1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

  1. PeTrEtO

    PeTrEtO Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Знам да ги играм сите ора само на чачакот малце ја грешам.
    ;)
     
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.207
    Пол:
    Женски
    Не знам да играм, никогаш не научив, едино правото можам да го управам некако додека не го забрзат. Поиграв по малце и на матурска и на апсолвентска и тоа беше. На 2 ептен блиски свадби станав, завртив еден круг и толку. Не ме бива. За веселење ке кревам раце, ке пеам не е проблем, ама со нозе не можам да мрднам салам
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Само правото го знам и само тоа го играм на свадби. :D
    И пајдушко знам ама неможам да го играм, многу ми е трчање и тресење, смешно ми е многу кога ќе видам како рипаат на оние брзине ора, незнам како се викаат. Се тресат свадбарките, градите, боси се соблекле ама битно се игра :D.
    Еј, а она машкине што го играат клекнати на колена, незнам како се вика ама ме асоцира на Ооо Тешкото. Пресмешно е :lol: Мислам дека тоа е врвот, секогаш на свадби ја свират пред крај на свадбата односно пред да почне „забавното„ во тој момент мажите кулминираат, секако најпијаните први се фаќаат.
    Малку шала, го почитувам фолклорот. Еднаш ме запишаа на играорна и бев само на еден час, им реков на моите дека несакам да бидам селанка, еее смотана, една другарка цел свет го прошета со Танец.
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.207
    Пол:
    Женски
    Aу ќути :lol: И обично најразиграни се некои небитни гости кои младоженците не ги познааат. Па некои на време што им текнало си зеле во ташна домашни влечки, ало бре кај стои свечен фустан со плишани влечки. А бе комедии. Дали јас оти не играм си фаќам само сеир или стварно глупаво изглеа? :D
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Само правото :D
     
  6. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.732
    Пол:
    Женски
    Во Африка повеќе знаат за мојата Битола да играат отколку јас на оро кога ќе се џиткам...
     
  7. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Okolu 10god odev na igraorna i ja sakam narodnata muzika i gi znam site ora.Ne gi sakam sega ovie novi pesni sto gi svirat na svadbite kako sto kazaa pogore za tresenje.I mrazam koga ke vidam bosi na oro,ima niski papuci,baletanki sto i da e poubavo izgleda otkolku nekoj doteran,iznasminkan i so fustan ke vides bos (facepalm)
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Otavinea_

    Otavinea_ Нов член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво, дали некој случајно знае кое оро го викаат 6ката?
     
  9. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Не знам ни едно:D