1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфлуенсери (Influencers)

Дискусија во 'Канта' започната од Rubiii, 5 јуни 2018.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.392
    @crimson ко водич за vegan - friendly ресторани низ градов. :lol:
    Друг некој ми нема некое влијание низ инстаграм.
     
    На cresa-jagoda, Sanjichka007, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.678
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Прво тешко на тие што се огледуваат на Лила .
    Мн ми е сумливо што има 100К а лајкови максимум 4К ...
    Никогаш ниту ми била инспирација ниту идол , за мене таа е дно дна персона !

    Јелена Спенџарска е лигле , еден мој другар отвори нешто бизнис и она ни срам ни перде отишла кај него на работа да се понуди да го рекламира плус паричиња барала (facepalm)
    Кај нас таканаречените "инфлуенсерки" се како питачки , и ништо друго !
    Ако му дошло некој да ги рекламира нивните производи преку овие две , му препорачувам да си ја снима главата !

    Во Соседството е толку популарна оваа професија но има и за што ! Мн се понапредни , и нема споредба со овие
     
    На bunny19, cresa-jagoda, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    :rofl: Леле доста ме срамиш бе :$:D
    Јас прилично многу дремам на Инстаграм, и ниеднаш не ми текнало сама да го пишам името на Лила, да ѝ отворам профил и да разгледувам, а камоли да ми влијае... #евенезнам :D

    Не знам какви луѓе точно спаѓаат под оваа дефиниција, ама за влијание на јавно мислење лично мене број 1 ми е Огнен Јанески (одамна не сум замарала со него :D). Ина не ми е толку лоша ама ја читам повеќе за забава, а може да се рече за настани и брендови дека „вредно“ ги рекламира (Винил, Драма студио или како и да беше, па Earth Hour итн.).
    За мода, колку и да звучи пристрасно и ко улизување, и мене девојките од тука ми се омилени од Македонија, посебно Дона :sun: :f:

    Од Балканот девојкава ми е една од поомилените:
    https://www.instagram.com/skitnica/
     
    На cresa-jagoda, Rama, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Од аспект на маркетинг, инфлуенсер за мене е личност која прави нешто, го прави тоа добро и, следствено, рекламира и промовира некоја ствар поврзана на некој начин со тоа што го прави.

    Во Македонија има луѓе со голем број на следачи, меѓутоа следачи не се исто што и обожаватели. Кај нас луѓе воглавно се следат затоа што се, кхм, физички привлечни, ради сеир или за после да може да ги оговараат што направиле.

    Така што, дури и Лила да рекламира нешто, верувам дека бројот на луѓе кои се угледуваат на неа и би купиле нешто само затоа што таа го промовира може да се изброи на прсти. Патем, у однос на мојава дефиниција погоре, потсетете ме што е тоа што Лила го прави добро за да може да се нарече инфлуенсер? :D

    Маркетингот кај нас се’ уште е на многу ниско ниво и повеќето бредови спозорираат познати луѓе и селебрити фаци реда-ради, без апсолутно никаква претстава колку тоа што рандом фаца промовирала некој производ реално придонело кон зголемување на продажбата, популарност и сл. на истиот.

    Македонската формула за рекламирање е „радом фаца + рандом производ = маркетинг“. Да не речам, се’ уште не сме мрднале многу од реклами од типот на Адријан Гаџа како рекламира прашок за перење. :D

    Така што, кај нас за инфлуенсер важи секој со доволно голем број на следачи и доволно наивни спонзори кои сметаат дека давањето пари на луѓе со многу следачи на инстаграм е исто што и маркетинг. :)
     
    На Daddy.girl, cresa-jagoda, crimson и 8 други им се допаѓа ова.
  5. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Ова зборов инфлуенсер, толку ли нема соодветен македонски ?
    Јазиков ни стана каша - попара и полн со англицизми, чудо едно !

    Influencer, му дојде нешто како влијател.

