1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. Kalabala

    Kalabala Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Јас ќе се оперирам кај др Игор наредна недела. Може да ми кажеш како помина? Колку време лежеше во болница? Многу ли боли вадењето на тампони сите што ме плашат со тоа? Фала ти :)
    Инаку докторот е многу љубезен и фин, се надевам исто толку и стручен.
     
    На Medelyne_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Principessa98

    Principessa98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Odlicno. Personalot e prefin. Odelenieto e super, novo e se. Doktorot e ednostavno umetnik. Vadenjeto na tamponi voopsto ne e strasno, kako sto site preuvelicuvaaat. Ti posakuvam sreka, da znaes vo pravi raci si. Pozdrav nogo
     
    На Kalabala му/ѝ се допаѓа ова.
  3. artade

    artade Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    поминаа веке 3 месеци од операција кај др копачева , дали е нормално уште да имам проблеми со носот , уште од едната страна не дишам како од левата ноздра ,и не ми е баш прав носов , а во предниот дел ништо не направи естетски само коската ја намести пошто скршен ми бил носот ,незнам што колку време вака а се плашам да не ми остане вака засекогаш И искрено незнам што докторка да не направи ни снимка ни контрола
     
  4. prijatel

    prijatel Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Не сакам да те разочарам , ама познавајќи како работи таа по се изгледа така ќе ти остане , и биди среќна што не ти чепкалка многу естетски зошто кај мене има фатални грешки што се сомневам дека со др.корекција можам да ги решам.
    Треба да се собереме сите што таа ги оперирала и да ја тужиме зошто нема пациент на кој му го погодила носот ниту естетски ниту функционално.
    Го пишувам ова за да не се затфркне уште некој кај неа , зошто мене лично животот ми го упропасти , сега сум спремна и 3000 € да дадам за секундарна корекција само се плашам дека ова што ми го направи може да се корегира.
    И БЕГАЈТЕ ПОДАЛЕКУ ОД КОПАЧЕВА
     
    На Schneewitchen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kalabala

    Kalabala Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Женски јас само што се оперирав кај др Игор Пеев, пред два саати се разбудив. Болки немам ВООПШТО, а немам ни модрици ни оток сега за сега. Да знаев дека вака ич не боли, одамна ќе си го средев носот, ама пусти страв....ќе пишам за една недела каков е резултатот :)
     
    На Eka 11 и dc15 им се допаѓа ова.
  6. Eka 11

    Eka 11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Milo mi e taka bese i kaj mene nikakvi bolki ni otoci pusti slika koga ke ti go izvadat gipsot❤️
     
    На Kalabala му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MarijanaKolevska

    MarijanaKolevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2019
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    343
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki...sakam da ve prasam za dr.Jane Netkovski..kolku vreme se ceka za redovna estetska operacija kaj nego? I kako ste zadovolni od nego?
     
  8. artade

    artade Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme mozete da dishete normalno posle operacija , poshto veke 4 meseci pominaja sushte disham poteshko od ednata nozdra samo.(pred operacija mn polesno dishev sega veke i preku den mi e zatnata )..i plus mi ima napraveno dupka mala i tolku mi smeta vo disenje ,pravi zvuci ,slobodno mozam pirs da si stavam, ne se zatvara nikako ..
     
  9. Kalina_E

    Kalina_E Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi e zal sto ke te razocaram no vednas posle vadenjeto na tamponite posle operacija najmnogu do 4 dena se pocnuva so normalno disenje na nos. Sepak 6 meseci e period koga nosot se oporavuva celosno.
    Pretpostavuvam deka nesto e utnato kaj tebe.
    E sega ne razbiram za kakov vid na dupka spomnuvas, dupka sto se gleda i na nadvoresniot del na nosot????
    Koj doktor ti ja pravese operacijata?
     
  10. artade

    artade Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Neznam ni jas kako da ti objasnam kakv dupka haha , izmegju dvete nozdri vo vnatresniot del ,, bash mozam pirs da si stavam bez nikakov problem ,vaka ne se gleda od nadvor , Kopaceva me pravese , posle vadenjeto na tamponite disev kako nikogas do sega , i premnogu ,posle toa se pomalce i pomalce , edinstveni vcera prv pat posle tolku vreme disev kako shtro treba ,a denes pak isto ...
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Да одиш на консултација кај друг хирург најубаво ќе биде , не би требало да осеќаш дупка никаде нешто не е ко што треба да биде :?:
     
  12. artade

    artade Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Planiram da odam , samo sakam da se snimam sega da vidam shto ima pravenoo kopaceva , pa ako mi go ima utnata , ke si dobie edna tuzba , poshto pojdov samo so problem za disenje , nit snimka nit nis ne napravi direktno nozot
     
