1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да најдам партнерка за брак?

Дискусија во 'Сингл' започната од delta123, 14 март 2014.

  1. delta123

    delta123 Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Se naogam vo prilicno slozena i neprijatna situacija a se nadevam deka nema da dobijam neprimerni soveti od tinejeri ili od rani adolescenti tuku od priblizno moja vozrast ako voopsto gi ima zosto slucajno naidov na ovoj forum.Bas kako sto kazav i na naslovot e veruvajte nepodnoslivo cuvstvo vo koe veruvam deka istoto go mislat i drugite koi se soocuvaat so ovoj problem.Imam 35 god.i vo vrska so ova dobivam nedolicni komentari od moi prijateli i poznanici koi veke go resile toa prasanje deka za se sum vinoven samiot,deka nedovolno izleguvam.Koga barem malku ke gi izanaliziram nivnite soveti na objektiven nacin svakam deka mnogu raboti ne drzat,kako na primer za toa deka ne se trudam dovolno a jas vo prvata polovina mislam deka i premnogu se yrudam za nekoj na tie godini,solo izleguvanjata od cesti gi svedov na minimum zosto ne e lesno da izleguvas sam vo kafici pa zgora na se i tie se prepolni so nekoja nova generacija mladi ergeni i momi na koi im e vistinsko vreme da gi resat tie raboti na nekoi mesta kade izleguvaat luge na moi godini no koga ke te vidat deka si so namera da vlezes sam dve tri race ke ti se isprecat na vidikot pred da vlezes vnatre,pa taka mislam deka trudenjeto da se socijaliziras sto poveke i patem afirmiras,se kosi so ogranicuvanjeto na dvizenje sto kaj nas prerasna vo eden vid diskriminacija pa od odredeni i sadizam.Sakam da patuvam i odam po razni resorti preku leto so namera deka ke se ulovi nesto na strana no i tamu primetuvam deka poveke se preferira letuvanje vo parovi pa ostanuva samo da se pecam sam po plazite kako zmija na kamen i da se vratam isoncan kako crn panter.A i vo nervoza se smeam kako nekoi devojki se zalat deka ne mozat da najdat deckovci,pa kako ke najdat koga site se pavat nedopirlivi so toa sto tie pravat muabeti od kolegiumotmot i sl.a ne se ni svesni deka dosle mozebi da najdat nekogo ili da ja uvidat situacijata naokolu deka mbozebi ima nekoi so kogo moze dafff se stapi vo kontakt.Mislam detreba da se poaktivni i pohrabri vo toj pogled i ne velam deka treba sami da izleguvaat tuku da bidat posrdecni kon nekoi koi sakaat kontakt i smognale hrabrost da prekinat necii razgovor pa kakov i da e a ne da vikaat "zarem ne gledas deka pravime razgovor na samo"
     
  2. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    kako da najdam partnerka za brak

    Пред се Нова тема се отвара на македонски јазик! И се пишува на македонски!Прочитај правила!
     
  3. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    kako da najdam partnerka za brak

    Цвете, се надевам мислеше на латиница, освен ако не познаваш некој друг македонски јазик :) .

    Делта123, каде ти се пријателите? Зошто не излегуваш со нив?
     
  4. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    kako da najdam partnerka za brak

    Да де на кирилица :D
     
  5. delta123

    delta123 Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    kako da najdam partnerka za brak

    PRODOLZENIE: Samo kaj nas odbivanjeto na necija ponuda za zapoznavanje se smeta za vrvno dostignuvanje i zenstvenost a i ako toa bide so doza na ironija i humor se oddava slika pred drugarkite deka e prava zenska.Rabotam so nekolku kolegi o albanska nac.i pokraj mnogute stereotipi koi gi znaeme za niv vo delot za mazenje i zenenje se voshituvam.Kaj niv nemora covek da e prosetan ili natprosecna smisla za humor tuku ednostavno da e vraboten,so pristojno odnesuvanje i slicni tradicionalni raboti pa ne gledam deka nesto loso im odi tuku naprotiv,nemozam da cujam za razvodi,tuku samo za srekni mladi kolegi i koleski so sinovi i uste posrekni kolegi dedovci. Posle ova razmisluvam dali bracnata sostojba da ja spasuvam vo Albanija ili mozebi seuste moze da se najde normalna zena vo okolinava vo triesettite.......?
     
