1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешање на родителите во врската!

Дискусија во 'Врски' започната од blondie11, 13 јануари 2010.

  1. blondie11

    blondie11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Sto pravite koga roditelite se mesaat vo vrskata? Koga negovite roditeli smetaat deka ti ne si dovolno dobra za nego i mu zborat losi raboti za tebe? Koga znaes deka ne mozes da otides na gosti kaj niv, ili da im cestitas slava,rodenden,praznici itn? kako protiv roditelite i dali voopsto da se ide protiv niv? :?:
     
  2. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Fala BOgu odime nie 2.7godini i nikoj ne ni se mesal ni od negova strana ni od mojata,vo dobri odnosi sme i jas so negovite i on so moite taka da si go ziveeme zivotot nie kako sto sakame,nikoj ne ni se mesa
     
  3. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    blondie, toa e navistina seriozna situacija. od edna strana roditeli se roditeli,no od druga zena e zena,ljubov e ljubov.toa e mnogu komplicirana situacija.
    kako prvo da rascistime edna rabota. ne velam deka site svekrvi se isti.no dobri 80% se losi babi,sto gi mrazat snaite zasto im go kradat sinot. toa e fakt nesporen. za niv niedna devojka ne ke e dobra za deteto,zatoa sto niedna ne znae da go pravi ona sto go pravela mama,nitu edna nema da znae da cisti,da pegla,da gotvi i da go razgaluva maminoto since :D za zal taka e mnogu slucai na koi jas svedocam.
    no od druga strana pri taa nivna sebicnost voopsto ne razmisluvaat za nivnoto dete. taa sto toj ja odbral e dobra za nego.znaci ako mu e nemu dobra,nim treba da im e najdobra neli? ljubovta koja sto postoi postoi i kolku i da se protivat nema da uspeat da ja rasturat. deteto nivno e srekno vo taa vrska. kolku nim i da ne im cini devojkata,ako nivniot sin e zaljuben i sreken so nea,iako se tie roditeli nemaat pravo nikakvo da se mesaat vo negoviot izbor.
    tuka najvlijatelnata uloga treba da ja ima sinot. toj treba da bide vo sredina,pa taka ke mora ili a neutralizira,ili nesto postrasno,da treba da ja brani ednata ili drugata strana.teska situacija posebno za nego,no i za "natrapnickata".zosto? da ne se lazeme,site nie kako snai se trudime da ostavime sto e mozno podobar vpecatok kaj negovite,a koga naiduvame na otpor,ne e fer. i ne ne razbiraat,i ne mi jasno zasto,koga i tie nekogas bile snai i ne bile spored terkot na svekrvata no pak se omazile.
    mislam deka koga zenata doaga vo kukata e natrapnik.taa ima potreba od zastita od strana na mazot.posebno ako ima vakvi roditeli.roditeli se roditeli i tie sekogas go baraat najdobroto za deteto,no mnogu pati i gresat.a i nivnoto dete koga veke porasnalo stanalo vozrasna licnost a ne detence i znae sto e najdobro za nego i sto saka.
    taka sto vakva situacija. mhm teska no se pocesta.za zal.sto mislam.nisto. tie roditeli ne vredat da se komentiraat.na krajot na kristata i da e taa devojka greska,toa e negova lekcija.covekot uci od svoite greski neli?
    najloso e tie sto treba da ti bidat najbliski,da ti bidat neprijateli zar ne?
     
