1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од lenkich, 4 декември 2013.

  1. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    На испитувањата во 12та недела ми излезе кандида. Знам дека не е премногу страшна, но подобро е кога ја немаш. Немам ни чешање ни црвенило, но белото перење ми е погусто и со неприродно жолта боја. Докторката ми рече за сега да не преземаме ништо, освен ако јас самата сакам да пијам едни таблети ( заборавив како се викаа). Исто ми рече да не се мачкам со кантарионово масло, бидејќи помагало за разбножување на кандидата. Како се соочивте вие што имавте сличен проблем? Фала ви однапред :)
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И јас имам бела течност одвреме навреме и сега сум на 10ти па ќе кажам да видам што ќе ми каже.Ама јас правев микробиолошки брисеви и немав ништо. Како те прегледа тебе??
     
  3. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Исто со земање на микобиолошки брисеви вагинално. Во 12та недела се прави и пап ама јас брзо имав направено, па затоа немаше потреба. Сега секретот на моменти ми е жолт, немам никаво чешање или иритација, но наодот си најде габа :) ме нервира самата помисла. Освен понекогаш измивање со камилица и редовна хигиена, по некој чај од брусница, незнам што да преземам
     
  4. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    А Cacuvche штом на микробиолошките немаше ништо, тогаш и нема ништо. Белото перење кај трудниците ми се чини вообичаено е поспецифично заради промените што настанале
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.915
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    И јас имав кандида во бременоста. Ја имав и пред тоа. Гинекологот ми препиша вагиналети Нео-Пенотран Форте и Кансен. Вагиналетите ми помогнаа. Откако се породив, кандидата ја снема.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079

    вагиналети канестен, и после кај 8 месец ми се јави и чешање па сама зедов канестен крема. И по породувањето исчезна , бидејки се чистиш.
     
  7. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Епа ќе видам докторката како ќе кажи. По се изгледа вагиналетите не ми бегаат :) само ми е чудно дека немам некако големи симптоми. само бојата на белото перење ми е променета, а од чешање ни ч нема
     
  8. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7
    Bremena sum 8 mesec i imam kandida cela bremenost. Ginekologot veli se e ok ne e nisto strasno, megjutoa zemav za sekoj slucaj poliginaks vaginaleti. I soprugot prifati od mene, ima crvenilo i nekoi mali brumcinja. Dali imate iskustvo nekoe so kandida kaj maskite, dali moze da koristi kanesten mast?
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.365
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Односи строго со кондом инаку џабе канестен нонстоп ке си ја префрлате еден на друг кандидата
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Jas ja imam na bris od vagina. Stavam vagisan ama ne zabelezuvam podobruvanje. Bezbeden li e kanesten mast?
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.148
    Најдобро е со гинекологот да се консултираш и он да ти го потврди истото, но да, безбеден е.
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Маста е за надворешна употреба и секогаш е најдобро во комбинација со вагиналети да се користи. Знам дека се безбедни Полигинакс и Гинодактарин во бременост и се ептееен ефикасни, дури и сега само тие ги користам по потреба. Консултирај си се со докторот пред да земеш други, прашај го за овие.
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    I jas imav kandida vo vtorata bremenost , a i sporugot ja prifati , isto imase ceshanje i crveni brumcinja . Doktorot mene mi dade vaginaleti , neznam kako se vikaa , ama bea samo za tri dena ( tri vaginaleti bea ) , a za soprugot mi preporaca kanesten mast da stava . Posle edna nedela od terapijata imav zakazano mikrobioloski , koj izleze cist . Za sekoj slucaj , nie pak po sovet na doktorot prodolzivme so kanestenot , dodeka ne ni zavrsi , na slednite konsultacii mi rekoa deka nema potreba da koristime mast vekje . Odnosi nemavme za vreme na lekuvanjeto , isto po sovet na doktorot .
     
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Имам дома гинодактарин баш ќе го прашам др. кога ќе одам во среда дали смеам. На нив пишува дека не се користат во прво тромесечие. Јас сум веќе второ, ама мора да си прашам прво.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Јас имам кандида, на брисеви немаше ништо, ама белопрање имам и сега ставам микорил вагиналети. Одвратни се за ставање, ама што е тука е, се за бебушите.
    Мислам дека во зависност од состојбата одредуваат кои вагиналети.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Мене ми рекоа канестен вагиналети. Јас имам кандида и на вагинален и на цервикален брис, уште пред да останам трудна, што не сум пробала, не можам да ја излечам. А симптоми никакви немам.
     
    На ShtruMfeticka и thelittle17 им се допаѓа ова.
  17. ana89d

    ana89d Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    7

    Во упатството на Полигинаксот пишува дека не се препорачува за време на бременост и доење. Затоа земав Канестен 3 вагиналети, тие не се дозволени само во првото тромесечие, според упатвртвото исто.
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Затоа само по консултација со гинеколог. Јас ги користев, но имав и нормална бременост.
     
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Двa пaти дo сегa кoристев пoлигинaкс. Акo ги дaвa гинекoлoг знaчи мoже, без oглед нa упaтствoтo.
     
  20. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Здраво на сите, имам едно прашање: дали сте имале искуство со кандида во бременоста (2. трисеместар), како сте ја откриле и како сте се лекувале? Мене денес на преглед преку мокрача со лентите ми рекоа дека имам кандида, па да земам вагиналетки и крем три дена. Ми е мисла што немам баш никакви симптоми, мокрачата ја дадов попладне оскудна беше и не ми е сигурно колку е тој тест достоверен? Пред една недела правев тест во лабораторија крв и мокрача, се беше чисто. Може ли воопшто кандида да се открие преку мокрача, јас мислев преку вагинален брис.. Не знам што да правам :) дополнителни испитувања не се нафатија да ми направат, не знам дали да инсистирам, и на што. Дали е штетно да ги земам лекарствата ако всушност ништо не ми е? Во странство сум и затоа е се потешко. Фала ви!!