    А цело време Лила ја спомнувате, па очигледно дека влијае на нас :rofl:
    Лила ова, Лила она ...:lol:
     
    На elimkd, cresa-jagoda, Antolinaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Te сфаќам. Тоа е до човекот кој ги рекламира
    Спенџарска со тоа лигавење кое не доликува на возрасна особа прави да ги замразиш работите кои ги рекламира а до сега си им бил фан :)

    Инаку јас сум лојален фан на модни инфлуенсери. Ги обожавам Британките
    А голема благодарност за балканскиве девојки :l: Не ги знаев, али предобри се
     
    На Lavica2016 и Rama им се допаѓа ова.
  7. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    У земја кадешто политичарите имаат повеќе следачи на фејсбук од било која друга култуна личност, јали пејач, може да заклучиме дека политичарите се најголеми инфлуенсери кај нас. :D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Хармонија, веган 365, вега, ако читате, инфлуенсерка сум, спонзорирајте ме!
    Или подобро не, треба да ослабам.

    На темата инфлуенсери, за да бидеш инфлуенсер, не мора да имаш најмногу следачи (посебно ако се купени). Можеш да си инфлуенсер во одредено поле, на пример дизајнер кој го знаат само други дизајнери, па да влијаеш и твоето мислење да вреди помеѓу тие луѓе.
    Ако продавам апарати за стоматолози или машини за изработка на плочки, сигурно нема да ја најмам Лила, туку некој кој влева доверба на другите стоматолози или сопственици на фирми за плочки.
    Ако нудам четки и бои за цртање, ќе најдам некој познат уметник, за да ме поврзе со други уметници кои би се заинтересирале.

    Многу е мал бројот на производи кои може да ги рекламира било кој. Дури и за флаширана вода постои различна таргет група.

    Само кај нас поминува рекламирање на акаунти со купени фолоуерс или полни со коментари од напалени чичиња.
     
    На honest girl, senza.parole, Lella и 10 други им се допаѓа ова.
  9. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.783
    Пол:
    Женски
    Кај нас уште не е ова соодветно развиено, па секој втор си се само прогласува за инфлуенсер. На инстаграм следам доста блогерки и влијателни луѓе, и кога ќе ги споредам со некои обиди на нашиве пресмешно ми е. Пред некое време, нема да ги именувам девојките, ама правеа givеaway од лажна фирма на инстаграм која што демек ја претставуваше Пандора Македонија. Трагично ми беше, а уште потрагично е што народов се лаже толку лесно.

    Искрено нема некоја од Македонија што ја следам и што би ме натерала да одам и да купам нешто, или да пратам certain lifestyle поради неа. Сандра Кирков што е спомната погоре е мислам една од ретките што може навистина да се вметне во групата на инфлуенсери, вреди да се следи, ама лично не ми влијаела некако.

    Oд балканот ги следам Lucija Kontic, првенествено почнав да ја следам ради бојата на косата, ама и интересен стил има:D Petra Piknjach style inspo, Ticija Hax, префина е, има преубава коса, и ептен girly стил, што воопшто не е мој стил, ама е толку допадлива што едноставно мораш да ја следиш, е тоа е прав инфлуенсер, дури нарачав некои парчиња облека ради нејзе :D Sladzana која исто има завиден стил. И за разлика од кај нас, се многу нивоа над.
     
    На macka91, Doozy, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ја земав се пријавив на сите тие, и лажната пандора, и лажното сваровски пенкало, па и златната ружа и ништо не добив. Многу тажно.
     
    На Hipster, Rose96, Doozy и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.392
    Мене ми е смешнo кoгa некoј сo мaлце пoвеќе следбеници oд нaс oбичните смртници, си прaви филм декa е ептен битен, ќе купи некoе пaрче oд пoзнaт бренд и му се зaблaгoдaрувa нa брендoт преку пoст и му прaви некoјa реклaмa, дa си пoмислиме ние декa е плaтен зa тoa. Кo, пoзнaти личнoсти кoгa реклaмирaaт нештo си се изјaснувaaт декa не се плaтени зa тoa, a не пa брендoвите некoи рaндoм мaкедoнци ќе нaјмувaaт зa дa ги реклaмирaaт.
     
