исто , обожавам црна коса со тегет сјај. Со години се фарбам така а ако сменам боја набрзо пак се враќам на црната. Кажи ми задоволна си од Еволушн црниве фарби? Кене имав пробано ама некако брзо ми се изгуби тегет сјајот.
     
    На poenta и prominent им се допаѓа ова.
  7. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Да, задоволна сум. Трајна беше, убав сјај, нема што да се жалам. Долго време немав потреба да се фарбам пак, така што ја препорачувам. Е сега не знам каква е твојата природна боја, мојата си е црна, па и да останам подолго нефарбана, не е многу забележливо.

    Генерално сум задоволна од сите фарби освен од Garnier. Многу слаб интензитет има бојата, тегет демек а иста како мојата природна.
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Балзеси ти , јас темно кафена имам , ама задоволство ми претставува фарбањето :D пред некое реме од плава платинеста прејдов во црна тегет и сега никако не може да се покрие косата изгледа поради тоа што беше бланширана. Сега ја фарбам и ја шишам на две недели да се тргне тоа бланшираното па да почне да си фаќа нормално бојата ко порано. Фала ти , наредно со Еволушн ќе пробам да се исфарбам :)
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    3 години сум црнокоса инаку природна сум темнокостенлива. Иако сум млада ете имав по некое бело влакно па почнав да ја фарбам прво со фарба со иста боја како природната ама потоа преминав на црна и мислам нема никогаш да сменам. Во последно се фарбам со гарниер натуралс чисто црна со бисерен сјај. Презадоволна сум и забележав дека многу подолго ми трае од другите а косата ми е мека и навистина има прекрасен сјај. Иако фарбана делува многу здрава. Мислам дека има од истата со тегет сјај. :D
     
    На Fallen.Angel, buba4e89, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Црна фарба без амонијак ако ставам дали ќе падне? Претходно многу брзо ми падна. Сега сум со кна, а коренот ми е израснат и грдо е упм. Не сакам засекогаш црна да останам, ама барем да изедначам додека да израсне и да ја снема кната. Ако ставам црна боја без амонијак врз кна што ќе ми се случи?
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.684
    Пол:
    Женски

    Ќе ти покрие на коренот тоа сигурно. А кната да знаеш не излегува со ништо. И јас се зезнав со кната каде ми испопаѓа косата , па бев на фризер да сменам боја и со ништо не се извади па кратко до уши се шишав :D
    Фарбата без амонијак избледнува ама 100% дека ќе испадне, тоа не.
     
  12. Mala panda

    Mala panda Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ако се исфарбам еднаш од црвена во црна за колку време од прилика ќе ми се испере фарбата?
     
  13. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.396
    Допаѓања:
    4.802
    Пол:
    Женски
    Се фарбав црна во средно. Ама исклучиво на фризер. Исто пари ми излегуваше дали дома или на фризер затоа што предолга коса имав. Од продавница ми требаа 6 фарби за да се покрие затоа што се мали, а на фризер со 3 бев покриена. На фризер немав платено повеќе од 1000 ден, а ем исфарбана, исфенирана па и потстрижена. Се фарбав на 2-3 месеца.