1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Народни ора: дали и колку знаете да ги играте?

Дискусија во 'Музика' започната од kate21, 4 април 2010.

  1. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Ги знам правото , 6ката и Пајдушко и уште едно забравив како се вика :lol: Баба ми ѓи знае сите па кога сме на свадба поднаучеме на некое оро :clap:
     
  2. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    Јас ги знам само правото, пајдушкото, елено моме, ситното, грчкото и циганчица. На свадба нема ни мали шанси да ме видите да седам. :rofl: А никогаш не сум одела на играорна, но од секогаш сум имала желба.
     
  3. elenna89

    elenna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    25
    Мене ми е криво само Елено моме што не го знам да го играм...а мое оро :) Срамота, морам да го научам ;)
     
  4. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.942
    Иако одев на играорна одредено време не научив многу ора а искрено не ни имам желба :D
    тоа не е бидејќи не го почитувам македонскиот фолклор , туку не ме привлекувасат ора ...го знам правото оро и грчкото ... на свадба ги играм тие .. :)
     
  5. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Играорка во душа сум. Лесно учам и сакам да научам нови ора. Одев 7-8 години на играорна, но и таму децата почнаа да ги делат партиски (според родителите) па ми се однеќе да одам. Сега чекам само свадби, да се изнарипам. :)
     
  6. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Ејјј ме погодивте во срце :P Да не се фалам :wasntme: ама ги знам сите ора од три напред два назад до чачак, малешевско...Ги сакам брзите ора, елено моме, пајдушко ( кое веќе ми здосади :lol: ). На свадби сум прва, и ме бидува многу за ороводец :D Абе што да правам ко дома се се играорци, баба ми, мајка ми, вујко ми :) Весели луѓе сме што да правиме :$ :)
    Каламатија?? Еве не сум ги знаела сите Какво е ова оро? Линк нешто имаш?? ПОзз :*
     
  7. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Едино знам да ги играм Пајдушко, правото и 6ката... други не знам а и немам некој посебен мерак да научам! Повеќе сакам да вртам газ на чочек отколку да играм оро! :P
     
  8. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ма ги знам сите (без елено моме) :tmi: Играм на свадби (а кој пак не игра :D )
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас ги знам само пајдушко,3ката и правото и некои чат-пат не знам ни како се викаат :D
     
  10. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    многу време идев на играорна така да ги знам сите па уште научив и српски неколку
     
  11. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Многу ценам македонско изворно богатство, ама орава не можам никако да ги научам. Тамам ќе научам едно, одма ќе го заборавам.
    Правото го владеам :lol:, пајдушко знам и егејското. Ако воопшто постои некое така што се вика, важно во тој предел се играло. :D
     
  12. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Кој бе?
    Па за орцава сум мајка бе браќа мили. [​IMG]

    Си ги знам сите, да не набројувам, оп-чујам музиче и јас сум на копитца и си почнувам.. шајна-нај-на руд-дум-тудум!!! [​IMG]
     
  13. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ја не сум многу по орава, ама од денес почнав на играорна да одам.(да не речам на брукање :$ ). Појма сум за играње, али ајде, ме премоли водачката на групата да одам, па ајде, атер нејзин... И сега, од денес, јутјуб пред мене и ги барам ората. Слушам ќе сме оделе ваму-таму, па ако не друго шетањето вреди. :lol: И плус убаво е да ги знаеш ората, па и песните...сепак, ако не си ги знаеш своите народни песни и ора, народното богатство, џабе ти е се друго.
     
  14. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Го почитувам македонскиот фолклор и македонската народна музика и ќеиф ми е да играм на неа. Секоја веселба, било да е матура, крштевка, а да не правиме муабет за свадба, не поминува без нив, а богами и без мене фатена на оро :) Уште од мала сум мераклија на играње и уште оттогаш со мерак ги учев ората и ги терав родителите да ме учат да ги играм, па за кога ќе одевме некаде на свадба да ги знам :) До пред 2 години одев на израорна (5 години) и научив многу народни ора од сите краеви на Македонија. Омилени ми се Ситното, Еленото, Беранче ( или уште се вика и Нешето) а од „ професионалните“ - Копачија, Преспа, Невестинското, Цвеќеберачка и Женско чамче.
     
  15. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Не сум многу по орава и глупо ми е што на скоро секоја веселба оро се игра.
     
  16. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Многу сакам да ги играм :) Прво одев на играорна така да во принцип знам доста ора :)
     
  17. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    јас па ич не сакам ора можеби затоа го знам само правото она три напред едно назад :D
     
  18. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Jaс без разлика каде и да сум, свадба, матура, било каква манифестација, не седнувам буквално на столче.

    Ората ги знам, и секогаш ги играм сите. Ниту на едно не седам, неретко и ги водам. Дефинитивно најубаво ми е чачак. Многу е брзо и тешко, треба доста кондиција, ама мене ми е преубаво. За тоа кредити на професорот по физичко му давам, толку убаво не научи да ги играме ората, алал да му е.

    Ексик, ми се приоде на свадба да заиграм... Аморе феминки дајте некоја нека се мажи, ми се игра многу :D :D
     
  19. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Ме погодивте, уште една поранешна играорка! :rofl: Уживам кога ги играм, обично сум меѓу последните кои остануваат кога сите други ќе се изморат. Не знам зошто, но отсекогаш ми било омилено Елено моме! :)
     
    На baby.90 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    значи голем љубител суммм..играм секој ден со крпата и околу маса ихихи...ги знам скоро сите..освен куцаното или беранче..сегде различно го викат :)