1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крварење за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од elenileni, 29 март 2010.

  1. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми се случуваше на почеток на вторава бременост и докторот ми рече дека е редовен циклус, што и стварно се покажа како точно затоа што и следните два месеци точно на 21 ден јас добивав и имав такви исцедоци по една недела. Апчињата ти се за да се зацврсти матката .Гледај повеќе да одмараш и никако немој да креваш нешто тешко. За да те утешам јас сум сега 34 недела ,што значи дека добивањето во тек на бременост е нормално и не му штети на плодот.
     
  2. sanjia

    sanjia Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1


    problemot e vo toa sto kej nekoi bremeni zeni ne mozat da imaat seks vo bremenosta barem 15 nedeli i jas go imam ispiot problem ;(
     
  3. Renata2

    Renata2 Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo.Jas sum bremena vo 11 nedela i veke vtor den mi se pojavuvt kapki krv .Bev na ginekolog i mi kazaa deka se e normalno.Ve molam ima li nekoj informacija zoshto se sluchuva ova i koga ke mi restane.Vo panika sum molam:(
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ако овој период би требала да добиеш (ако не беше бремена нели) можеби поради тоа се појавуваат капките крв.
    А гинекологот не ти препиша ништо вагиналети за задржување на плодот? Според мене подобро да се спречи отколку да се лечи. Сепак еве при крај си на првиот триместар (кога шансите да се изгуби плодот се најголеми).
    Не паничи, нема ништо страшно. Лежи, одмарај, НИКАКО не кревај нешто тешко, сексуални односи избегнувај. Ако се зголеми крварењето ВЕДНАШ на лекар.
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Да не те плашам ама во 11 недела не би требало да крвариш, али сепак гинеколог најубаво знае. Да не го носиш многу ниско? Има ли срцева реакција на бебето? Прашај го зошто е тоа така, мора да ти објасни.
     
  6. Renata2

    Renata2 Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo i vi blagodaram na odgovorot.Jas sum vo Norveshka i sekoj vash sovet mnogu mi znachi.Ni sama ne znam zoshto nishto ne mi prepishaa,bev prvo na matichniot lekar a potoa me upatija na ginekoloshki pregled vo drzavnata bolnica.Samo gospod neka me chuva.Ginekologot mi kaza deka se e normalno,plodot e ziv,a jas veke treti den imam po nekoja kapka bleda krv.Za utre mi zakazaa pak da me vidat.Samo gospod neka me chuva,pa koga daj boze se ke se sredi ke vi pisham .Sega sme ostaveni da se molime samo na gospod se da bide dobro.Imajte ubav den vi blagodaram na site na podrshkata
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Капка бледа крф не е воопшто страшно. Обично кога ембрионот се убаво зацврснува во матката може да се појави таков исцедок. Јас те разбрав дека крвариш, како и да е оди ти утре пак и прашај си убаво а тие ќе мораат да ти одговорат
     
  8. swansy

    swansy Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    здраво би сакала доколку може некоја да ми одговори ... се обидуваме со маж ми втор месец да забременам... овој месец мислев дека и тоа се случило.. имав симптоми се ..но точно на денот кога требаше да добијам прокрварев и ми траеше како нормална менструација, бидејќи прочитав дека може и да имаш менструација при бременост направив и тест кој излезе негативен на денот кој беше при крајот од крварењето. дали може да сум бремена бидејќи уште се осекам тешко гадливо...
     
  9. Renata2

    Renata2 Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo mila:)
    Jas ostanav bremena i ne znaev deka sum bremena bidejki na denot koga trebashe da mi dojde mi dojde megutoa toa traeshe samo 5-6 chasa,beshe normalno kako prethodnite menstruacii.Megutoa koga vidov deka ne mi prodolzuva utredenta i posle deset dena seushte nema nishto togash napraviv test i vidov deka sum bremena.Sega sum vo chetvrti mesec od bremenosta i seushte imam bledi krvarenja na momenti,koi se mnogu porazlichni od menstruacijata.Mislam deka ne si bremena shtom ti traelo normalno kako prethodnite menstruacii,i shtom testot ti pokazuva negativen rezulltat,megutoa sekako sovet e da odish na ginekolog za da ne ti se iskomplicira situacijata.Pozdrav Srekno i ochekuvame da ni pishesh shto se sluchi ponatamu
     
