1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лолита (Владимир Набоков)

Дискусија во 'Книги' започната од Neytiri, 21 декември 2011.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Така е напишана книгата, не со намера да го осудиш главниот лик, туку да најдеш сочувство за него и да го сфатиш.

    Не може секого, затоа нема оправдување, поточно, не треба да се прифаќа.
    Мене внимание ми привлече преокупираноста на Шарлот и Доли со разни списанија и со современиот конзумеризам воопшто. Како показател на менталниот склоп - овца со нејзиното јагне, лесен плен за предаторот.
     
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Каде може да се купи книгава?
     
  3. AnnabelLee

    AnnabelLee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Интересно беше и со првата негова жена Валери или како се викаше, нели сакаше да изгледа многу помладо од тоа што е и како девојче, колку што се сеќавам тоа и го привлече кај неа. Знам дека нема оправдување...далеку од тоа! Но посочив -- таков како него -- баш со тие особини, не ме зачуди воглавно. Одеше во очекуван правец. Многу self-indulging лик, беше таков каков што беше, фикција плус, само донекаде ме “штрекна“ степенот до кој отиде.
     
    Последна измена: 30 август 2019
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Провери во Магор.
     
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Можеби немаше да оди дотаму, да не го охрабреше Лолита. Затоа велам, pоманот нуди нова перспектива, разбирање.
     
    На elimkd и AnnabelLee им се допаѓа ова.
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Ја читав книгава скоро 2 месеци.Навистина ми требаше време но не да се емпатизирам со приказната,туку да се приспособам на стилот на Набоков,чист,апстрактен,невообичаен.Авторот целосно се предал на своето дело па не носи на едно не само раскажувачко туку и едуцирачко патување и тоа многу ми се допадна.,,Лолита'' е навистина револуција во литературата.
    Ја препорачувам топло на сите.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Ја имам читано книгата.
    Мене ми е некако језива, се чуствував згрозено кога ја читав.
    Се прашував како е вброена мегу 20 најубави книги на сите времиња.
     
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Интересно е како Набоков споил две работи кои толку не би требало да одат заедно- прекрасна проза и морничави исповеди на еден педофил. Често кога замислуваме некој зол човек- силувач, убиец, педофил, сакаме да го замислиме како грд и глупав. Но тоа скоро никогаш не е така. Најголемите манипулатори се шармантни, и убедливи. Неговата сопруга беше премногу затрескана во него за да примети дека и' ја манијачи ќерката. Многу често луѓето кои ја читаат книгава му веруваат на Хамберт дека девојчето е виновно, дека таа му се пуштала. И да е така, на 12 години не си свесен за што значат љубовта и сексот (барем во 50тите...децата у 2023 што слушаат девито се малце по напредни), едноставно имаш симпатија, плус и мене Jeremy Irons да ми беше очув како во филмот можда и јас ќе се затрескав :D
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Хахаха богами и јас, посебно гласот му е така чист, смирувачки и препознатлив.

    Без разлика на временската епоха, нели сите знаеме примери од минатото каде толку мали стапуваат во брак, раѓаат за разлика од денес, тоа се тој тип на девојчиња кои прерано созреваат , кокетираат и се впуштаат во сексуален чин од многу млада возраст, ги имало и ќе ги има, што и мислам почест пример во минатото
     
    На FroggyLover му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Тоа е така затоа што сега повеќе даваме нагласок на воспитување и укажување на ризиците. Кога си млада сеуште немаш осет за колку ствари како бременост и СПБ можат да ти го уништат животот.