    На Космонаут и Goce35 им се допаѓа ова.
  6. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    59.784
    kako da najdam partnerka za brak

    Не мора да значи дека ако на Вашиот проблем одговорат луѓе кои што имаат помалку години, ги става во позиција на помалку искусни или помалку паметни од Вас.

    Ако барате љубов, а не само партнер, тогаш Вашивов пост мене ми звучи како некој си оглас за да привлечете некоја девојка.

    Конкретно за проблемот, не е доволно одење по кафичи и ресторани надевајќи се дека некоја ќе обрати внимание на Вас. Љубовта не се бара со лупа, самата си доаѓа. Таквите работи не може да се „наместат“. Какво искуство сте имале до сега на љубовен план? Што велат за Вас блиските? Можеби ако им обратите доволно внимание на нивните совети, тогаш ќе сфатите што не е во ред.
    Можеби сте повлечен тип, па иако излегувате често, не оставате впечаток дека во Вашиот живот има место за девојка. Жените најчесто сакаат сигурност, човек што ќе ги почитува пред се` и нема да им ја крати слободата, посебно девојките кои што се накај 30тата година од животот. Сакаат човек кој што ќе ги насмее, со кој ќе им биде пријатно. Парите се битни секако, ама со постојано повторување на „имам ова“, „сум бил ваму и таму“ не се остава пријатен впечаток. Таквите работи само преку нормален разговор кој што нема да звучи како фалење.

    Како и да е, мој најдобронамерен совет до Вас е да прекинете да барате, така само повеќе ќе се фрустрирате. Излегувајте, трудете се да оставите добар впечаток, бидете забавен и интересен пред се`, на таквите мажи повеќето им обрнуваат внимание.

    Секое добро!
     
    На Herrera и Spidy им се допаѓа ова.
  7. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    kako da najdam partnerka za brak

    зарем немаш круг на пријатели, комшија, роднина незнам било што за да излезе на кафе или слично, јас по сето ова разбрав како да сакаш да ти падне од небо партнерка за брак, без навреда но стварно е малце чудно да излезеш сам и да очекуваш дека ке се залепат еден куп девојки, или пак обратно. Кога на пример јас ке видам дека седи некој сам на шанк во некој кафич и разгледува околу, неизгледа баш пријатно, или пак ми делува како да има потреба да биде сам или сама. Девојките не се прават недопирливи но не се ни лесни да речам девојки па со секој што ке го сретнат да разврзуваат муабет по градските локали. И ако се со друштво и им се убаци во муабетот непознат минувач мислам и дека е нормално да ти рече "zarem ne gledas deka pravime razgovor na samo" како што сам пиша. Мислам дека имаш барем еден пријател или роднина со кој што не можеш да изллагаш и да запознаваш нови луге, од дома седење нема да најдеш партнерка за брак освен ако нечекаш со стројници некоја.
     
  8. delta123

    delta123 Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    kako da najdam partnerka za brak

    Fala mn.za sovetot mislam deka e krajno dobronameren i vredi nesto da se ispocituva.no ne sekogas vo brak stapuvaat lugeto koi se natprosecno inteligentni ili da mislime vo detali sto im treba na zenite sto na mazite kako da se odnesuvame so celna grupa od dvaesettite od triesettite,bodylanguage vakov takov i slicni finesi.mislam deka seto toa e generaliziranje.mislam deka problemot deka e kako prvo normalno kaj mene no i kaj drugite koi ne ja sfakaat duhovnata dimenzija na brakot tuku se sfakaat sebesi kako seksualni objekti na koi im trebaat razni predigri i sl.a ne kako reproduktivni objekti ili barem spoj na obete.pozdrav do tebe.
     