  10. Martin4e135

    Martin4e135 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    крварење

    здраво јас сум нова и сакам да се посоветувам со искустава имав крварење во 4 месец и лежев бо болница 1 недела сега примам инекции и магнезиум докторите ми препорачаа одмарање но се плашам дека пак ке се повтори крварењето
     
  11. Martin4e135

    Martin4e135 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    крварење

    забравив да пишам дека ми рекоа дека имам одлепена постолка (плацента)
     
  12. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    крварење

    Претпоставувам примаш инекции Прогестерон.
    Лежи и одмарај, немој да креваш ништо тешко, немој да се заморуваш (пр. да чистиш, да переш на раце), избегнувај подолго стоење на нозе, не се нервирај, кога ќе се бањаш гледај водата да биде помлака, не треба да биде вруќа затоа што и тоа може да предизвика крварење, немој да седиш на топли површина (на пр. на печка никако немој да седнуваш) и никако немој да имате секс. односи.
    Навреме примај ги инекциите и пиј ги таблетките и се надевам се` ќе биде во ред.
    Д-рите ќе ти кажат дали и колку доволно се зацврстил плодот и од тоа ќе зависи до кога ќе треба да мируваш.
    Јас со првото бев патолошка, лежев до крајот на 4-от месец, ама после полека полека почнав да станувам и до крајот имав нормална бременост и не ми се повтори крварењето. Ама многу се пазев, одев како на јајца.
    Сега пак сум бремена, 14 недела сум, фала Богу сега за сега се` е во ред, ама благодарение на првото искуство и сега ептен си се пазам (и ме пазат).
    Ајде со лесно нека ни е. :)
     
  13. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    крварење

    Јас имав кафеав исцедок 7-та недела па пиев прогестерон таблети 4недели потоа немав проблеми, сега сум 36недела или девети месец. Убаво ти напишала лолита мирувај не се движи одмарај и ништо не работи и се ќе биде во ред со тебе и бебето. Со лесно да ја поминеш цела бременост!
     
  14. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Јас прокрварев во 13та недела и крварењето траеше скоро недела дена. Лежев и во болница ама нашите (кавадаречки) лекари поим немаа од каде тоа крварење, што го причинува... Плус веке бев влезена во трети месец, па така крварењето неможеа да го препишат на рана бременост и ниско ниво на хормони. Закажав во систина кај Ивановски и уште на првиот поглед ми рече дека крварам бидејќи имам хематом (згрутчување) на постелката. Ми препиша терапија и за два дена ми прекина крварењето. И се беше ок до некаде 19та недела кога пак прокрварив (ама овој пат значително помалку). Сега е се ок, се надевам дека нема да има последици врз здравјето на бебушот. На 9ти имам закажано контрола, па се надевам дека пак ке чујам убави вести.
     
  15. Martin4e135

    Martin4e135 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    истото и на мене ми се случи само на средината на 3 месец и лежев во болница,ама и во болницата немашеа поим зашто се дешава тоа и толку обилно е,па отидов кај Органзиски во Штип и ми рекоа дека имам одлепена постелка ...па сега примам инекции прогестерон, сега сум 5 месец и не се повтори пак крварењето тоа ке се стабилизира не му се секирај само повеке одмарај,не се движи многу, не стој повеке време на нозе,не кревај тешко.И многу добра работа си направила што си отишла во систина и иди пак па те чекаме со добри вести ...поздрав...
     
  16. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Мора да бидат добри :)
    Се припазувам јас, не одмарам како порано, се вратив на работа, ама пак пазам што правам. Ти Мартинче како си сега? Се надевам двете ке го поминеме наредниот период без никакви проблеми. Поздрав.
     