    На honest girl, macka91, PaLaVa и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.683
    Допаѓања:
    11.183
    Пол:
    Машки
    Повеќе би рекол бараат спонзорство, то ест, бараат бесплатни работи преку спомнување на бренд. Мислам дека си дојде и скоро отиде тој тренд, знаат брендовите дека неможеш секому да довериш имиџ.

    Од бизнис гледна точка... премногу работа.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.392
    Тoa дa, aмa не мoжеш дa гo пoстигнеш сo реклaмирaње нa брендoви кo Адидaс, Зaрa, Версaче и сличнo. Зaштитни лицa нa Тoми Хилфигер се Џиџи Хaдид и Лaки Блу Смит кoи имaaт милиoни следбеници и зaмисли сегa јaс дa имaм 10 илјaди следбеници и дa се филмaм декa сум спoнзoрирaн oд стрaнa нa брендoт. Србите сo пo 100 илјaди следбеници реклaмирaaт некoи нивни фирми штo прoдaвaaт неoргинaлнa рoбa нa Бaленсиaгa, Гучи, Фенди и сличнo. Мислaм, мнoгу леснo мoжеш дa зaбележиш кoј кoлку тежи.
     
    На Hipster, Doozy, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас немам појма за што станува збор..првпат слушам:^)
     
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ама еве од друга страна, постои Nike Run Club, кој го има во секоја држава, и има ангажирано локален инфлуенсер за да го промовира/ води. Јас не ни знаев дека ова постои, затоа што сум скарана со трчање, ама го имало и кај нас.
    А на најк не им е дојдено до Македонија, и без нашиот пазар живее.

    Само не изгледа тоа рекламирање со инфлуенсери како што е испромовирано кај нас, затоа имаме толкава одбивност.
     
    На Hipster, Doozy, Scott Weiland и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден гледав една девојка правеше unboxing на story и тоа бајаги работи и праќале, покажуваше купачи и козметика и од puma некои работи. Цел профил и го превртив и не сфатив уствари што е девојката и како и зашто она промовира некои работи. Башка кај нас повеќето "инфлуенсерки" се девојки што добиле многу следбеници поради провокативни слики па бедни фирми им праќаат ствари да ги рекламираат. Never forget adja_macedonia кога секоја втора се сликаше со цвик од кај нив.

    А за pandora наградната игра какви драми имав :D.
     
    На Daddy.girl, Hipster, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Какви? :D
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Се пријавив кај една во коментари нели како што е редот, и следниот ден ми стига нотификација дека ме тагнала на стори (победив уааааау) и отварам пораката и гледам избришала. (;( нема круна прстен за мене). И и пишав честитки за другата девојка ама зашто си ме ставила мене? И ми враќа: Грешно броев извини :/

    И ја поштено си се згазив од смеење и им пишав на pandora "официјалната" страна друг пат да најдат промотерка што знае да брои и блок на двата профила напраив8).
     
    На naturally, Rose96, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.792
    Допаѓања:
    46.392
    Oвa зa Нaјк првпaт oд тебе слушaм. Знaм декa ХербaЛaјф имaaт нештo кo инфлуенсери нaсекaде низ светoв, сите тие се сo пo некoи 10 илјaди следaчи и сите тие се ептен нaвлезени вo слaбеење и вежбaње и секoј пoст и стoри им е сo ХербaЛaјф. Нaјверoјaтнo и нa Нaјк е некoј штo се зaнимaвa сo спoрт. Мислaм декa и Еленa Трaјaнoвскa, сегa Реи, имaше нештo сo Supreme, aмa oнa е мoдел, плус не живее(ше) вo Мaкедoнијa и држи вoдa тaквo нештo. Мене муaбетoт пoвеќе ми беше зa некoи рaндoм инстaгрaмџии.
     
    На Doozy, Scott Weiland и crimson им се допаѓа ова.
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Коа ќе најдеш нешто фејк праќај, ќе ми напраиш услуга:D
     
    На Doozy и Scott Weiland им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.