  9. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    59.784
    kako da najdam partnerka za brak

    Епа да Ви кажам ми требаше три пати да го препрочитам ова за да разберам што сте напишале. Сигурно вака не се изразувате во живо, нели? Ако ви е јасно во што е проблемот, можете да го решите. Да се биде со некој ради секс и репродукција е малку застарено, поготово второво. Ниту една девојка не би сакала да биде со некој само ради репродукција. Па луѓе сме, тоа не одделува од останатите животни!
    Преиспитајте се себе си, возрасен маж како Вас би требало да биде свесен за состојбата во која се наоѓа и што довело до тоа. Можеби консултација со стручно лице ќе Ви помогне.
    Сметам дека гледате од грешна перспектива на работите. Можеби сте биле повреден порано, па поради тоа сега се плашите да се отворите за нова љубов.
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    kako da najdam partnerka za brak

    Според досега напишаното, и твоите ставови, мислам дека најдобро е да си порачаш една жена од Албанија :) .
     
    На Bozica1980, LittlePinky, kim.k и 4 други им се допаѓа ова.
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    kako da najdam partnerka za brak

    Твоето мислење го сфаќам како очаен крик за потреба од брак.Искрено,до сега не сум слушнала или прочитала мислење од дечко да биде толку разочаран поради својот соло-љубовен стасус како твојот пост.
    Ништо не е изгубено и трагично.Секој сам треба да ја бара среќата.Излегувањата и контактите со другите се места за нови запознавања и дружење.Сигурно ситуацијата не е толку безизлезна колку што тебе ти изгледа.Не верувам дека немаш ниту еден пријател или роднина со кој би излегол.За некои работи да се случат треба да помине време и не е тоа како што ние сме замислиле или посакуваме да биде.Секој има своја среќа.Биди стрплив и верувај во себе дека ќе ја пронајдеш љубовта.
    Јас имам 36 год. и не сум во брак.Имам 2,5 год.врска со човек кој потполно ме прави среќна.Но,претходно долго време бев соло и не сум размислувала песимистички на оваа тема.Јас сум премногу ладна и затворена личност и не очекував дека некој може да ме затопли емотивно.Тој многу се трудеше и на моменти кога ќе се навратам на почетокот сфаќам дека потребно е да вложите за да добиете повратна реакција.Мојава љубовна приказна нека ти биде поука.Ти посакувам среќа.
     
  12. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    59.784
    kako da najdam partnerka za brak

    Е баш, таму одат по порачка. Доволно е да платиш некоја илјадарка (во евра) и ќе добиеш жена со се` фамилија и ќе си живеете среќно засекогаш! ;)
     
    На Nezna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    kako da najdam partnerka za brak

    хахаха од Пустец, 200 евра си ја бира каква сака :D
     
  14. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    kako da najdam partnerka za brak

    Мислам дека ова со Пустец и не ми се допадна баш,таму живее МК население кое е на работ на своjот оостанок, но со оглед на актуелните случки со СУБВЕНЦИИ ЗА БРАЧНИ ПАРОВИ и невести кои поjма немаат од МК jазик увезени од Ал или Рус. Мислам дека Delta123 треба да пидразмисли.
    И аj Делта биди искрен,се зачлени на женски форум и си отвори тема Сериозна врска.и брак...имам 35години.....АJ КАЖИ КОЛКУ ПОРАКИ ЛП ОЧЕКУВАШЕ ДЕНЕС?! Па ова се финти прозирни
     
    На Космонаут и tessie им се допаѓа ова.
  15. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    59.784
    kako da najdam partnerka za brak

    Истово го помислив!
     
  16. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    kako da najdam partnerka za brak

    Оваа тема ми е доста актуелнаденовиве и со огромно чудење ги гледам оние сироти луге кои одат да си купат жена па уште и се сликаат да им го видиме срамот, наместо да се покријат со уши, и да кутат.
    Според мене не е проблемот ниту живеење на село, ниту тоа девојките дека несакале да живеат на село..... Проблемот е во нив, тие незнаат прво да се однесуваат со девојката а потоа нив ги обвинуваат затоа што остануваат сами. Оти ако има сиромашни дечковци слетствено на тоа и има сиромашни девојки кои растеле во слични услови и нема да биде проблем да се земат, но овие поима немаат ниту како да пријдат на девојка а да не зборувам да се средат и слично.