  17. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    ужасен проблем - поточно крајно непријатен и неизвесен!
    Да се надополнам на темава, во 19 гестациска недела ми испадна крварење од нигде никаде, значи нешто да претходеше како проблем - немаше, тоа девојки не беше крварење, тоа беше гргање,ма да не се навраќам на тие трауми, наводно предизвикано од постелката и добив терапија дабростон 3x1, прогестерон инекции на секои 3 дена, магнезиум од 250мг. 2x1, и тоа беше така цел еден месец ( мислам на терапијата ), а крварењето прекина по неколку дена, но следеше кафеав исцедок цели 2 недели. Мислам дека најмногу ме спаси лежењето - верувајте тој цел месец единствено станување ми беше само за во купатило и толку.

    Чести се за жал ваквите крварења во бременоста, најчесто се завршува ок, но бара многу внимавање и пазење!

    Само смирено и позитивна мисла у глава! :* ;)
     
  18. maj25

    maj25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Peperutkaa se nadevam deka se e vo red.Me zbuni ovoj del od postot -Закажав во систина кај Ивановски-, нели е во Св. Лазар сега?
     
  19. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Zdravo gledam ima zenicki sto imaat problem so krvarenjeto i resiv da si ja napisam mojata storija za da vi pojasnam nekoi raboti sto moze da se slucat Vo prvata bremenost se bese ok nemav nikakvi problemi ni povrakanja ni bolki ni krvarenja ama bas nisto da ne mi rastese stomakot nemase da znam deka sum bremena no se porodiv vo 33 gn taka odednas malku rozovo za da po 3-4 saata mi pukne vodenjakot sreke bebeto mi prezivea sega mazence 8.5 godini Vtorata bremenost uste od start beselosa znaci nemav sila ni casa da krenam od krevet ke stanam 10 cekori i jas veke zadisana ko kuce i odma sednuvam da odmaram u 3 mesec pocnuvam da krvaram i primam progesteron tableti i strogo lezam do nekade20 gn koga pocnav naglo mnogu da krvaram strasni kontrakcii krv do kolena i go gubam bebeto Posle 1 godina od spontaniot pak sum bremena u 2 mesec pak pocnuvam da krvaram primam tableti progesteron i se buckam inekcii ednas vo nedelata progesteron i lezam srtogo do 5 mesec e posle se upravuvam i se e ok do kajpola 8 koga se otvaram 2sm iprimam inekcii za zreenje na bebetoi lezam uste 2 nedeli koga i vise vlegov u 9 mesec E sega si rekov neka se raga ako saka arno ama pomina cel 9 znaci pomina terminot i uste 16 dena plus od terminot i posle so provokacija me porodija u 42.6 g.n rodiv zdrava momicka ima 4 godini
    E TOA TI E GOSPODOVA RABOTA KAKO KE SAKA ON TAKA KE BIDI NIE NEMOZIME NISTO PROTIV TOA


    EDEN SOVET DO SITE BREMENI ZENI SEKOE KRVARENE NE GO ZANEMARUVAJTE BIDEJKI TOA E ZNAK DEKA NESTO SE SLUCUVAI SAMO PROVEREN GINEKOLOG

    [mod-kirilica:2sw4m5os][/mod-kirilica:2sw4m5os]
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    38 недела сум + 4 дена.
    Пред 2 дена однсоно на 10 утрото прокрварив, си мислев дојде денот полека се спремив и отидовме на ГАК со мм, ме проверија на ехо, вагинално (2-3 см отворена) крв, мокрача и ЦТГ кое беше уредно, дежурната докторка ми рече на конторола на ЦТГ по една недела, освен ако немам болки или да пукни водењак и порано.
    Братучетка на мм која работи на гинекологија ми рече 2-3 дена ке терам најмногу, и што сум читала по форуми од кога ке се прокрвари во последните недели , значи чепчето паднало и почнал процесот па за ден два треба да бидни и порогајот.
    Имам се уште малце крвца која е кафеава, но некој послини болки како контракции не.
    Се прашувам до кога ке биде ме чуди што 2 дена веке поминааа малиов абер нема да излезе.
    Која мамичка има искуство слично би ја замолила да пише.Поздрав
     
    На Rafaela_582 му/ѝ се допаѓа ова.