1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го смирам црвенилото?

Дискусија во 'Лице' започната од angelche44, 18 март 2013.

  1. angelche44

    angelche44 Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Па вака... дали знаете некоја крема или било што за да смирам црвенило на лицето по депилација на влакненцата над устата.. пред 3 дена ги депилирав уште имам црвено и кожата ми е потемна над устата во однос на другите делови на лицето. срам ми е да излезам од дома. ве молам помошш.. ме мрзеше да барам може има ваква друга тема
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    некоја крема во аптека,инаце можес и малце пудра да ставис :)
     
  3. dafuqq

    dafuqq Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1
    И јас го имам истиот проблем црвенило и плус мозолчиња ми се прават и морам да ставам пудра секој ден :(
     
  4. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    нешто облоги чај од камилица нема да помогни?!
     
  5. livingluxury

    livingluxury Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Види по каталозите од Avon или Oriflame има коректори така зелени се, го смируваат црвенилото, но врз нив треба и пудра да ставиш.Тоа кога ке излегуваш за да не ти се познава многу, иначе побарај нешто во аптека. :)
     
    На kirijakija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    нешто погрешно праите додека ги вадите влакната или премногу влечете или нешто др е во прашање како и да е јас еднаш така се зезнав и одев 3-4 недели со црвенило на мустаќи. коа ќе приметите дека ви се прави црвенило веднаш ставете помага по можност бекутан пошо е на природна база и веднаш смирува или стави облога од камилица.
    а за бубуличките тоа се внатрешни влакненца така да ги препорачувам да смениш начин на депилирање..или стави паста минт..ви ги кажувам овие како домашни лекови без препарати а вие сепак прашајте си во аптека :)
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Таква ти е кожата затоа што си ја одрала, па сега ќе ти фати коричка, па ќе се лупи....да не користиш веет ленти или премногу агресивно влечеш ?!?!
    Не ти требаат никакви скапи препарати туку бадемово или маслиново масло. Го има во сите аптеки за 80-100ден. Едноставно, после депилација намачкај се убаво за да ја смириш кожата. Испробано ;)
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Темава е малку стара ама советите се секогаш во мода :) и секогаш корисни. По депилација за да се избегне црвенило најдобро ти е да користиш чист гел од алое вера. Одлично смирува. Или пак масло од невен. Важи за депилација на било кое место, нозе, лице, раце.