    Доколку ви фаќа тоа црпката и на Монт Еверест, да живеете ќе најдете некоја која ќе ве сака и со леснотија ќе прифати да се качи и на највисокиот врв за да биде со вас.
    Неверувам дека дури и во селата, се проблем условите, доколку сака може да има пристојни услови за живот во кој со задоволство би живееле многу девојки. Се научиле само да ги обвинуваат девојките дека барале мажи со пари, не е точно, девојките бараат многу малку, само внимание и убав збор. Арно ама кој ќе го каже тој убав збор, некој што цел ден безделничи пред коперација, читај продавница? Некој кој се бања и бричи 1 месечно?

    Не драги мои, проблемот не е во девојките, ниту во државата туку во вашата неспособност. Јас на тие не би им ни дала да имаат жена, затоа што и не заслужуваат.
    Во денешно време да неможеш да најдеш девојка/жена треба да си навистина талент.
    Што се однесува до типов што ја отворил темата, да се потруди грешката зошто неможе да најде девојка да ја побара во себе а не во девојките.
     
    На Mermaid90 и confused им се допаѓа ова.
  17. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    kako da najdam partnerka za brak

    Ако успеа мене на форум да ми изгледаш крајно очајно, како ли па изгледаш во живо се прашувам? Напиша пост, полн со очај и критики упатени на женска сметка. Ни кажа какви се жените денес, ама не спомна ништо за мажите. Па се си викам ова да не е твојот проблем?! Ти си супер, жените не чинат, ама од некоја причина си сеуште сам. Размисли малце подлабоко. Не може СИТЕ жени на кои ќе им пријдеш да те одбијат. Ако те одбиваат многу е веројатно пристапот да ти е погрешен. Не треба да си убав, треба да имаш во главата.
    Кои се тие традиционални „работи“ кои албанките ги имаат, а македонките не? На што мислиш конкретно? Очекуваш дека после брак жената треба да се откаже од животот кој го имала пред тоа? Да стане послушна домаќинка и машина за пород? Не во 21 век пријателче, не. ;)
    Спомна дека 2-3 раце ти се испречувале кога решиш да излезеш сам. Ма немој. Кој тоа, каде? Ако се десило во еден кафич, смени го кафичот. Ако се десило навечер, има и дневни излегувања.
    По муабетов, тебе сите ти се криви, освен ти самиот. Тука лежи зајакот пријателче. Поработи на себе, преиспитај си ги критериумите.
    Се најдобро, поздрав
     
    На tessie и Nezna28 им се допаѓа ова.
  18. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    kako da najdam partnerka za brak

    Па ни мање ни више одма за брак! :D Ако гледаш дека на твои 35 години (како што видов на профилот) не можеш да си одржиш врска тогаш мислам дека не е до жените, туку е до тебе. Според твоето мислење битно ти е само да си најдеш некоја колку да не останеш сам, па убаво ти предложиле чим ти се свиѓа како функционираат албанските бракови па што чекаш бе купи си некоја и бидете си совршено среќни. И ете се гледа дека годините сепак не се секогаш мерило за памет, пошо изгледа понижувачки ќе ти беше да добиеш совет од тинејџер ;)
     
    На LittlePinky, Nezna28, SV1911 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. GentlemansChoice

    GentlemansChoice Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    29
    kako da najdam partnerka za brak

    Се чудам како првичниот пост премина од прашање и потреба од помош, во критичко мислење, стереотипи и предрасуди. Да го формулираше поинаку, можеби и ќе му помогнеше некој.
     
    На RedWine и tessie им се допаѓа ова.
  20. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    kako da najdam partnerka za brak

    Човекот мака има,вие се зезате да си купи сопруга од Албанија,го карате зашто пишувал на латиница,и слично...
    Може и има скриени намери,не викам не ама луѓе кои сме па ние па да му судиме и да претпоставуваме дека го напишал намерно ова за да му пишуваат ЛП...


    Делта,убаво ти кажа Поента не е се така трагично како што мислиш дека е.Имаш 35 години да,но незнаеш кога среќата ќе ти се насмевне.Пробај да оформиш некое ново пријателство на крај краева ако твоите другари се женети сите веќе претпоставувам по твојот пост, и повеќе се со жените отколку што излегуваат.
    Сигурна сум дека познаваш некој, колега роднина комшија што не е женет сеуште и што излегува, со кој што можеш да почнеш дружба.
    Пробај да не бидеш толку разочаран и песимистичен не е се така црно колку што ти изгледа сигурна сум.