1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на телото за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од marchi-cool, 9 декември 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.878
    Допаѓања:
    14.233
    Пол:
    Женски
    ако нема алкохол и алуминиум тогаш земај
     
    На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас го користам овој 51Vz5qYDB7L._SY550_.jpg во прилог. Околу 800 ден е ако не се лажам ама трае повеќе од 1 год и има многу убав мирис и не остава флеки на гардероба.
    Околу нега на тело почнав само со кокосово масло па не ми баш вршеше работа околу хидратација на кожата па се префрлив на шеа путер на Локтеин и Лавера. Сега за сега ми се ок. Сватив дека се што е на база на шеа путер во оваа состојба ми одговара но гледам да е органско или био. :)?: посебна приказна е колку лажат на декларациите).
     
    На koritsaki и Софија 88 им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.795
    Допаѓања:
    102.571
    Пол:
    Женски
    @slavica999 од каде го купуваш?
    Јас се префрлив пак на тие со алуминиум. Околу 5-6 антипреспиранти имав дома без алуминиум и ништо не ми помогна.
     
  4. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Ова може да ти го порача само некој што е зачленет во форевер.
    Јас имам другарка што е зачленета многу го фалеше баш она во ташна си го носеше цело време и јас се мислев да го земам ама скапо ми дојде и си земав на греен кој е негде упола ама рол-он е.
    Инаку стиков дозволува потење ама го спречува мирисот.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Да така е, се зема од овластен зачленет во форевер, но потта не мириса и гарантирам дека трае 1 год. Ако за една година купуваш 3-4 по 200 ден просек, ете ти ги парите ова на форевер мислам дека беше 790 ден.
    Според мене здраво е да се потиш, исфрлаш отрови а не да ги гушиш потните жлезди
     
    На koritsaki и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  6. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Не пронајдов посебна тема за нега на лице во текот на бременоста. Мене ми се исфрла лицето со ситни акни, никогаш не сум имала ваков проблем. Дали некоја од вас има проблем со кожата на лицето и препорака за крема?
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.783
    Пол:
    Женски

    Мене многу ми помага пената за чистење на Афродита и после тоа ставав Нивеа хидратантна. И сега во бременост имам промени, Т-зоната ми стана многу сува, па ставам павловичева сега :)
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Пробај со овие две, дозволени се за користење во текот на бременоста
    93AA04E5-5ED6-4F65-B3A6-BB97B9EE5DD2_BioDermaCicabioCream.jpg
    bioderma-sebium-global-28049.jpg
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Интересна тема,не сум ја приметила.
    Уште пред бременост се трудам да внесам што повеќе природна козметика,мислам на бела,односно препаратива.Не ни знаев дека е забрането,а сметам и дека е малце мода,со тоа што во последните години стана актуелна и подостапна на пазарот.
    Дезодоранс користам без алуминиум,гелови за туширање на Алверде и Логона,масло за стрии купив на др.Хаушка,а се мачкам и со Нивеа лосион,тешко ми е да се откажам од него:)
    Декоративна козметика,односно шминка си користам иста ко и претходно,природната не ми се допаѓа,мирисот ми е неподнослив на таквите пудри.
    Внимавам повеќе на забите и непцата,ги чистам и со конец многу почесто бидејќи непцата ми се лесно надразливи од хормоните.
    Фарба за коса употребив без амоњак,иако не е забрането класична.Шампон и регенератор исто ко и претходно користам.
    До сега немам проблем со кожата,лицето ми е особено чисто и сјајно,а косата ми е зајакната и не ми се мрси воопшто.
     
    На Bebac, Sexybaby86, Jana06 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.783
    Пол:
    Женски
    Кои се без алуминиум и дали го имаат истиот ефект? Не ми текнало на вакво нешто. Јас си користам се исто како досега.
     
  11. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Сите на Алверде пд ДМ, а скоро најдов и во КАМ дезодоранс на Лалине без алуминиум, ефтин е, има пријатен мирис но сепак се потиш а не мириса потта.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Го препорачувам ролонот без алуминиум од Ив Роше, со мирис на калинка, можеби е малку поскап од Алверде.
     
    На dunika, Ygritte и Jana06 им се допаѓа ова.
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.428
    Допаѓања:
    35.108
    Пол:
    Женски
    Има и од Нивеа, Дав, Рексона, во Кам од тие таму што ги носат, од Лаш има, Алверде, Балеа... Сите веќе прават дезодоранси без алуминиум.
    Долго време користам дезидоранс без алуминиум, а и сама си правам ролон и стик со сода и кокосово масло, а би сакала да го пробам и стикот од алое од Форевр, ми го фалеа доста.
     
    На dunika, Jana06, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Која крема за раце ја користите? Јас имам многу неотворени ама на сите пишува алкохол.....
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Уф јас не внимавам на тоа :worried: Користам Глицемил зошто ептен ми помага со испуканата кожа.


    @Jana06 фала за препораката за пената за чистење на Афродита, чувствувам резултати :)
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Solen☀

    Solen☀ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2020
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.381
    Пол:
    Женски
    Ајде женски споделете што користите од козметика за нега на лице и тело а што исфрливте, за кои производи сте прочитале дека се штетни, еве јас лично користев серуми доста пред да забременам а сега само мицеларна вода и хидратантна крема за лице За тело само стик Ben&Anna од Белина
    Но сега имам мака со лицето почна да ми се исфрла а незнам што можам да користам
     
  17. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    309
    Пол:
    Женски
    Исто и мене лицето ми се нафрла. Секое сабајле кога ќе станам ќе имам некоја нова акна излезено. Претежно околу брадата. На сабајле кога се мијам лице ставам една крема од нивеа, не е за акни ама друго ништо не користам не знам што, бидејќи секакви средства не се препорачуваат во бременоста.