  4. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Хахаха,пусти свекрви,секаде ги има :lol: .Јас уште не сум мажена,ама врската ми е прилично сериозна и сум во добри односи со идната ми свекрва.Ама уште отсега да си знае дека мешање во бракот не дозволувам.Ни на моите не би им дозволила па не на друг.Смеата по страна ,не треба да се мешаат,тие цел живот ќе им бидат родители ама ти со него ќе градиш семејство и само со него ќе го планираш животниот тек.Што вели мајка ми ,ако и правам лошо на снаата,на син ми ќе му биде бетер :)
     
    На srcuffcee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. nica

    nica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    56
    E jas imam ista situacija. Ama problemot bese so moite a ne so negovite. Postojano mi se mesaa kako: toj ne e dobar za tebe, nemoj so nego ova ona. A ne go ni znaea kakov e karakterno ni nisto. Mislam deka toa e nesto najloso sto moze da se sluci. Vo vrskata da se mesaat roditelite. I sama po sebe znam kolku e tesko da balansiras pomegju niv i nego. Mnogu grda situacija. A ne znaat vsusnost deka taka samo poloso mu pravat na svoeto dete. Ne razbiraat deka nivnoto dete veke porasnalo i ne e nivno malecko since ili kerka i moze sam/a da razmisluva i da se snosi so posledicite. Iskreno roditelite od partnerot ako ne te prifatat stvarno e za nikade. Toj/taa moze ke ostane so tebe no sekogas tie ke bidat tuka za da ja mu/i ja polnat glavata. I normalno ako se pojavi nekoj problem(nedaj Boze) i ako toj/ taa im kaze na svoite roditeli odvaj ke docekaat za da kazat: Ti rekov jas deka toj/taa ne e za tebe?? Ama ti ne me slusase!
     
    На Vladus му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ifigenija

    Ifigenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Мешањето на родителите во врската е нешто најнесоодветно за една врска. Јас никогаш не би сакала да го доживеам тоа, сметам дека многу би ми пречело во продолжување со врската знаејќи колку партнерот е под влијание на своите родители. Врската ја сочинуваат двајца затоа за проблемите, недостатоците, но и се останато треба да решаваат двајцата заедно нормално само на тој начин ќе дојдат до соодветна солуција на своите проблеми, бидејќи и најдобронамерното мешање од туѓа страна има лошо влијание врз една врска, може целосно да го пренасочи текот на истата.
     
  7. KristyVB

    KristyVB Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    luge da ve prasam i jas neso vise puknav :( se gledavme so momcevo tajno 1 mesec sega eve veke 4 dena kako sme javno vo vrska i ne krieme deka se sakame... negovite ne mu dozvoluvaat da odi so mene zatoa sto ziveeme vo mal grad vo koj site si se znajme a nekoj zboruva kako jas sum kurva, pokvarena neznam so so ne e tocno ... osven ova mu izvadoa muabeti deka se drogiral pa negovite resija da go nosat na narko test .. sestra mu mi e generacija inace ( imam 18 godini a toj 19 ) nesakat da slusnit za emne i pokraj so i nemam nikogas niso napraeno. Odvaj se resivme od ljubomorni bivsi sega pocna ova, sea vie pomagajte zosto stvarno enznam so da pram nesum zaspana nedela dena :worried:S zzoP
     
  8. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски

    Не се замарај што велат другите, гледај на вас да ви е убаво па нека пукнат душманите ! Секако додека и тој го мисли истото.Ако те сака не му можат од дома ништо и може да разговара со нив и да им каже да не му се мешаат во врската. Доколку постои вистинска љубов не знам што да е , не може да ве раздели , така да наместо да се грижиш дали им се допаѓаш на неговите или на сестра му , уживај си во врската , и доколку стане озбилна тогаш ќе мора и тие да научат да ги игнорираат гласините како што направил тој , пред се ако сакаат син им да е среќен! п.с А зошто се гледавте тајно со дечко ти ?
     
