1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да ја исправам косата без да ја оштетам?

Дискусија во 'Коса' започната од the-girl99, 22 февруари 2012.

  1. the-girl99

    the-girl99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво!!
    Имам доста убава природна и виткана коса и секој ден си правам различни фрисурички со неа,но би сакала и малку да сменам со тоа што ке ја исправам.Но сум се обидела многу пати со пегла и многу ми е оштетена :( :worried: После ке ми требаат недели за да и го вратам сјајот кој го имам!!Ве молам ако знаете некој спреј или нешто друго кажете ми :)
     
  2. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    Па мислам дека со фенирањето помалце ја гориш косата него ли со преса, и има поубав изглед. Сега не дека фенот не ја гори, но не како пресата. И барем побујна ќе ти е(ако имаш слаба) :) Јас избегавам преса зошто ем одма ми се мрси ем како сплескана ми е, плус и МНОГУ изгорена... Фенчето четката и бркај работа :) Пробај, па ќе кажеш... :)
     
    На the-girl99 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Пробај со регенератор од нивеа за исправање на косата.Јас имам брановидна коса и колку толку ја исправа :) Сега нормално не е права како со пегла ама сепак е ок:))
     
    На the-girl99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Фенирај ја, ама не кога ти е мокра, туку влажна.
    Значи, откако ќе ја измиеш држи ја некое време во пешкир, а потоа со фен и не користи пегла потоа.
    Друг начин нема :)
     
    На the-girl99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    пробај со некој спреј за заштита на косата од горење, и јас имам вртена коса го користам овој од авон, не ја уништува косата при пеглање, побарај и од други фирми сигурно имаат такви продукти
     

    Прикачени фајлови:

    На the-girl99 и Nedzhla им се допаѓа ова.
  6. Minareli

    Minareli Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    19
    Има од нивеа регенератор за исправување на коста. Јас го користам и многу ми помага! :D :D :D
     
  7. the-girl99

    the-girl99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Каде ги наоѓате спрејовите??Ги барав во поголемите маркети но ги нема :( :?:
     
  8. mrslipgloss

    mrslipgloss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Јас исто така го користам спрејот за заштита на косата од горење од Авон и сум многу задоволна! Исто така овој спеј и ти помага полесно да ја обликуваш косата.Купи го не е многу скап а вреди :D
     
  9. mrslipgloss

    mrslipgloss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Јас исто така го користам спрејот за заштита на косата од горење од Авон и сум многу задоволна! Исто така овој спеј и ти помага полесно да ја обликуваш косата.Купи го не е многу скап а вреди :D
     
  10. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.572
    Пол:
    Женски
    Искачам од дома-убава права исфенирана коса,доагам дома-пајажина у глава :envy: :envy: :envy: уште па ако е влажно и врнело no comment
    Иначе да не бидам офф топик и ја порано ја пеглав ама џабе само горење и расцветани врвови коа пак после некое време ми беше исто ко да не сум ја пеглала, па сеа ја фенирам пошо демек не се горела толку мада пак некако исто ми расцветува.Така да мој совет боље фен него пегла и нема безболен начин за исправање како и да е ке ја оштетиш али због лепота тоа е ке си трпи косата :D :D
    Им завидувам на оние девојки со прачка рамна коса што се ! :D :D
     
  11. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    ^^^ А тие девојки ти завидуваат тебе на витканата коса. Секогаш е така.

    Јас затоа научив да си ја сакам и природно виткана и пеглана.

    Не постои начин да се исправи косата без оштетување, затоа што косата од се реагира, дури и од ветер и сонце. Ама секако дека може да се намали оштетувањето. Јас кога ја исправувам прво ја фенирам, а потоа и ја пеглам, ама и ставам силиконски капки, спрејови, при бањање маски и слично.

    Се оштетува, ама малку повеќе од што при нормални услови би се оштетила. И си ја шишам поредовно, по сантиметар до два и така некако си ја одржувам нит предолга нит прекратка. :)
     
  12. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428