  13. inafemin

    inafemin Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Пред 3 недели правев операција риносептопластика и сум препрезадоволна од се. Не сакам да форсирам дека докторот мене што ме оперирал е најдобар, можеби се зависи од проблемот што го имате, ама мене ми е правена многу сложена операција на септумот и плус ринопластика и не можам да опишам колку сум задоволна од се. Платив 2200ден затоа што тоа го покрива фондот. Прво, не треба да очекувате чудо кога ке ви го извадат гипсот, треба да сте свесни дека ке бидете отечени и модри и второ што не можам да сфатам како тоа од вадење тампони се онесвестувате (facepalm) Вадењето на тампоните беше тотално неосетно, како и вадењето на конците. Таа процедура трае максимум 10 секунди и далеку е од онесвестување. Не е пријатно глупо е чувството ама далеку е од болно. Мојата операција траеше скоро 2 саати, кога се разбудив бев зашеметена од анестезијата, сестрите беа постојано тука да ја следат мојата ситуација и после 4 саати ми дозволуваа да пијам вода и да станам. Ми ставија инекција за болки и тоа беше единствената инекција за болки што ја примив, затоа што не чувствував болка и не сакав џабе да примам такви инекции. Лежев во болница 5 дена, пред пуштање дома ми ги извадија тампоните и после 3 дена отидов да ми го вадат гипсот, на 8 ден од операција. Вадењето на гипсот беше смешка не го осеќате. Ме пуштија дома со сплинтовите затоа што ради мојот проблем морав да ги носам уште една недела. Најголема мака од целата операција беше дишењето навечер на уста и спиењето на грб. Лежењето во болница мене ми беше досадно затоа што се чувствував супер и не сфаќам зашто толку долго лежев во болница кога бев одлично. Ќе пиете многу витамин Ц за полесно да ви поминат модриците, антибиотик ќе ви дадат и апчиња за отоци. По 3 недели имам сеуште малку оток и модрици. Кај сите различно поминуваат отоците 2-3 недели, а без отоци и модирици нема шанси да поминете иако форсирате некои доктори дека ве оперирале без отоци едноставно не е возможно. Мене ме оперираше докторот Добри Стоименов, односот му беше супер секој ден ја следеше мојата ситуација и по пуштање дома ми даде негов телефон за секој случај. Од Воена болница се јавија после една недела да ме прашаат дали сум добро :clap: Мој совет за сите не очекувајте чудо во првите три недели ќе бидете како да сте претрпеле насилство :drunk: и не правте паника со вадење конци и тампони.
     
    На bitolskomleko1, guarana, Aleksndra и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Kalabala

    Kalabala Нов член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Кај секого е различно, се согласувам дека оток мора да има, ама степенот на модрици значително варира од човек до човек. Јас имав ептен малку, дури и не ми се гледаа од гипсот. Кога ми го извадија, немав ниту една модрица, ниту оток на лицето (има два типа на оток после операција на нос: оток на лицето/очите/образите од самата интервенција, кој го спаѓа до втората недела од операцијата и оток на носот, кој спаѓа во најголем дел првите 2-3 месеци од операцијата и продолжува да спаѓа во текот на една година). И за тампоните и конците исто лесно како тебе поминав, а од тоа се плашев највеќе поради све што прочитав овде, од ненормални болки до тоа како некоја за нозе ја треселе наопачки пошо се онесвестила... Не разбирам како е тоа можно кога јас ништо не осетив.
    Како и да е, операција на нос изгледа многу пострашно отколку што е.
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dejan0_Skorpija1

    Dejan0_Skorpija1 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    a kaj kogo si bila

    nemoj mene mi pravese totalna utka uste si imam problemi baska toa sto citav na kajgana kakov bil i sprema drugi aroganten gledam da idam vo voena samo ne znam dali se zakazuva od maticen

    dali ke sakas da mi kazes kako otide do kaj nego direktno li ili preku drug dali bi mozel da otidam direktno vo voena da zakazat
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2019
  16. Muska

    Muska Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Jas pravev noosot kaj Jane netkovski Julı 2018 i nesum zadovolna dobro disam ama jas plativ i za estetska a nısto nema sredeno kao so treba ı sega mislam pak tetovo kaj medica isntanbul kaj ilker manavbası dali znae nekoj za ovoj doktor

    Za estetskaa nısto ne napravi kao so treba jas bev pred edna godina ı kako vlegov taka ızlegov samo parite mi otıdoa mn sum razocarna

    Zdravo dali gi mas praeno operacija kaj nego deka ı jas sakam da pravam tamu falat mnogu
     
    Последна измена од модератор: 6 јули 2019
  17. Leviosa2503

    Leviosa2503 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.226
    Пол:
    Женски
    Колку чини корекција на девијација? Значи не естетска, туку од здравствени причини, не дишам на едната ноздра скоро воопшто.
    И дали таа корекција се познава и од надвор, т.е. дали ќе ми биде по прав носот?
     
  18. Schneewitchen

    Schneewitchen Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    доколку е само девијација тоа се вика септопластика на државна е околу 200 евра од порано што знам, само кај копачева немој дс одиш.
     
  19. Clouds

    Clouds Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво, јас имав закажано термин кај др добри стоименов во воена но ми се јавија од таму да ми кажат дека не бил тука за тој термин и да се јавам подоцна, но јас го изгубив бројот така да дали некој го има бројот на неговата секретарка во воена болница?
     
  20. Marijam7

    Marijam7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    3087613 sestra karolina