  9. KristyVB

    KristyVB Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Epa fala za sovetite :D se gledavme tajno zatoa so neznaevme so ke biti tocno megju nas, jas mislev da go prekinam toa no vo eden moment mi kaza deka nesaka da prekineme i deka ke pocnime so seriozna vrska sekako ako sakam taka jas i deka e vo mene zaljuben samo deka neznael da si gi otkrie svoite cuvstva pa reshen e duri i za zena da me pobara ama ne go dopustam toa :D, sega pocnaa i drugarkite i drugarite moi da se pletkaat i ako jas nikogas zbor im nemam receno dali nekoj nivni mi se svigja mene ali nema veze so sakat neka pravat. Sekojdnevo mi se lutat kaj go najde drogiran vakov takov, ama toa mi e najmal problem.... i fala uste ednas :)
     
  10. Blue

    Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    16
    Ima nekoi lamji svekrvi plavi so procep megju zabi ,so koi nemozes da se spravis...
     
  11. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
     
  12. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    kolku dobra tema na razgovor. veruvale ili ne za ovaa tema moze sekoja devojka i sekoja snaa da zboruva . ali ova stvarno mislam deka e problem dobro kako ednas tie svekrvi nesfatat deka devojkite ne gi delat od niv tuku samo pravat dobro za niv. mislev deka ima isklucoci no veke i ne sum tolku sigurna mada sepak ima 10 na 1000
    se nadevam deka na poveketo od ovde koga ke bidat vo brak ke im e pogodeno zatoa sto svekrvite se opasni i toa premnogu VARDETESE ako se paravat dobri cile mile ova ona
     
  13. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Ova citatitive ne mi gi dava ko sto treba pa zatoa povtoruvam...:))))))))znaci svekrva mi...t.e.. sto treba da mi bide svekrva za nekoj mesec ista e so opisov....se uplasiv vistinski :lol: ....opisov nesto proveren, ispitan....?????blue me isplasi stvarno....pisuvaj sto kako...ako e stvarno validen opisov...mi se e*a vekot , gotova sum: ;( :lol:
     
  14. blondie11

    blondie11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Glavniot problem sto sme nie vo normalna vrska dolga 1.5 godina, ne sme vo seriozna koja ide nakaj brak.. jas nemam pravo da se bunam i da go teram nego on da zastane na moja strana.. negovite roditeli smetaat deka jas loso vlijaam na nego i deka ne sum dovolno dobra kako negovata bivsa devojka i na nekoj nacin ne zasluzuvam da go zemam nejzinoto mesto. Ako prodolzime da bideme vo vrska iskreno smetam deka ke pocne da mi smeta toa sto oni ni se mesaat i ponekogas se plasam dali nekogas on ke ima hrabrost i da im se sprotistavi i da im kaze ne smeete da ni se mesate jas sum srekjen so nea i nemate pravo vie da mi kazete sto i kako da pravam.. jas mu rekov deka on mora da ja sredi situacijata sto poskoro ali imam oset deka odlaga celo vreme bidejki nema hrabrost da im kaze.. ne znam sto da pravam a stvarno pocnuva da mi smeta najvise radi toa sto jas nisto loso nemam napraveno i gi pocituvam bidejki se negovi roditeli a za vozvrat dobivam oni da probuvaat da me isfrlat od negoviot zivot. no comment :worried:
     
  15. disturbia

    disturbia Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4

    да се надеваме дека е така но од каде знаеш дека не ти прааат лице???имај си една резерва кон се од искуство
     
  16. moclice

    moclice Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    da ve prasam za sovet jas so deckoto veke 2.5 godini se gledame ''tajno'' bez da znaat nasite iako smetam deka znaat.se gledame tajno zosot sme svatovi i oni smetaat deka pravime grev a ne sme krvno povrzani raskonavme nekolku pati ama zaludno pak se vrakame eden na drug milslam deka postoi golema ljubov megu nas kako da se sprotistavime i kako da uspeeme sovet
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Моите ми викаат само коа не сум расположена .. коа сум искарана со него , дека не сакаат да ме гледаат тажна и скисната .. не сум со него за тоа него за да се смеам и животот да ми биде поубав .. идеме веќе година скоро .. моите не се мешаа ама од негова страна имаше коментари зашо да возел пример југо коа можел мерцедес .. да ме остаел да видам какви се другите па ќе сум се вратела кај него .. ептен се нервирав пошо се збори а не ме знаат .. ама секако не зависи од родителите .. зависи колку тој прифаќа од нивните совети и зборови .. :)

    за moclice ..Ако можете седнете напрајте муабет .. и онака не сте крвно поврзани а многу сте заедно и ако стварно се сакате би можело да се среди .. ама никако не раскинувајте ради некого ..
     
