1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

  1. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    леле се изнасмеа на моја сметка, ете сега е ок, нели ? :lol: :D :D
     
  2. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    правото и пајдушкото а како помала иако не го знам орото ќе си се фатам и како одат другите и ја :D
     
  3. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    и јас сум некогашна играорка и секако дека знам многу ора. свадбарските ора ги сакам и ги играм сите, а од другите Калајџиско оро и Цвеќеберачка ми се омилени
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Јас знам дури две верзии на правото: 3 напред, 1 назад, и 6 напред, 3 назад. :D И толку. :^)
    Не знам зошто се смеам, ама срамота е, да не се знае барем Пајдушкото. :| Но, морам да признаам дека немам ни некоја голема желба да научам, можеби поради тоа и свадбите генерално не ми се интересни. Ама секако уживам да гледам луѓе-играорци, се восхитувам, сепак е потребно талент и вештина, а е дел од македонската традиција. Поздрав до сите играорки, опа-иха! ;)
     
  5. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Па со оглед на тоа дека идев 1 година на играорна ги знаам : Пајдушко, Циганчица, Паланечка тројка, Правото секако и тоа 6 напред 3 назад :lol: :lol:

    а ова лето имам план да ги доучам останатите :P
     
  6. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Идев 3 години на играорна и знам нешто од нешто ! :D
     
  7. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    го знам правото и пајдушко ама многу многу многууу ретко се случува да играм такво нешто :)
     
  8. Lil-bitch

    Lil-bitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    22

    samee :) :$
     
  9. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Одев на играорна кога бев помала и знам да играм неколку ора: Пајдушко,право,шестка,чамче (малку),Елено моме,чачакот... :)
     
  10. lukssy

    lukssy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    odam na igroorna veke 9 godini i mozam da kazam deka znam dosta dovolno,,:)
     
  11. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Ги знам основните :D ... Правото, Пајдушкото и 6ката (6 напред, 3 назад)
    Многу ми е интересно и со нетрпение чекам некоја свадба, ама играм само кога ке забрза правото и одам напред со мажите фатени за рамена и играм. Сите роднини ме научија и на која свадба и да одам слика-прилика сум... Можеби не доликува ама неможам да играам со жените :D :D
     
  12. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    102
    Си го знам само правото и колку за на свадба да станам да заиграм доста ми е. Откога сакам да го научам тоа Пајдушкото ама уште не дошол денот :)
     
  13. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Многу ги сакам нашите народни ора, впрочем тие се наше културно наследство и многу не нервираат типови на луѓе кои се однесуваат во стилот на тоа дека тоа е селска работа, и во никој случај не би се фатиле на оро. Епа многу е неубаво да се срамиш од минатото на своите предци, нешто што е дел од нас и нешто што треба да го негуваме. Не мора да ги знаеме сите ора, барем правото може да се научи да се игра а воопшто не е комплексна работа.
    Јас ги сакам нашите народни ора и многу ми е жал што не искористив во раната младост да членувам во некое Културно уметничко друштво за да научам поголем дел од нив и да бидам дел од тоа дружење и презентирање на тоа наше богатство во светот. Сепак на веселби многу сакам да играм и секојпат поголем дел од времето сум на оро одколку на маса. Знам да го играм правото, 6ката, пајдушкото, елено моме и циганчица.
    Инаку пак, лично не ми се допаѓа ако веселбата е кај луѓе кои се да речеме играорци и кога пола веселба е со некои тешки ора па човек не може да земе да игра, и од 200-300 луѓе играат само 20 души а ругите гледаат. Тоа ми е некако глупаво, затоа што сите сакаат подеднакво да играат а се знае кои ора народот најмногу ги знае.
     
  14. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Го знам Правото, Пајдушкото и тоа што е шест напред, три назад. :D Ама најмногу го сакам Пајдушкото, најубаво ми е. :)
     
  15. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    хехе само едно оро знам :D ама за на стол и за на маса сум прва :rofl:
     
  16. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Правото, пајдушкото, 6ка, елено моме, грчкото... и немам мака да се вклопам и во некое ново што ќе го видам :D САкам да играм, посебно да свадби или какви и да се веселби каде има добро расположение, посебно со добро друштво и кога атмосферата е на ниво.
    Весел човек сум си :D
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    мислам дека скоро сите знам да ги играм,едно време одев на играорна ама незнам што ми текна да се откажам :D :tmi:
     
  18. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Сакам Пајдушко, Циганчица, Ситното, Пембе и др.сите знам да ги играм освен Тешкото и Каламатија
     
  19. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Ме бидува за орава наши. Ги знам повеќето, а и 3 години одев на играорна, така што убаво си скокам :D .
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Знам да играм многу, но ете малешевката не ја знам. За свадбата морам да ја научам (иако ќе ми биде тешко со бебе во мешето да скокам).