1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клиники и цени за абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Pocahontask, 17 април 2013.

  1. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Сега ли дозна дека си бремена?
    Порано нели знаеше, за порано да го завршеше ова.
    Не се мешам но 16 та недела не е малку и убаво би било да си свесна што би те очекувало со абортусот/раѓањето на мртов плод. И животот со човекот кој би бил хорор. Стварно во тешка ситуација си, но мораш брзо да ја средиш. Размисли си убаво, те молам:hug:
     
    На bibiiii и Kaetana им се допаѓа ова.
  2. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Убаво објаснаа членките со индукција ке го родиш вејќе умртвено. Тоа е и на приватна и на државна клиника,разликата е во цената што точно никој не ја знае затоа што си оди по динагноза.
    Не ме интересира твојот приватен живот,ни одлуката но 16 недели да си бремена,и на 16тата да ти текне дека сакаш да аботортираш,или добиваш ретко или се двоумиш доволно долго.
    Како мајка на две деца сигурно знаеш како е да си бремена. Ризик е и за тебе пред се.
     
    На Lostinparadise и Kaetana им се допаѓа ова.
  3. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    Никој не ја малтретира тоа е нејзин избор праша како е за да абортира само и објаснавме дека не може киретража него треба да и го умртват плодот па да го роди,поната си е нејзино секоја жена има право на свој избор и да го задржи не мора да биде со мажот и да го гледа,кога е психопат.Јас незнам дали има можност и дали има родители кој ќе ја подржаваат да го гледа,секој со својата мака.
     
    На B@nce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Не за тебе, други и рекоа "роди си го, можеш да го износи, не го абортирај, јас не би го абортирала никогаш".
    Значи не.
    Таквите мислења за себе може да си ги чуваат.
     
    На Lianna Anna, Anomis11, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Извини сега гледам...15мин трае те држат уште 1 час после тоа и дома те пуштаат.На контрола кај матичен гинеколог,ептен ако има нешто кај него идеш.
     
  6. Cjuttt

    Cjuttt Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    dali nekoj ima praveno abortus vo stip i koj mislite deka e najdobar ?
     
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Органџиски е најдобар во Македонија, а мислам има ординација во Штип, провери на интернет на неговата страница има и ценовник.
     
  8. Cjuttt

    Cjuttt Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    da ama dali tamu pravat abortus bi trebalo neli
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Подобар избор ти е некаде на клиника или Систина со целосна анестезија.Овде ке добиеш локална ако воопшто прават.
     
  10. Orfidea

    Orfidea Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2019
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Zdravo, trudna sum 6ta nedela ama vo sakusot nema embrion, mi preporacuvaat kiretaza vo gak, dali moze da spodelite iskustva, i kolku bi me kostalo?
     
  11. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    За на гак незнам да ти кажам , а за систина јас два пати имав правено 11000 или 10000 ме кошташе за една киретажа,
    истиот случај бев и јас со втората бременост, во систина ме чистеа со целосна анестезија и вакум без гребење на матката. кај мене имаше 6 месеци разлика помеѓу двете киретажи. тешко е знам и тоа многу, знам како ти е поминав два пати низ тој пекол. ти посакувам побрзо да се опоравиш и за 4-5 месеци да имаш веќе успешна бременост. :hug::hug::hug:
     
    На Anomis11 и Orfidea им се допаѓа ова.
  12. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    774
    Допаѓања:
    1.210
    Пол:
    Женски
    ако доктор ти кажал дека треба да направиш абортус во тој случај не се плаќа ништо,а доколку е по твоја сопствена волја тогаш мислам дека околу 6-7000,колку што сум читала овде.
     
  13. Majjuska

    Majjuska Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo..izvinete sakav samo ako mozi za pomos da prasam.. Bremena sum vo10 nedela ..Ali sakam da napravam kiretaza kaj privaten doktor..dali postoi nekoj fatalen rizik..posto doktor kako doktor nikogas ne kazuva vistina samo parite da ti GI zemat..ve molam za pomoS :(
     
  14. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Па секоја киретажа е ризик, во секој случај чим си решена отиди по приватните клиники и тие ќе ти објаснат.
     
    На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Majjuska

    Majjuska Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Znam deka normalno postoi rizik..Ali mnogu sum uplasena posto vo drzavna klinika mi rekoja ne se nafajkat na kiretaza..a na privatno se nafajkat..I plus vaka niz internet stranici citav deka mozelo do 12 nedela da se izvrsi kiretaza..neznam ni sto da mislam I sto da pravam..sekoj doktor razlicno kazva
     
  16. Majjuska

    Majjuska Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo..izvinete sakav da ve zamolam ako nekoja od Vas IMA abortirno da mi kazi dali postojat fatalni greski..jas sum bremena 10 nedeli I 3 dena..pa vo drzavna klinika ne se nafajkale doktorite na kiretaza..a privatnicite se nafajkat..neznam so da pravam..tolku mnogu e rizicno?? Sekoj razlicno kazva da neznajs vo koj doktor da vervas :(
     
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Ризикот е ист, и за тие што абортираат по нивен избор и за тие за жал што мораат да поминат низ тоа без да сакаат.
    Незнам зошто на клиника не се нафаќаат , но на приватно секако ке ти ја објаснат процедурата каква и да е,сепак се работи за 10та недела.
    А за последици и ризик фактори неможе никој да ти потврди ни самиот доктор сепак е процедура која се работи на слепо,и после киретажата се прави контролно ехо да се види каква е матката.
    Обично прават вакум киретажа. Барем мене таква ми правеа. Последици немам
     
    На Martka и Majjuska им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.737
    Не читај статистики по форуми, закажи кај асален доктор - не знам од каде си, но сигурно во близина имаш некоја клиника.
    Шансите за лош исход секаде и при секоја интервенција постојат.

    Ако не сакаш да раѓаш и сакаш да абортираш и си сигурна во тоа, абортирај.
    И при пораѓај има ризици.
    Нема интервенција 100% безбедна.
     
    На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Majjuska

    Majjuska Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Od bitola sum..privatnata doktorka mi se nafajka ali so lokalna anestezija kaj NEA vo ordinacija...znam deka sekako postoi rizik..jas pred 9 godini kaj istata doktorka napraviv kiretaza Ali bev 4 nedela ..Sega imam dve rodeno..ne bi sakala uste edno...mene mie deka sum 10 nedela da ne mi se sluci mene nesto skroz fatalno..:(
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    А матичната докторка што кажува? Ја спомнуваш приватната но дали таа ти го кажала податокот дека во државна клиника не се нафаќаат? Колку што знам до 12 недела е законска таа процедура, нема зошто да одбијат.
     
    На Majjuska и CameliaMiller им се допаѓа ова.