1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога почнавте да кажувате дека сте бремена?

Дискусија во 'Бременост' започната од sunnygirl, 14 февруари 2011.

  1. sunnygirl

    sunnygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    19
    Разгледав и не најдов ваква или слична тема.
    Моментално читам една книга (белетристика) и во неа има една докторка што ја советува сопствената сестра да почека и да им кажува на луѓето дека е бремена дури после 3ти месец.
    Што мислите вие за тоа? Кога вие почнавте да кажувате дека сте бремени?
     
  2. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Па велат дека првите три месеци се најризични за спонтан абортус, па демек затоа и обично кажуваат откако ќе помине тој период. Не за друго, имав другарка сите дознаа дека е бремена кога беше втор месец, а во трет имаше спонтан, и вика дека неверојатно мачно и било што сите очекувале да им објаснува што и како се случило и дека подобро ќе било да знаеле само најблиските. Можеби затоа. Инаку, јас па и не кажував нешто посебно. :D Па не се крие тоа, кај и да е, сите ќе забележат. Први знаеја најблиските другар и другарка, уште кога дознав јас, дури подоцна им кажавме на родителите, кога помина третиот месец, само за да не се секираат ако се случи нешто. Другите сами гледаа, навистина не објаснував многу многу. И онака кај нас народот е таков, ако те видат и со најмало меше, веднаш прашуваат „Да не има нешто ново?“ :D
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    По некое непишано правило, поради причините опишани од членот над мене, докторите препорачуваат додека да се помине 12та недела да не се кажува наоколу (секако на најблиските само).
    Но јас не можев да издржам толку :D уште само што ми ја потврдија бременоста си кажав на другарките, на најблиските роднини, на колеги на работа (морав на работа да кажам, за да избегнам потешка физичка работа). Ама го знаете македонскиот синдром, од еден човек, цело село ќе разбере :D па така и беше кај мене.
    Ама ич не ми е гајле за тоа, секако нема да го кријам стомакот.
    А за втора бременост, здрави и живи, ќе почекам малку за објавување на бременоста.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Кога ми потврдија бременост, кажав само на најблиските (добро, вклучив и уште два-тројца тука што не ми се толку блиски, да не речам крвно поврзани). И на сите им кажав дека не сакам да се зборува наоколу, барем додека не поминат првите три месеци. Ама ни после тоа не трубев многу, многу наоколу, иако сите забележаа дека кај мене има промени (ама не стомакот :) ). А кога почна да ми расте стомачето нагло, некаде околу 6 месец, е тогаш веќе нема зошто да кријам. Искрено, мислам дека е тоа моја работа, и иако нема ништо лошо во тоа таа радост да се споделува со други, сепак, се работи за мене и мојата приватност.
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.818
    Допаѓања:
    102.662
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Да и јас сум слушнала дека не се кажува одма за бременоста ама јас и мм неможевме да издржиме и одма кажавме на нашите родители :lol: Мајка ми ми кажа да поминат 2 месеца па ке рече на другите а пак свекрва ми одма почна да кажува на другите така да..сите знаеа :lol:
     
  6. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    3.845
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Мислам дека најпаметно е да не се кажува до 3 мес. Мене првата бременост ми беше со абортус, јас не кажав на никој, освен на најблиските. Бидејќи сум мажена во др.место никој од тука не знае дека сум имала абортус, за разлика од дома каде сестра ми на кажала на дечкото и веста се рашири наоколу. Мислам дека таа работа е приватна и не треба одма да се кажува наоколу. За втората бременост одма кажав само на мајка ми , а сестра ми ја замолив да не кажува веднаш. После 3 мес. сите дознаа.
     
  7. Lajt

    Lajt Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Јас здравје да останам бремена,за тоа ќе знаат само најблиските т.е. тесното семејство на мм и моето семејство.Никако ваква работа не треба да се шири на знаени и незнаени па дури и да поминат тие критични 3 месеци.Дури кога ќе ми се познава мешето,тогаш ќе кажам,а пред тоа никако.
     
  8. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Jас денот кога дознав дома на сите му кажав,чичковци,стрини,мислам и онака тие најблиски ми беа :lol: покасно и на другите,сепак и јас сум слушнала дека не се кажува до 3 месеци
    а јас,ај да не бидам оффтопик,ке кажам на кратко,мене ми згреши гинекологот,ми рече мртов ти е плодот,и си велев што морав на сите да му кажувам ;( ама на крај пак испадна супер
     
  9. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    само што го направив тестот одма по 3 минути :D :D :D
     
    На Kikica^, ddevojce, Forko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    Јас се уште немам кажано дека сум бремена-освен свршеникот и мајка ми не знае никој друг,нека помине третиот месец,па ке кажам,само нека биде се во ред
     
  11. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    откако ми потврди докторот дека се е во ред со плодот кој ќе ме праша што има ново си кажувам нема потреба да кријам
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Кога почнавте да кажувате дека сте бремена

    До 7 мата недела знавме само јас и сопругот, бидејќи сакавме да се увериме дека се е ок со плодот, после им кажавме на сите.До 5 та недела ни јас не знаев дека сум трудна, бидејќи се обидувавме од претходно па мислев дека онака ми доцни :)
     
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Само на дечко ми и најдобрата другарка им кажав одма . На мајками неколку дена покасно се израдува жената и одма му пренела на братми... ИнаЧе не планирам да кажувам се до 3 месец додека сум сигурна дека е се во ред :D
     
  14. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Моето мислење е дека треба да се каже веднаш,мислам па сега зависи и ситуацијата,незнам можеби некој треба да крие..од кај да знам..јас уште не бев сигурна се јавив на мама... :D :D :D ,и заклопив слушалка и си велам: Чекај што лажам жената,а ако не сум бремена???? :?: :?: :?: ...Ај викам ќе почекам да видам...и оп не сум ја излажала :)))
     
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Хм ако им кажам одма на сите после недај боже нешто не е во ред и се слуЧи нешто треба на сите да им објаснувам . Така да до 3 месец додека не се осигурам дека стварно се е во ред тогаш :)
     
  16. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Добро мислам на сите не,но на поблиските мислам дека нема причина да се крие нели ???
    П.С. Не ги сметам комшиите!!!!
     
  17. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas za prvata bremenost doznav vo 4 nedela i i kazav na svekrva mi, majka mi pa sestra mi i taka pobliski...i kraj na 5ta nedela imav spontan. :(
    sega sum pocetok na 6ta nedela i znaeme samo jas i maz mi...si velam na bliskite da mu kazam onamu kaj 10 nedela, a mozi i 12 ta da ja pocekam

    pozdrav
     
  18. emi11

    emi11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    ne sme da se kazuva do 4 mesec dodeka bebeto ne dobe dusa a sad Boga najdobro
     
  19. MissGlamourazzi

    MissGlamourazzi Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    поради тоа што веќе сте биле бремени,сакам да ви поставам едно прашање..дали имавте некаква белузлава течност во деновите кога ви каснеше менструацијата и дали чувствувате некаки тапи болки во стомакот? јас имам такви привремени слаби болки што досега не сум ги имала пред менструација туку одкога ке ја добијам,плус ми касни три дена што никојпат ми се нема случено,досега секогаш ми е била точна, и преднеколу дена ми се матеше:(((се плашам дека сум бремена:(
     
  20. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    јас на мм на најблиските им кажав одма.. а на другите дури сега кога веќе почна да се позава само ме прашуваат дали сум трудна кажувам да и тоа е тоа :)