  18. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    aman veke so tie svekrvi.eeeeee idam so deckoto dolgo vreme i imame seriozna vrska,se nadevame deka ke ostaneme zaedno do kraj ama nikogas ne se znae neli?prvata godina se bese ok majka mu demek mnogu me saka mi glumese ludilo i kakvo lice pravese i cestitam na glumata.A majka mi pak celo vreme mi vikase ne idi tamu zasto ne e se kako sto izgleda,svetot ne e rozov (kako ne ja poslusav na vreme).I po nekoe vreme jas se povlekov malce ne idev tamu,more koga pocnaa muabeti za mene,me nejke,loso vlijaam vrz nego bla bla.bas se iznenadiv od nea.No barem mojot decko imase hrabrost i i se sprotistavi kakvi kavgi imaa doma zaradi mene.i ajde projde pak nekoe vreme ne odev tamu ne ja ni srekavav-gi izbegnuvav sredbite so nea,i ajde si vikam da popustam pa pak pocnav da im idam na gosti samo mnooooogu retko,i od odma si se postaviv strogo si kazav vo lice deka ne sakam da ziveam so svekrva i tocka nitu pak sakam da mi se mesa,iskreno mislev deka ke si pokuti ama opasna e ona na na sekoe zborne kapace mi stavase,so nea na kraj nema da izlezam...ama ni taa so mene.
    zatoa sovet:ne im veruvajte zasto ne znaete nivnata gluma do kade moze da stigne,ke vi se umilkuvaat,ke vi kupuvaat podaroci ova ona i na kraj op ete go pravoto lice.
    ne se predavajte!!!
     
    На Gaga93, lovely91 и mari-mari им се допаѓа ова.
  19. vanessa

    vanessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Svaka cast za forumov mislev deka samo jas go imam ovoj problem.Kaj mene problemot e vo moite,imam 16god a decko mi(so kogo odam recisi edna godina)ima 18 god.Problemot e vo toa sto moite nesakat da go prifatat zatoa sto ne go poznavaat i mislat deka loso vlijae na mene.Navistina neznam kako da im dokazam deka ne sum poveke nivnoto malo devojce za koe se grizea 16 godini,deka veke sum vozrasna i mozam sama da odgovaram za moite odluki i postapki.Ve molam ako ima nekoj idea za toa kako da se spravam so moite ve molam pisete mi ke mi bide od golema korist.Blagodaram odnapred! :worried:
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^^ Реакцијата на твоите родители е нормална. Не им замерувај. Ти за нив секогаш ќе останеш нивното мало девојче. Тие се загрижени бидејќи се наоѓаш во т.н. БУДАЛИ години и нив им е страв да не направиш некоја глупост за која подоцна ќе се каеш во животот. И логично е да им е страв кога не го знаат дечко ти. Според мене, ако врската ти е тазе, ќе им помине со време на родителите. Ти само треба да ја стекнеш нивната доверба дека знеш што правиш и дека знаеш трезвено да размислуваш. И секако да не дозволиш тоа момче не било кој начин да влијае негативно врз тебе. Сепак, тој има 18 години, а на таа возраст машките знаат да бидат непромислени и да мислат само на една работа (се надевам знаеш која) ;)
    Ти посакувам многу среќа во врската и те уверувам дека доколку се биде како што треба, твоите родители ќе се помират со фактот дека сега некој друг те води за рака.
    П.С. пробај да разговараш со мајка ти. Кога јас го фатив првиот дечко и се наоѓав во ситуација како твојава, разговарав со нејзе.